palach
13.1.2019
Kategorie: Historie

Jan Palach a nastavené zrcadlo

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,87 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LEA VOJTEKOVÁ

Nechtěla jsem se ke včerejšímu filmu ,,Jan Palach” vyjadřovat, ale když vidím ty příspěvky, tak prostě musím. K samotnému upálení se vyjádřím na konci, chci začít něčím jiným.

Film mě ze začátku moc nebavil. Zbystřila jsem asi až po hodině u scény s matkou, kdy Jan Palach vyčítal matce, že vstoupila do KSČ:

Jan Palach: ,,Tys vstoupila do strany, která otci ukradla podnik!”
Matka: ,,Ale já jsem vstoupila, abychom to nějak přežili. Díky tomu teď můžeš studovat.”

Tady musím napsat, že neumím rozsoudit žádnou ze stran. Obě strany mají v podstatě pravdu. Muselo to být obrovské morální dilema.

A teď k tomu upálení. Lidé píšou, že jeho čin byl naprosto zbytečný. Že mohl žít v pohodě. Že zabíjet se kvůli politické situaci je naprostý nesmysl. Tak si to rozeberme:

1. Lidé se zabíjejí kvůli penězům, nevěrám, drogám. To nejsou nesmyslné sebevraždy? Resp. já nechci dehonestovat důvody nikoho. Každá pychika reaguje citlivě na něco jiného. Někoho víc trápí finanční situace, jiného zas politická.

2. Že byl jeho čin zbytečný? To píšete teď z odstupu desetiletí. Po bitvě je každý generál. Jan Palach do toho jistě nešel s tím, že jeho čin nebude až tak významný, jak jsi on představoval. Představte si, že někdo jde spáchat tak drsnou sebevraždu. Umíte si představit, jak silné odhodlání a zoufalství v něm muselo být?

3. Že mohl žít pohodlně. No jasně. Všichni, co to tvrdí, by klidně z prospěchu vstoupili do KSČ. A plivou na Palacha, protože on ukázal, že existuje i něco víc než sobectví. I Ježíš si mohl říct: ,,Proč bych se měl obětovat za ty hříšníky?”

Smyslem oběti není hédonismus a pohodlí. Smyslem oběti (jakékoliv) je zušlechťovat sám sebe nebo nastavovat okolí zrcadlo. A myslím, že Jan Palach to zrcadlo nastavil velmi dobře.

Autor: Lea Vojtekova-Sofrankova

vojtekova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 150,00 Kč
Vybráno 6.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 254 times, 35 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
175 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.