vsb
28.11.2018
Kategorie: Ekonomika

JAR: První jediněčně “černošská banka” zkrachovala po vytunelovaní vlastníky

Sdílejte článek:

TNO

VBS Mutual Bank – mainstreamem vyzdvihována jako první banka v Jižní Africe, kterou vlastní a spravují výlučně Afričané – zkolabovala poté, co její majitelé ukradli veškerou hotovost a podplatili vládu a místních vládních úředníky, aby do jejího fungování vložili peníze, zjistilo vyšetřování zorganizováno Jihoafrickou rezervní bankou (Sârbu).

Podle oficiální zprávy vydanou Sarbu s názvem “Velká bankovní loupež: Vyšetřovací zpráva pro kontrolní úřad” , afričtí majitelé VBS Mutual Bank “uprchli s téměř 2 miliardami randů” během toho, co je popsáno jako “kriminální podnik.”

VBS Mutual Bank se stala vzájemnou bankou v roce 1992 a na jihoafrickou burzu byla zapsána v roce 2017. Podle médií se dostala do “problémů s likviditou” počátkem roku 2018 a v březnu tohoto roku byla umístěna pod kuratelu.

Zpráva Sârbu zjistila, že od 15. března 2015 do 17. června 2018 bylo z banky převedeno 1 894 923 674 R (130 milionů amerických dolarů) k 53 jednotlivcům. Podle zprávy šlo 16 148 569 randů (1,09 milionu amerických dolarů) Brianovi Shivambuovi, mladšímu bratrovi protibělošského výše postaveného politika za Economic Freedom Fighters (Bojovníci za ekonomickou svobodu – jihoafrická krajně levicová politická strana – pozn. Překl.), Floyda Shivambu.

Zbylá hotovost šla místním vládním úředníkům v minimálně 15 regionech jako platby za výměnu bankovních budov za banku vlastněnou Afričany. Mezi obviněnými z účasti je místopředseda Afrického národního kongresu za provincii severní Limpopo, Florence Radzilani a místní pokladník organizace Danny Msiza.

Článek v jihoafrických News24 tvrdí, že zpráva “doporučuje stíhání více než 50 jednotlivců a uznání jejich odpovědnosti v občanském soudním řízení po zhroucení banky začátkem tohoto roku.”

“Patří sem bývalí výkonní ředitelé banky a jejich spolupracovníci, akcionáři, politici a jejich příbuzní a auditoři, kteří podepsali podvodné finance banky.”

“Stíhání by měly vycházet z důkazů o podvodech, korupci a podplácení spáchaném vedením banky a veřejnými činiteli, se kterými se spřáhli.”

V letech 2015 až 2018 předseda banky Tshifhiwa Matodzi, spolu s členy své správní rady a spojencem Robertem Madzong, pomohli s vytunelovaním banky, pokračovala zpráva.

Značné úplatky byly vyplaceny ředitelům VBS a “ostatním relevantním stranám, aby si koupili jejich mlčení a aby ignorovali průběh tunelování,” dodala zpráva.

Velké vklady z desítek okrsků jako “investice” s VBS byly výsledkem koordinované a promyšlené kampaně, kterou podnikli představitelé VBS a zahrnovaly v mnoha případech vyplacení úplatků různým veřejným činitelům, kteří byli “v postavení, aby ovlivnili uskutečnění takových vkladů.”

Navíc, jednotlivci ve VBS zmanipulovali své bankovní systémy, aby vytvořili fiktivní vklady ve prospěch jejího většinového akcionáře, Vele Investments, mnoha svých společníků a souvisejících stran, stejně jako zničili přečerpané bankovní zařízení, které používaly Vele a jeho společníci, spolu v hodnotě milionů randů.

“Únosci a jejich společníci masivně utráceli na náklady vkladatelů VBS,” tvrdí zpráva.

Zpráva dále zjistila, že “Finanční auditor (velké mezinárodní auditorské firmy) společnosti KPMG, auditor VBS Sipho Malaba, spáchal podvod, když podepsal finanční výkazy banky za rok 2017 a její pravidelné zprávy pro Sârbu.”

“Podvodnými prostředky bylo vytunelování VBS ukryté před zraky veřejnosti a tak mohlo pokračovat, dokonce se stupňovalo … Tyto podvody spletli registrátora (bank), který uvěřil, že VBS je ve finančně dobré situaci, zatímco ve skutečnosti její pasiva přesáhly její aktiva o asi 180 milionů randů a byla tedy beznadějně insolventní 31. března 2017. “

Zpráva Sârbu také doporučila, aby byla VBS zlikvidována, protože neexistuje šance na její záchranu.

“Je zkorumpovaná a shnilá do morku kosti. Sotva se v řadách jejího vedení najde člověk, který není nějakým způsobem spoluviníkem “na” rozsáhlém vytunelovaní a vydrancování peněz uložených jako vklady ve VBS. “

Zdroj: The New Observer

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 303 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.