NEBE
28.9.2020
Kategorie: Společnost

Je-li Bůh mrtev, stává se bohem smrt

Sdílejte článek:

GIULIO MEOTTI

„Náš postoj ke smrti je nejednoznačný,“ řekl francouzský historik a filozof Rémi Brague pro Le Figaro loni v dubnu. „Podívejte se na slavnou frázi Friedricha Nietzscheho „Bůh je mrtev“. Znamená to, že smrt je božštější než Bůh, kterého přemohla. Takto se „Bůh je mrtvý“ logicky mění na „Bohem je smrt“.

Uprostřed pandemie, která způsobila smrt téměř 30 000 obyvatel Španělska, prosadila španělská vláda návrh zákona o urychlení eutanazie. „Právo na smrt“, které původně zvažoval parlament loni v únoru, právě dokázalo překonat dva pozměňovací návrhy předložené Lidovou stranou a Voxem.

Poslankyně skupiny Vox, María Ruiz Solásová, obvinila socialisty ze sázení „na smrt víc než na ochranu života. To je to, co vždy dělali. Dělali to u zákona o potratech, stejně jako se staršími obyvateli v domovech s pečovatelskou službou v nejtěžších chvílích pandemie, kdy bylo upřednostňováno uspání morfinem místo toho, aby je vzali na intenzivní péči a pokusili se je zachránit.“

Alejandro Macarron Larumbe, esejista, demografický expert a ředitel Fundación Renacimiento Demográfico, v rozhovoru poukázal na paradox země s nejnižší mírou porodnosti v Evropě, která sází spíše na konec života než na životy nové:

„Je to nepochopitelné. Ta posedlost ve prospěch eutanazie má jen jedno logické, hluboce antihumanistické vysvětlení: stát šetří na důchodech a lékařské péči pro seniory. Na druhou stranu neinvestovat do života, ve Španělsku a v Evropě, která kousek po kousku nedostatkem porodnosti umírá, je zradou našich národů a našich předků “.

Bez přistěhovalectví by se počet obyvatel Španělska za dvě generace snížil ze 47 na 23 milionů. „Tyto údaje porodnosti jsou podobné Španělsku z 18. století,” vysvětlil mi Macarron Larumbe. „A je to dokonce ještě horší než porodnost v době občanské války. V roce 1939 se v bezútěšném Španělsku, s o dvacet miliony méně obyvatel, narodilo 422 000 dětí. Letos jich bude 359 000. Kolektivně nemáme morální právo vážně zhoršovat sociální dědictví, které jsme dostali od svých předků. Ale toto bude mít svou cenu: za úpadek naší společnosti velmi draze zaplatíme.“

Brague řekl vše: „Smrt, která nás dnes ohrožuje v podobě pandemie, je stejná smrt, s jakou Evropa se svou demografií už dlouho flirtuje“.

Tato evropská posedlost smrtí, ukončit spojení se životem, „zemřít důstojně“, uzákonit v každém ohledu sebezničení jednotlivce (jeho pohlaví, identitu, náboženství, rodinu, nyní i vlastní smrt) naznačuje smrtící impuls, který je základem duše naší společnosti.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 788 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
politicon.cz
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.