facebook23
6.8.2019
Kategorie: Společnost

Jakým způsobem funguje cenzura na facebooku?

Sdílejte článek:

EVA SVOBODOVÁ

Zdá se, že to nikdo neví. Facebook ohledně svojí struktury mlží, nevíme, na jaké úrovni jedná s vládami, nevíme kdo a kde jsou lidé, kteří za něco zodpovídají. Zákazníci nemají koho kontaktovat, vše jde přes anonymní formuláře.

Ale pár informací ven unikne a z nich si můžeme zkusit udělat představu. Ta moje je, že blokace obsahu rámcově řídí americke ústředí, podle Vanity Fair dnes vedené bývalou prokurátorkou Monikou Bickertovou a lidmi kolem bývalé Obamavy administrativy. Ti také v roce 2016 vedli jednání s EUrobafuňáři pod vedením Věry BonzJourové o požadavcích EU na cenzuru a omezování svobody slova, vyvolaných v souvislosti s migrační krizí.

Cenzurní centrála, představuji si, že má krásný orwellovský název jako “management bezpečného prostředí”, pod sebou má pracovní skupiny příslušné pro každý stát, ve spojení s najatými datově analytickými firmami à la Yeseter. Ty představují takové lokální “ministerstvo pravdy”, určující které konkrétní zdroje a slova jsou pro tento okamžik “závadné”. Některé otevřeně spolupracují s vládami a vyplňují jejich požadavky (Francie, Německo), ty další, co myslíte? Jsou nejspíš plné nadšených sluncoidů se svazáckou mentalitou. Vzorkem je tahle soudružka z Technické univerzity, viz screeny. A protože český poturčenec je horší Turka, tak to asi vysvětluje rozdíly mezi státy v cenzurním fanatismu, například teď v kauze Tommy: “Navíc se zdá, že jde pouze o blokaci lokálního charakteru. V polovině července podobný případ zaznamenali také ve Švédsku, z jiných zemí však nejsou o podobném problému zprávy.”

Tihle soudruzi jsou Ministerstvo pravdy, řeší co a jak cenzurovat, nastavují pravidla a algoritmy. Nějaké konkrétní zásahy proti uživatelům a jejich odvolání vůbec neřeší. To má na starosti nejdříve “robot” a pak ideopolicie, najatí šroubci na druhém konci světa, pro nás v Kapskem městě, kteří rozhodují podle předpřipravených tabulek a směrnic, nové také podle čínského vzoru i podle “indexu ideové spolehlivosti”. Proto někdo dostal za sdílení článku o Tommym den ban, někdo týden, a třeba můj profil dostal měsíc a když se odvolal, tak ho prostě smazali.

Tohle je moje představa, na základě osobní zkušenosti a pár článků v médiích. Pokud někdo máte informace, které by ji opravily nebo doplnily, budu ráda. Pište.

Autor: Eva Svobodová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 655 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.