4898835-boris_johnson
13.11.2019
Kategorie: Politika

Je Boris Johnson na cestě k vítězství?

Sdílejte článek:

ALEXANDER TOMSKÝ

Britskému premiérovi se od jeho zvolení v červenci kupodivu všechno daří. Přes opakovaná ujišťování z Bruselu, že je dohoda s předchozí vládou Theresy Mayové absolutně nedotknutelná, v poměrně krátké době vyjednal novou kompromisnější úmluvu ohledně hranice na irském ostrově. Severní Irsko v britském tarifním pásmu by mělo mít nižší cla a technickou neviditelnou hranici na ostrově, bohužel i nějakou tu celní byrokracii na moři mezi Spojeným královstvím a ostrovem, což představuje zanedbatelný objem obchodu, čímž ale Johnson zradil své severoirské spojence, pro něž je oddělení od Británie naprosto nepřijatelné. Britům na protestantských unionistech ovšem pramálo záleží. Brexitové vládě se také podařilo zlikvidovat nenáviděnou deklaraci v původní dohodě, že Británie zůstane na „věčné časy” v regulačním režimu Unie.

Konzervativní vláda ve vzbouřeném parlamentu sice ztratila svou nepatrnou většinu, opustilo ji 21 poslanců a prohrála devět hlasování z jedenácti, ale „v principu” sněmovna schválila premiérovu dohodu s EU, trvala však na postupném hlasování o jednotlivých kapitolách, aby ji opět mohla zmařit. Zdánlivě bezmocný Johnsonův kabinet v zajetí nepřátelského parlamentu vyhrožoval neřízeným odchodem z EU a opozice kvůli obavám z „tvrdého” brexitu bez úmluvy odmítla odsouhlasit předčasné volby a přinutila Johnsona, aby porušil svůj slib a požádal Unii o prodloužení lhůty za termín 31. října. Tříměsíční odklad byl ale pro opozici Pyrrhovým vítězstvím, nemohla už dál bez ztráty tváře volby odmítat a Johnson má velkou šanci na výhru 12. prosince.

Především vede v průzkumech nad labouristy, a to dokonce okolo 15 procent a jeho porušený slib, že Británie opustí k 31. říjnu Unii, i kdyby měl „chcípnout ve škarpě”, mu voliči brexitu dávno odpustili. Nezápasil snad statečně s elitářským parlamentem, jenž odmítl uznat rozhodnutí lidového referenda? Největším spojencem Johnsona je však nesmiřitelně rozpolcená levice. Liberální strana považuje Jeremyho Corbyna, vůdce labouristů, za šílence. Má v plánu masivní zestátnění nejen monopolů (voda, plyn, železnice), ale i farmaceutického průmyslu, hodlá zvýšit deficitní financování zadluženého státu, minimální mzdu i daně, zkrátit pracovní týden na 32 hodin a zavést v průmyslu vládu odborů, nemluvě o bezemisní ekonomice do deseti let a otevřené hranici přistěhovalcům. I když socialisté nakonec své plány rozředí, nadchnout mohou leda neznalou mládež. Na rozdíl od Corbyna, který chce vyjednat vlastní brexit a dát ho schválit v referendu, jdou liberálové do voleb pod heslem „Brexitu ne!” a v průzkumech nyní labour dohánějí.

Johnson, navzdory svému etonskému elitnímu přízvuku a mluvě, se stylizuje jako tribun lidu. Prosincové volby jsou pro něj výhodné. Studenti, převážně levicoví, budou mít prázdniny a mnozí se na dlouhou cestu k univerzitním urnám nevypraví. Chmurné prosincové počasí konzervativcům nahrává, levice mívá méně disciplinované voliče.

Co naplat, navzdory sázkařům, kteří se, jak známo, nemýlí a sázejí na Johnsonovo vítězství, co platí dnes, nemusí být pravda za čtyři týdny. I kdyby nenastal nějaký nepředvídaný karambol, ve stínu brexitu nefunguje duopol hlavních stran většinového volebního systému, kde bere vítěz v každém obvodu vše. V padesáti z nich má jejich zástupce ve sněmovně většinu pod tisíc hlasů, v 97 pod 5 procenty. Společnost se rozštěpila, vůdci jsou milováni nebo nenáviděni a taktické hlasování odpadá.

O Johnsonovi tak defacto rozhodne Nigel Farrage se svou stranou Brexit. Nabídl mu postavit kandidáty výlučně v obvodech, kde nemají konzervativci šanci na výhru. Požadoval ale nemožné. Chtěl, aby Johnson svou vyjednanou úmluvu odhodil a šel do voleb za opravdový brexit, brexit bez domluvy, protože recyklovaná dohoda Mayové „je horší než setrvání v Unii”. Má sice pravdu, klauzule o uznání regulačního režimu sice zmizela, ale politická deklarace je jednoznačná, volný obchod s EU je podmíněn dodržením všech cel a kvót Unie a ta Británii svobodné vyjednávání s třetí stranou neumožní. Během následného handrkování o obchodu tato dnes zapomenutá podmínka přívržence suverenity pěkně vyděsí. Farrage už prozradil, že postaví kandidáty do šesti set z šesti set padesáti volebních obvodů, nevyhraje ani jeden, ale jistě konzervativce o nějaké poslance připraví, momentálně má kolem 10 procent hlasů. Kalkuluje zřejmě s dalším politickým rozvratem v případě vítězství vlády levicové koalice a doufá, že zápas o suverenitu v druhém referendu o brexit voliči vyhrají.

Troufám si tvrdit, že Angličané dají přednost kompromisu a Johnson volby vyhraje. Jakmile Británie Unii opustí, bude se postupně z vazalství společného trhu oprošťovat a jistě už do Unie nevstoupí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč

Celkem za měsíc: 900,00 Kč
Vybráno 2.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 733 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.