crew-dragon-1600-1024x576
2.6.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Jásáme při kopání vlastního hrobu

Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK

vaclav-husak53659552_0I když si to možná ani neuvědomujeme, nebo jen nepřipouštíme, kosmonautika vždy byla a stále je do značné míry součástí národních politik jednotlivých států. Jakousi jejich výkladní skříní. A to je jedním z důvodů, proč jsou na kosmický výzkum a s tím související experimenty vynakládány vládami technicky vyspělých zemí ročně bilióny dolarů.

Od neděle „jásáme“ nad návratem USA mezi kosmické velmoci disponujícími nevojenskou raketovou technikou schopnou obsluhovat lidmi vytvořené vesmírné stanice. Ano, jistě to úspě­chem je a velmi dobře se to politicky „prodává“. Je, ale spíše měl by být v současné době kosmický výzkum obecně, a především extrémně nákladný průzkum Marsu, skutečně světovou vědeckou prioritou?

Není burcující, že o Měsíci, Marsu a mnohých dalších planetách a kosmických tělesech toho už víme mnohem více, než například o podmořském životě na planetě Zemi? Jak nám pomůže informace, že u nám nejbližší hvězdy Proxima Centauri je možná planeta v takzvané obyvatelné zóně, když je od nás vzdálená 4,22 světelných let?

Kdo myslíte, že určuje priority při financování vědeckovýzkumných prací? Nějací odborníci? Nikoli, Většinou odborně nevzdělaní politici. Ale těm připadá financování i nepřiměřeně bujícího a mnohdy i odborně nesmyslného kosmického výzkumu z hlediska jejich opětovného zvolení do funkce atraktivnější.

Na jednu stranu nás mnozí z nich doslova buzerují požadavky na omezení vlastní spotřeby, plánují „zelené úděly“ se strašlivými ekonomickými důsledky, doporučují zavést zvýšené daně na mléko a maso, atd, atd. Místo obilí a brambor nás prostřednictvím nesmyslných zákonů do­nutili pěstovat takzvané energetické plodiny, důsledkem čehož je masivní likvidace tropických pralesů, místo běžných polí máme „pole“ s fotovoltaikou. Místo vracení biologické hmoty zpět do půdy ji většinou dotovaně spalujeme.

Samozřejmě vím, že vedlejším přínosem výdajů na kosmický výzkum byla a stále je i spousta řešení, která se úspěšně uplatňují v průmyslu a zprostředkovaně i v lidském životě.

Ale stejná situace by však nastala i při rozumném přesunu části efektně vynaložených prostředků na v dané chvíli pro život člověka na Zemi ne zcela potřebných segmentů kosmického výzkumu ve prospěch efektivního ře­šení existenci člověka reálně ohrožujících problémů. Například na likvidaci odpadů vypouště­ných do moří a oceánů. Měli bychom méně jásat, zatímco si usilovně kopeme vlastní hrob.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 169 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,53 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.