LUKASENKOBELORUS
12.8.2020
Kategorie: Politika

Je Bělorusko už na řadě?

Sdílejte článek:

LU LINA

V Bělorusku se to mele a média i politici mají tradičně jasno. Lid prý konečně povstal proti diktátorovi, co zase zfalšoval volby. No, nevím. Nemám, úplně stejně jako čeští novináři a politici, ani ponětí o běloruských reáliích. Možné je tedy všechno. Nicméně mám nějaké zkušenosti. S médii, s politiky, s mechanismy vývozu demokracie i se situacemi, kdy je pokaždé předem jasno. A na základě těchto zkušeností a z toho, co vidím a slyším, jsem si vytvořil názor. Nemám jasno, ale názor mám.   

 

Podobně jasno jako teď s Běloruskem, bylo například i s Ukrajinou, Sýrií či Libyí. A koneckonců i s naší zemí. Pokaždé to také prý byl lid, toužící po svobodě a západní demokracii, což musíme podporovat, versus ošklivý diktátor. A výsledek byl také pokaždé stejný – z relativně stabilního státu se stane stát rozvrácený. Kde je svobody i demokracie kolikrát ještě méně, než bylo předtím a navíc přibyly svrab a neštovice.

Já, stejně jako naši novináři netuším, do jaké míry je Lukašenko diktátor udržující se u moci falšováním voleb a do jaké míry je to blud západních médií sycený ze zdrojů, které z konkrétních důvodů chtějí takový obraz Běloruska v očích veřejnosti mít. Já jen vidím jeden už velice ohraný scénář. Možná je to konspirační teorie a běloruský lid se fakt, úplně sám od sebe, rozhodl zbavit se svých východních okovů. Aby bleskurychle dostal, dřív než se rozkouká, okovy západní. Chromované a dělané na míru. Možné to je, ale jako rozený skeptik o tom dost pochybuju.

Protože Bělorusko je zaprvé shodou okolností, stejně jako Ukrajina, sousedem Ruska a to sousedem, kde doposud rovněž nemají liberální demokracii západního typu, ale něco jiného. Tedy především neovládaného a neřízeného ze Západu. Což je stav, který Západu pochopitelně nedává spát. Stabilní Bělorusko jako spojenec Ruska, současného nepřítele Západu, je úplně to poslední, co západní vlády chtějí.

Protože liberální demokracie západního typu představuje, jak napsal západní politolog Fukuyama, završení vývojového žebříčku. Nic dokonalejšího už nejde vymyslet a všechno ostatní je špatně.

Takže jakékoliv jiné formy vlády jsou nežádoucí a je třeba pracovat na tom, aby to lid těchto zemí změnil. Ideálně sám od sebe, a když se k tomu nemá, což se bohužel děje často, tak s malou západní dopomocí. Pochopitelně se to netýká zemí, které jsou spojenci Západu. A prodávají mu třeba ropu nebo od něj nakupují zbraně, aby jimi mohly pobíjet lidi doma i v zahraničí. V takových zemích můžete opozici klidně rozřezat motorovkou a západní média vás přesto budou velebit jako proroka lidských práv, protože zároveň s tím dovolíte ženám řídit auto.

Být sousedem či spojencem Ruska a zároveň netroubit se Západem, je v současnosti přímo poukázka na revoluci. Na majdan. Na arabské jaro nebo jak se všechny ty „lidové“ a „spontánní“ lidová povstání proti „diktátorům“ a ve jménu demokracie vždycky jmenují.

A za druhé, západní média a politici včetně těch našich jsou pro mne po dlouhých letech tristních zkušeností zhruba stejně důvěryhodní, jako byla média a politici před rokem 1989. Takže, když mi unisono tvrdí, že ten čtvereček je černý, já jaksi automaticky předpokládám, že ve skutečnosti půjde spíše o bílé kolečko. Bravo, gratuluju.

Jak píšu, nemám jiné informace, než mají naši novináři, dívám se na stejné záběry z demonstrací, ale závěry z toho všeho činím poněkud jiné. Nevidím na nich totiž ani tak rozhořčený lid, ten vypadá jinak, ale skupiny převážně mladých lidí diskutabilní velikosti, jejichž chování a projevy svědčí spíše než o touze po svobodě o touze po konfrontaci. Stačí si připomenout dav na Národní v listopadu 89 a srovnat ho se záběry z Běloruska. I na Národní byli především mladí, ale jejich chování a chování běloruských demonstrantů, to je nebe a dudy.

Daleko spíš si přitom vybavíte záběry z demonstrací v USA, na Ukrajině nebo v Německu. Ani tam vás jako první rozhodně nenapadne, že jde o spontánní lidové protesty proti rasismu, prezidentovi nebo proti fašismu, ale hlavně o adrenalin, o násilí a o pokusy nastolit ideologii, která v demokratických volbách nemá nejmenší šanci zvítězit.

Neříkám jako Lukašenko, že to celé řídí telefonem Petříček, to je skutečně absurdní. Ten neřídí ani svoje ministerstvo. Ale rozhodně to působí silným dojmem, že někdo ano. A když ne řídí, tak vydatně pomáhá a podněcuje. Tak, jako pomáhá a podněcuje opozici v Rusku, Hong Kongu, Sýrii, Polsku, Maďarsku a všude tam, kde lze s její pomocí dosáhnout destabilizace tamních režimů. Režimů, které v nějaké míře kladou odpor některé ze současných západních agend. Které se odmítají stát západní kolonií. Které nespolupracují, které se odmítají připojit k některému z četných honů na četné moderní čarodějnice.

Naprostou klasikou dění pak je králík z klobouku, o kterém doteď nikdo neslyšel a který je přesto západními médii vydáván za spasitele za nímž stojí celý národ. V případě Běloruska se jmenuje asi Cichanouská, těžko říct, protože média se v tom neshodnou. Ale co nějaké jméno, důležité je, že je to demokratka a všichni jí chtějí volit. Volby jsem vyhrála já, prohlásil po porážce prodemokratický králík a odjel do Litvy, do bezpečí. Tak, určitě.

A protože Bělorusko, spojenec a soused Ruska, rozvrácené, zbídačené, v chaosu, ale vzdalující se Kremlu a na cestě ke „skutečné demokracii“ vzor Západ je něco, co by se tady všude kolem i za oceánem velice líbilo, hledím na tamní dění, jeho mediální obraz i kandidátku Cichanouskou s velikým podezřením.

Tolik můj neodborný názor na to, co se děje v Bělorusku, jak to vzniklo, komu to svědčí a komu by běloruská „demokratizace“ nakonec měla nejvíc prospět.

Bělorusové, kteří tam mají Lukašenka už třicet let, doposud jim nijak zvlášť nevadil a ausgerechnet teď si to zrovna náhodou rozmyslí, to ale určitě nebudou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 410 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (47 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
politicon.cz
143 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.