economy_down
17.6.2016
Kategorie: Ekonomika

Je Evropa dobrým místem pro podnikání?

Sdílejte článek:

JAN ORAVEC 17|06|2016

Evropa je stále dobrým místem pro život. Už zdaleka však není tak dobrým místem pro podnikání. Politikům jde hlavně o to, aby občané měli životní úroveň, s níž budou jako jejich voliči spokojeni. Mnohem méně se starají o to, aby byly spokojeny i firmy a podnikatelé. Přitom je evidentní, že jedno s druhým úzce souvisí.

Pokud jsou potřeby ekonomiky příliš dlouho ignorovány, ztratí schopnost vytvářet zdroje, které nezbytně potřebujeme pro udržení či dokonce zlepšení naší životní úrovně. Politici u nás, v jiných členských zemích a v institucích EU by si konečně měli konečně vzít k srdci několik základních priorit, které jsou pro byznys životně důležité.

Za prvé, v EU potřebujeme více strukturálních reforem a méně centralizace. Podnikání potřebuje stabilní rámcové podmínky. Bohužel, místo zaručení stability je zdrojem nestability. Politici v členských zemích EU k tomu přispívají tím, že nemají buď vůli nebo odvahu realizovat nezbytné strukturální reformy. A politici na úrovni EU zase tím, že prosazují vadný model stále větší centralizace rozhodnutí na úrovni EU. V tzv. eurospeaku jde zejména o “prohlubování” hospodářské, měnové a fiskální unie. To však není řešením, ale naopak zárodkem budoucích problémů, potenciálních konfliktů mezi členskými zeměmi.

Za druhé, v EU naléhavě potřebujeme více podnikatelské svobody a méně byrokracie a regulace. Na tomto místě bývají častým předmětem kritiky konkrétní právní normy, které zvyšují náklady na podnikání, podnikání komplikují, zda někdy téměř znemožňují. V EU snaha řešit tento problém nabyla podoby tzv. agendy lepší regulace, iniciativy na zjednodušení právních předpisů EU a tak snížení regulačních nákladů na podnikání, omezování víceprací úředníků při přebírání legislativy EU. Tyto snahy jsou dosud ve stínu jiných priorit.

Za třetí, v EU potřebujeme více podnikatelského ducha a méně grandiózních investičních projektů na podporu podnikání. Politici v Evropě se podporou podnikání často “zaklínají”. Většinou si však k tomu vybírají zcela nesprávné nástroje. V případě EU jde především o vytvoření Fondu pro strategické investice, což je sice mediálně atraktivní, ale existuje značné riziko zbytečného rozptýlení prostředků evropských daňových poplatníků. Mediálně mnohem méně atraktivní, ale zároveň mnohem užitečnější, je např. systémová snaha o zvýšení kvality podnikatelského vzdělávání na všech úrovních škol v Evropě, od mateřských školek až po univerzity.

ZDROJ: Jan Oravec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 56 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...