2017_dum_na_vetrnem_kopci
10.12.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Je lepší zrekonstruovat starý dům, nebo postavit nový na zelené louce?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Ožehavá otázka stavby versus rekonstrukce staršího domu trápí mnoho lidí, kteří se rozhodnou jít do vlastního. Pravdou zůstává, že každá varianta má svá pro a proti. Záleží na financích, osobních preferencích a situaci. Na tuto otázku proto neexistuje univerzální odpověď.

Rozhodnutí záleží na mnoha faktorech

Nové domy splňují všechny nároky jejich majitelů. Splní touhu po komfortním bydlení ve vlastním, postaveny jsou dnes rychle a dispozice si volíme podle přání. Kdo má k dispozici finance na stavbu, většinou se pro ni také rozhodně.

Další situací je touha bydlet ve vlastním, s tím, že peníze chceme do domu „vrážet“ postupně a přitom už bydlet. Této variantě vyhoví spíše rekonstrukce domu v ne úplně dezolátním stavu, který se upraví podle přání nových majitelů. Zdědili jste dům, máte k němu vztah a líbí se vám i jeho lokalita? Pravděpodobně si jej necháte a zrekonstruujete. Co vás čeká při rekonstrukci, se dozvíte zde. 

Lokalita je důležitá

U mnoha lidí hraje lokalita, ve které chtějí bydlet, obrovskou roli. Pak je jim mnohdy jedno, zda jde o starší dům, nebo o pozemek pro stavbu nového, pokud se do místa zamilují. Stále více lidí dnes upouští od varianty „lepení“ domu svépomocí jako vlaštovčího hnízda a raději si nechají vše zhotovit firmou. Dům splní nároky na hygienu, dispozice a praktické uspořádání. Existují typové projekty v různých cenových hladinách, někdy vyjde stavba domu, pokud už máme pozemek, levněji než byt v Praze.

Jaké jsou přednosti a zápory rekonstrukce?

Dům můžete opravovat a po prvotních zásazích v něm i začít bydlet. Budete pravděpodobně blíže civilizaci, zatímco novostavby se často realizují na periferiích, kde ještě není zcela hotová infrastruktura. Pořizovací cena bývá nižší, starší dům má svou atmosféru a i jeho zahrada už bývá zaběhnutá se vzrostlejšími stromy. Mívá ale nižší ekonomickou úspornost, horší izolaci, rozvody a vytápění. Nikdy nevíte, co na vás „vyskočí“ za další problém, a náklady se mohou vyšplhat opravdu vysoko. S hotovými dispozicemi se špatně hýbe, člověk se musí domu přizpůsobit, místo aby tomu bylo naopak. Stavební úpravy zabírají majiteli čas a energii.

Přemýšlíte nad novostavbou?

Novostavby, hlavně ty pasivní, mohou ušetřit spoustu budoucích nákladů na energie. Alespoň zezačátku je dům samoúdržbový a není okolo něj tolik práce. Vše je nové a podle individuálních představ. Zahradu je nutno zakládat od „píky“, nicméně vše bude na tom místě, jak si to vymyslíte. Počáteční investice je poměrně vysoká, ale na rozdíl od starého domu i více konečná. Po dobu stavby samozřejmě musíme mít kde bydlet. Moderní alternativu novostavby představuje pasivní dům, který je postaven rychle a šetří do budoucna spoustu nákladů. O stavbě pasivního domu se dozvíte více v tomto článku. 

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 7 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.