2017_dum_na_vetrnem_kopci
10.12.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Je lepší zrekonstruovat starý dům, nebo postavit nový na zelené louce?

Sdílejte článek:

Ožehavá otázka stavby versus rekonstrukce staršího domu trápí mnoho lidí, kteří se rozhodnou jít do vlastního. Pravdou zůstává, že každá varianta má svá pro a proti. Záleží na financích, osobních preferencích a situaci. Na tuto otázku proto neexistuje univerzální odpověď.

Rozhodnutí záleží na mnoha faktorech

Nové domy splňují všechny nároky jejich majitelů. Splní touhu po komfortním bydlení ve vlastním, postaveny jsou dnes rychle a dispozice si volíme podle přání. Kdo má k dispozici finance na stavbu, většinou se pro ni také rozhodně.

Další situací je touha bydlet ve vlastním, s tím, že peníze chceme do domu „vrážet“ postupně a přitom už bydlet. Této variantě vyhoví spíše rekonstrukce domu v ne úplně dezolátním stavu, který se upraví podle přání nových majitelů. Zdědili jste dům, máte k němu vztah a líbí se vám i jeho lokalita? Pravděpodobně si jej necháte a zrekonstruujete. Co vás čeká při rekonstrukci, se dozvíte zde. 

Lokalita je důležitá

U mnoha lidí hraje lokalita, ve které chtějí bydlet, obrovskou roli. Pak je jim mnohdy jedno, zda jde o starší dům, nebo o pozemek pro stavbu nového, pokud se do místa zamilují. Stále více lidí dnes upouští od varianty „lepení“ domu svépomocí jako vlaštovčího hnízda a raději si nechají vše zhotovit firmou. Dům splní nároky na hygienu, dispozice a praktické uspořádání. Existují typové projekty v různých cenových hladinách, někdy vyjde stavba domu, pokud už máme pozemek, levněji než byt v Praze.

Jaké jsou přednosti a zápory rekonstrukce?

Dům můžete opravovat a po prvotních zásazích v něm i začít bydlet. Budete pravděpodobně blíže civilizaci, zatímco novostavby se často realizují na periferiích, kde ještě není zcela hotová infrastruktura. Pořizovací cena bývá nižší, starší dům má svou atmosféru a i jeho zahrada už bývá zaběhnutá se vzrostlejšími stromy. Mívá ale nižší ekonomickou úspornost, horší izolaci, rozvody a vytápění. Nikdy nevíte, co na vás „vyskočí“ za další problém, a náklady se mohou vyšplhat opravdu vysoko. S hotovými dispozicemi se špatně hýbe, člověk se musí domu přizpůsobit, místo aby tomu bylo naopak. Stavební úpravy zabírají majiteli čas a energii.

Přemýšlíte nad novostavbou?

Novostavby, hlavně ty pasivní, mohou ušetřit spoustu budoucích nákladů na energie. Alespoň zezačátku je dům samoúdržbový a není okolo něj tolik práce. Vše je nové a podle individuálních představ. Zahradu je nutno zakládat od „píky“, nicméně vše bude na tom místě, jak si to vymyslíte. Počáteční investice je poměrně vysoká, ale na rozdíl od starého domu i více konečná. Po dobu stavby samozřejmě musíme mít kde bydlet. Moderní alternativu novostavby představuje pasivní dům, který je postaven rychle a šetří do budoucna spoustu nákladů. O stavbě pasivního domu se dozvíte více v tomto článku. 

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč

Celkem za měsíc: 23 750,00 Kč
Vybráno 67.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 15 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.