boris-johnson-wave-1024x580
11.9.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Je Boris Johnson na lopatkách?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRBritský premiér se zdá být poražen a jeho krátká kariéra vypadá v troskách. Skoro všechna evropská levicová média se shodují, že vše prohrál. Všechna prounijní média (někdy si sami říkají proevropská), se shodují, že je to Johnsonův politický konec. Johnson nesmí odejít z Evropské unie bez dohody, a protože mu nikdo žádnou novou nedá, tak musí požádat o další setrvání Velké Británie v EU. Tedy, že musí učinit to, co prohlašoval, že nikdy neudělá.


V podstatě takto může britský parlament Johnsona úkolovat donekonečna, protože ukládá nemožné. Dále tento vypečený parlament ústy svého skoro komunistického vůdce Corbyna odmítl předčasné volby, protože předseda opoziční Labouristické strany Corbyn ví, že by je výrazně prohrál. Tak využívá zběhů z konzervativní strany k tomu, aby zesměšnil současnou vládu Británie před celým světem. Zatím mu to za potlesku pokleslých médií vychází.

Mnozí politologové zkoumají, zda má Johnson ještě nějaké možnosti, jak situaci zvládnout. Bez ohledu na to, zda bude Johnson dále premiérem či nikoliv, se totiž stav v Británii nebezpečně vyhrocuje a pokud politologové říkají, že už i zastánci ne-odchodu z EU britský parlament doslova nenávidí, jde o věc daleko vážnější, než se na první pohled zdá. Někteří se dokonce shodují v tom, že Velká Británie má nejvážnější ústavní krizi od roku 1688, kdy byla ustavena konstituční monarchie. Tak to hodnotil například nedělník The Sunday Times.

Johnson nepochybně dorazí v říjnu na evropský summit s očekáváním, že se žádnou dohodu nepodaří uzavřít. Přiznejme si, že se Johnson o to ani příliš nesnaží a žádné konkrétní návrhy nepředkládá. Bylo by to zjevně zbytečné. EU totiž naprosto konzistentně trvá na svém ultimátu, který ex-premiérka Mayová nazvala nepatřičně dohodou, a nevidí žádného důvodu, aby ze svých pozic ustoupila. Co tohle udělá do budoucna ve vztazích mezi jednotlivými zeměmi a národy není až tak těžké domyslet.
Johnson odjede s nepořízenou a demokraticky zaostalá média se mu ještě budou smát. Takže se jeví, že až dorazí domů, bude muset napsat prosebníkův dopis do EU, a to za veřejného se pošklebování Corbyna a zběhlých straníků z konzervativní strany. Jeví se. Bude to opravdu překvapení, pokud to takhle špatně dopadne. Pokud opravdu ano, pak by Johnson skutečně selhal.

Podle politologů a komentátorů nicméně platí, že je-li britské vládě vyslovena nedůvěra, dochází k automatickému rozpuštění britské Dolní sněmovny a předčasným volbám ( jde o tzv. negativní parlamentarismus). Tato situace ještě může nastat. Připomeneme, že Johnson sice navrhl předčasné volby a to dokonce dvakrát, ale protože k tomu potřebuje dvoutřetinový souhlas Dolní sněmovny, s návrhem ani jednou neuspěl.

Veřejná debata se vede o tom, co se stane, když Johnson po summitu EU oznámí, že nepožádá o další odklad odchodu z EU. Jsou zatím možné tyto varianty:

a) že bude vyslovena nedůvěra vládě,
b) že Johnson z funkce odstoupí a bude se ustanovovat nová vláda
c) někteří komentátoři zmiňují i možnost, že bude britský premiér obžalován a souzen za to, že porušil zákon.
Zdá se, že b) je správně. Zdá se.

Když vezmeme časovou osu, tak summit EU končí dne 19. října a do konce měsíce zbývá 12 dní. Johnson může situaci natahovat a tvrdit, že připravuje a sepisuje parlamentem mu uloženou poníženou supliku. Má ji odeslat nejpozději 31. října, tak bude hrát o čas.

Pokud ale 30. října Johnson odstoupí z funkce premiéra, tak žádnou žádost o prodloužení odchodu Británie z EU k 31.lednu 2020 nepošle. Premiér v demisi nečiní žádná významná rozhodnutí ani zásadní úkony. Ostatně proto Johnson dvakrát navrhoval předčasné volby, aby případnou žádost do EU poslal nový premiér s jasným mandátem od voličů. A klidně předpokládejme, že žádný nový premiér nebude 31. října jmenován. Ze dne na den? To těžko.

Nebude tedy nikdo, kdo by žádost dnem 31.října do EU odeslal. Nebude na stole nic, co by EU mohla schválit. Nepochybně žádný ze členů Johnsonovy vlády za premiéra svévolně žádný text neodešle. Lze reálně očekávat, že po abdikaci Johnsona další nová vláda, jejíž sestava obvykle zabere čtrnáct dní, obratem obdrží „úspěšné“ vyslovení nedůvěry Dolní sněmovny, protože o důvěru vláda v Británii Dolní sněmovnu nežádá. Je navíc otázkou, kdo by vlastně tu vládu vůbec skládal. Předseda opoziční Labouristické strany Corbyn s přeběhlíky? Není ani tohle vyloučené. Platí ale, že panovník obvykle pověří sestavením kabinetu předsedu nejsilnější strany v Dolní sněmovně parlamentu.

Předčasné volby mohou Johnsona vrátit zpět do čela Británie, protože stranické rebely už odstranil a Corbynovi se jeho hra vymstí. Ale vymstí se to nakonec i EU. Vyjma směšné msty nezíská EU vůbec nic. Jdou už proto hlasy, že francouzskému prezidentu Macronovi tohle dochází a připravuje pro říjnový summit EU svůj vstup do této patové situace.

Tajenka „Johnson“ se vyluští 31.října. Ale protože v politice platí: Nic není nemožné, vše zde uváděné je jen předpoklad. Realita může být zcela jiná.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 750,00 Kč
Vybráno 33.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 853 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.