Mobilní telefony s Androidem
Kdo nemá telefon jen na volání a smsky, ale chce používat mobilní aplikace, systém jej bude nutit používat Google Play, což je tržiště mobilních aplikací. Pro to si uživatel ale musí založit u Google účet, bez toho to nejde. Google potom šikovně láká uživatele, aby používal jeho mail a tím i více aplikací v budoucnu. Což jde proti ostatním poskytovatelům bezplatných e-mailových služeb. Většina lidí nad tím nepřemýšlí, účet si založí, Google Play aktivuje a je to. Jsou ovšem i tací, kterým tento monopolistický přístup vadí a nechtějí si účet u Google zakládat. Pro takové uživatele jsou tu podobné aplikační agregátory, jako je Apkpure, Apkmirror, F-Droid nebo třeba QooApp. Jediné, co uživatel musí, je nainstalovat tento program do mobilního telefonu, přímo z jeho „.apk“ zdrojového souboru. A další věc, musí na telefonu povolit instalaci z jiných zdrojů, nežli je Google Play. Na druhou stranu ušetříte čas se zakládáním Google účtu, pokud jej nemáte. Jakmile tyto kroky uděláte, o Google Play téměř neuslyšíte. Občas se sice připomene s nějakou žádostí o aktualizaci, ale to je všechno, taková upozornění můžete i zakázat. Google sice prohlašuje, že jen s Google Play je mobilní telefon bezpečné používat, ale vy byste to na jeho místě neprohlašovali? Celkově je život bez Google Play možná i pohodlnější, než s ním.
Pro zajímavost, tuto „fintu“ lze použít i v případě pořízení telefonu Huawei, který Google Play neobsahuje, tím se vyhnete instalaci Huawei Mobile Services od tohoto čínského výrobce. Jen tak na okraj, Huawei se v naší republice spojil se Seznamem a najdete tam seznamovské aplikace už předinstalovány. To mírně posiluje náš vyhledávač. Je to tedy jakási odpověď na jednostranně vyhlášené sankce proti Huawei ze strany Google.
Internet a vyhledávání
Další oblastí, kde má Google v podstatě monopol, jsou vyhledávače. Naše republika je sice výjimečná, protože tu Googlu trochu konkuruje Seznam, ale i tak většina lidí používá Google. Mimochodem, takoví lokální konkurenti, jako je náš Seznam, jsou na světě jen tři. Kromě našeho vyhledávače je to ještě Yandex a Naver. Pochopitelně, se Seznamem vyhledávat můžete, ale ne vždy vám najde to, co očekáváte. V Českém jazyce se ale už docela zlepšil, stejně tak ve Slovenštině. Dalších alternativ tu je celá řada. Například vyhledávač DuckDuckGo.com, který klade důraz na to, že zachovává soukromí uživatelů a jako prioritu má i nepodsouvání internetového obsahu. V roce 2012 jej Google označil jako největšího potenciálního konkurenta. Další zajímavou alternativou je CCsearch, nebo už zmíněný Yandex. Tyto vyhledávače sice nevyhledávají tak kvalitně, jako Google, ale jelikož vám nepodsouvají to, co chtějí, abyste viděli, často se dostanete ke kýženým výsledkům na nich a na Google nikoliv. A pokud jste na Google velmi zvyklí, pouze vám vadí ono podsouvání Googlem preferovaného obsahu, můžete použít vyhledávač Gibiru.com, který poskytuje výsledky Google, ovšem v původní surové podobě, bez personalizace obsahu.
Jak je vidět, možností, jak se vyhnout Google je více. Pokud jste nad tím někdy uvažovali, stačí si jen vybrat.
S DuckDuck jsem už dlouho spokojenej a na seznam bych nešel, i kdyby mě platili
Prý je dobrý i Qwant…..
ANO, LZE SE VYHNOUT GOOGLE NA INTERNETU V POHODĚ:
Především používám na vyhledávání volitelný vyhledávač DUCKDUCKGO,
který má světový přesah a při přepnutí tzv switche vlevo nahoře na češtinu, dokáže uzpůsobit vyhledávání CZ.
Narozdíl od Googlu nesilážuje při hledání navrch prodejní nabídky, což oceníme, když hledáme ODBORNÝ OBSAH nikoliv kramáře.(Ostatně Google dostal před dvěma lety pokutu od EU cca 1.5 mld euro právě za manipulaci ve vyhledávání a předřazování obchodů navrch vyhledaného odborného obsahu.
*
DUCKDUCKGO (“kačer”) je lepší než Seznam.
Navíc lze použít tzv. “zásuvný modul” (DuckDucGo Privacy Essential ) do prohlížeče,
který blokuje neviditelné vlezlé internetové “sledovače” už od prvotního tzv. “anonymního prohlížení”
(“kačer” byl na odborném počítačovém portálu zive.cz vyhodnocen jako nejlepší současný vyhledávač, což potvrzuji).
*
Já dále používám další tzv. zásuvný modul do prohlížeče jménem uBlock Origin,
kterým snadno blokuji přehršle vlezlých reklam na prohlížených internetových stránkach.
*
Do třetice používám v prohlížeči zásuvný modul jménem NoScript, který na prohlížené stránce blokuje implicitně připojené parazitní servery.
*
(Mimochodem při psaní tohoto textu sem,
po kliknutí na ikonku NoScript vpravo nahoře se mi objevuje mimo pravyprostor.cz dalších 9 napojených sledujících serverů-parazitů, kdy dva mají ve svém názvu (coby část slova) “google”).
Pro povolení některých operací (stahování aj.) na konkrétním serveru-portálu je NoScript jednoduše explicitně odblokuje,
někdy je nutné odblokovat i dva, tři napojené servery,
a to jednoduchým kliknudím na modrou ikonku+ klik do volného prostoru stránky,
pro tvalé odblokování serverů,
které se následně trvale zapamatuje (nebo jen na jedno aktuální připojení-ikonka s hinami).
*
POCHOPITELNĚ používám prohlížeč FIREFOX, kde se snadno přehledně nastavují všemožné blokace čehokoliv, včetně nastavení vyhledávače DUCKDUCKGO a tzv. zásuvných modulů viz. výše.
*
(Jinak, prohlížeč FIREFOX můžeme provozovat souběžně vedle jiných prohlížečů na našem PC-čku,
třeba pro konkrétní “operace” na konkrétních internetových stránkách, žádný problém…)
*
PROHLÍŽÍME A SATANA GOOGLE BLOKUJEME, KUDY CHODÍME…
Nejspíš Vám to ale moc nepomůže od šmírování pokud používáte Wokna od Micro$oftu. Už W7 má šmírovací updaty a ve vyšších verzích je šmírování přímo zabudované, W10 jsou jeden velký sledovací program. Snad používat Linux a Thor browser.
Samozřejmě že to pomůže.
1. Tyhle doplňky dost drtí sledování zákazníka v reklamních systémech google i jiných. Jsou to parametry, které zadavatelé reklamy dost sledují a neuspokojivé výsledky vedou k zastavení kampaní = omezení příjmu Google a jiných.
2. Omezujete tím při pohybu na netu personalizaci své osoby. Tj. výsledky vyhledávání i obecná zobrazovaná reklama nebude tak podbízivá a bude víc obecná = relevantnější.
3. Windows nás sice špehuje, ale trochu jiným způsobem. Rozhodně není v tomto směru horší než Google nebo Facebook. U těchto dvou se dá předpokládat, že na své uživatele kteří se nebrání, má svou kádrovou složku. Co Win šmíruje zde:
https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/spehuje-nas-windows-10-nesmysl-analyza-to-neprokazala-tvrdi-expert.A150909_144939_ln_domov_jzl
a jak se bránit:
https://www.chip.cz/novinky/i-nejnovejsi-windows-jsou-stale-velmi-zvedava-skvely-nastroj-ochrani-vase-soukromi/
Tím samozřejmě neříkám že Linux je nejlepším řešením a na něm třeba Brave s vestavěným Torem.
To co psala Olga má smysl. Omezení příjmu z reklamy je pro digitální oligarchy klíčové a pokud se blokování jejich reklamních systémů masově rozšíří, bude je to hodně bolet.
Zde musím s Vebem prakticky ve všem souhlasit. Snad jen v tom, že Thor není dvakrát povedený a používat jej je trochu masochismus. Ale pro jednoduchou práci zcela postačí.
Naproti tomu hlubokou pravdou je úvaha o operačních systémech. Uživatelská bezpečnost prakticky všech uzavřených operačních systémů(win, mac, ios, android atd.) je založena jen na prosté důvěře uživatele vůči doaovateli OS, že je dodavatel OS neobčůrá. Víc uživatel v ruce nemá.
Naproti tomu u otevřeného OS je neuvěřitelně masivní a rozsáhlá veřejná kontrola a nestojí za ním žádná zkorumpovatelná komerční korporace. Jakýkoli pokus o malware by byl okamžitě odhalen. Takže dobře vyladěný otevřený OS je naprostým základem, chce-li člověk cítit pocit bezpečí na síti oprávněně.
Dnes jsou k dispozici v podstatě dvě velké větve otevřených OS pro PC platformu (kromě stovek dalších větviček odvozených systémů), a sice BSD a Linux. Zatímco nad BSD (pokud vím) není postavena žádná extrémně uživatelsky přítulná platforma, nad Linuxem už dlouhá leta běží projekt Ubuntu. Tedy prostředí OS, které zvenku vypadá prakticky totožně, jako windows, obsluhuje se rovněž prakticky totožně, vevnitř je však kvalitní motor a podvozek (základem je Debian linux). Obyčejný windowsník rozdíly buď vůbec nepozná, nebo si na ně vcelku bez problémů a rychle zvykne.
No a drtivá většina tvůrců různých trojských koní a síťových útoků má po srandě.
S nadcházející digitální totalitou tato záležitost ještě hodně nabere na důležitosti, věřte mi.
stále platí, že když člověk chce, tak si informace na internetu najde. stale funguje jihadwatch, infowars, newsmax, fcb okamury i konvičky. přestal jsem chodit na foxnews i breitbart. začali smrdět komoušema. ale kdo chce má je stále k dispozici. jakmile zahlednu logo CNN nebo čt, udělá se mi na blití a otevře kudla v kapse. to vubec nejsem schopný otevřít.
Připomenu ještě thereligionofpeace.com nebo gellerreport.com a dovolím si podotknout, že vůbec nesledovat propagandu neomarxistů v ČT, CNN, BBC apod. je chyba. Naopak je třeba poznat a analyzovat jejich názory na události (pokud se jimi vůbec zabývají – ale i to, že se něčím nezabývají, je důležitá informace, která poukazuje na jejich úmysly a taktiku).
chyba to je, jenže mě se z těch lidí dělá špatně.
Je velmi užitečné pro posílení vlastní sebeúcty si vypěstovat imunitu vůči reklamě, podprahovým info a nasouvajícím lákadlům. U mě je to úleva. Nevím jak se mi to podařilo, ale jsem naprosto inertní kov proti šmírování a podsouvání. Pak je mi šumák, který vyhledávač používám. Jdu si jen za svým cílem.
Mám Operu, blokuje reklamy, má VPN, rychlý přístup, super věc. 15 let slouží skvěle. Velmi rychlý a dobrý je Bing. Google je CIA špion. Ale je nutné zkusit a pak uvidíte co si nechat.
Reklamy v mobilu jsou hnus. Stáhněte si Blokáda free, česká, dobrá a je po vyskakování reklam.
https://www.youtube.com/watch?v=9JJyLiYlel4
Chtějí nás vyhodit z EU.
Potlesk ve stoje
Tomu nevěřím, nevyhodí otroka, který dře za třetinovou mzdu a jejich ceny. A hlavně drží hubu při okrádání.
Prohlížeč Opera má nevalné hodnocení z pohledu bezpečnosti a tedy penetrace kdejakého internetového “fízla”,
nekvaliní bezpečnostní nastavení.
Vhodná leda tak k nainstalování na popelnici…
Nemám s ní problém, stará verze.
To máte úplne jedno. Nijaký štát a nijaká služba na svete si nedovolí mať nešmírovatelné kanály. Najistejšie je nepoužívať internet a stretávať sa v lese alebo posielať holuby
https://duckduckgo.com/
https://www.youtube.com/watch?v=LpfIbMCJ_Bs
a proč by se tomu nešlo vyhnout???
Já používám Tor, ten má právě jako výchozí vyhledávač kačera (DuckDuckGo), můžu si podle potřeby měnit IP adresu a dobře se s ním šmejdí po DarkNetu. VPNka v prohlížeči Opera, jak je tu uvedeno, taky ujde, ale právě s tou bezpečností je to už horší. Záleží co kdo potřebuje a co mu vyhovuje.
https://community.torproject.org/
Já mám taky kačera a firefox. IP si měním, takže by mě dost špatně trasovali.
VŠECHNO,
CO MÁ V NÁZVU GOOGLE,
MI NESMÍ DO BARÁKU…
*
(Pozn. všem se omlouvám za pár překlepů v minulých příspěvcích…)
Proč? Dá se používat na běžné věci naprosto v pohodě. Když potřebuji soukromí, tak stačí pár kliků. Nepřátele a šmíráky si musíme hýčkat – jen tak je budeme moci jednou sejmout…..
Na sračlkometu Hovínky hned první Headline “Deset tisíc Rakušanů pochodovalo proti vládním opatřením, přišli i nacisti”
Tak jsem to chtěl okomentovat, ale zjistil, že mě radši zabanovali. To mě strašně mrzí, asi z toho nebudu spát.
Dík za info, konečně dneska jedna dobrá zpráva.
Celý intenet je pod státní kontrolou,takže kdyby se cokoliv dělo bude vypnut a týká se to i mobilních sítí.Lidi jsou bez iphonů a jiných udělátek v dnešní době jsou jak bezrukou.Ale jedním klikem je možno ukončit vysílání a to si málokdo uvědomuje.A potom je tu mocná Matka Příroda,co když si,,pšoukne”Slunce,tak je naše civilizace 50-70 let zpátky a myslím si,že už je to potřeba jinak se z lidí stanou kyborgové.
Do mobilu lze většinou nainstalovat i jiný Linux než android.Zkoušel jsem to u Samsungu,je to dřina na hodiny ale jde to.Musí se začít “od podlahy” nevyhoví ani původní “louder”
Na PC používám již několik let Yandex.Sem tam něco změní a to otravuje.Je ale perfektní na blokaci reklam.Mohu jen doporučit.