palach
13.1.2019
Kategorie: Historie

Jan Palach a nastavené zrcadlo

Sdílejte článek:

LEA VOJTEKOVÁ

Nechtěla jsem se ke včerejšímu filmu ,,Jan Palach” vyjadřovat, ale když vidím ty příspěvky, tak prostě musím. K samotnému upálení se vyjádřím na konci, chci začít něčím jiným.

Film mě ze začátku moc nebavil. Zbystřila jsem asi až po hodině u scény s matkou, kdy Jan Palach vyčítal matce, že vstoupila do KSČ:

Jan Palach: ,,Tys vstoupila do strany, která otci ukradla podnik!”
Matka: ,,Ale já jsem vstoupila, abychom to nějak přežili. Díky tomu teď můžeš studovat.”

Tady musím napsat, že neumím rozsoudit žádnou ze stran. Obě strany mají v podstatě pravdu. Muselo to být obrovské morální dilema.

A teď k tomu upálení. Lidé píšou, že jeho čin byl naprosto zbytečný. Že mohl žít v pohodě. Že zabíjet se kvůli politické situaci je naprostý nesmysl. Tak si to rozeberme:

1. Lidé se zabíjejí kvůli penězům, nevěrám, drogám. To nejsou nesmyslné sebevraždy? Resp. já nechci dehonestovat důvody nikoho. Každá pychika reaguje citlivě na něco jiného. Někoho víc trápí finanční situace, jiného zas politická.

2. Že byl jeho čin zbytečný? To píšete teď z odstupu desetiletí. Po bitvě je každý generál. Jan Palach do toho jistě nešel s tím, že jeho čin nebude až tak významný, jak jsi on představoval. Představte si, že někdo jde spáchat tak drsnou sebevraždu. Umíte si představit, jak silné odhodlání a zoufalství v něm muselo být?

3. Že mohl žít pohodlně. No jasně. Všichni, co to tvrdí, by klidně z prospěchu vstoupili do KSČ. A plivou na Palacha, protože on ukázal, že existuje i něco víc než sobectví. I Ježíš si mohl říct: ,,Proč bych se měl obětovat za ty hříšníky?”

Smyslem oběti není hédonismus a pohodlí. Smyslem oběti (jakékoliv) je zušlechťovat sám sebe nebo nastavovat okolí zrcadlo. A myslím, že Jan Palach to zrcadlo nastavil velmi dobře.

Autor: Lea Vojtekova-Sofrankova

vojtekova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 497 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 3,77 out of 5)
Loading...
politicon.cz
175 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.