8.2.2014
Kategorie: Ekonomika

Jakým právem za nás rozhoduje někdo jiný?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OD: VILÉM BARÁK  08|02|2014

 

Občané jsou neustále zbavováni svobody rozhodovat o svém majetku. Brilantních úvahy filozofů popisující škodlivost státního dirigismu jsou úplně jalové oproti osobní zkušenosti se stavebním řízením. Pomiňme územní plánování, které jednomu znehodnocuje pozemky daleko účinněji, než skládka jedovatého odpadu, druhému, informovanějšímu, obratnějšímu v uplácení klíčových osob, vynáší pohádkové zisky. Stejně tak odhlédněme od vlastního stavebního zákona, jež je svojí kluzkostí přímo stvořen k šikanování lidí a měl by být nazýván zákonem pro podporu korupce.

 

 

Stavební úřady ruku v ruce s památkáři a hysterickými iniciativami útočícími proti všemu a všem, poroučí, co, kde a jak se má stavět či opravovat. Pokud ale stát hodlá něco zakazovat, musí do posledního haléře kompenzovat důsledky svého rozhodnutí. Nechť samozvaní zachránci architektonické čistoty, malých obchodů, “živoucích” městských center ……přispějí na náhradu škody. Samozřejmě se všichni hlásí pouze k “právu” omezovat spoluobčany, nikoliv k povinnosti něco platit. Přímo baštou nepřátelského přístupu k novotám se stalo v minulosti Brno. Když měla být v bezprostřední blízkosti středu města zastavěna proluka v tzv. Velkém Špalíčku, příslušná firma se místo obecného uznání dočkala odsouzení. Pod knutou památkářů a agresivního cechu architektů by dodnes zarůstala lebedou a zchátralé domy padaly na hlavy okolojdoucím. Skvost Brna, Dům pánů z Lipé se dočkal pod státním dohledem takové péče, že byly ještě nedávno vidět snad stopy z války. Když nový vlastník přišel s návrhem rekonstrukce, objevilo se plno “radilů”, kteří blokovali zastřešení zadního traktu. Oba výše zmíněné případy zapadají do megalomanských představ lokálních bossů, že někdo za miliardu koupí vyrabovaný, v pustině stojící zámek a potom jej přesně podle jejich představ zrenovuje. Nejlépe na kongresové centrum mezinárodního věhlasu, kam návštěvníci budou přijíždět na kolech nebo se slétat jako víly. To aby nedocházelo k znečišťování životního prostředí.

 

Ve Zlíně vedou někteří majitelé Baťových domků malou lokální válku, aby mohli vůbec normálně žít. Stavby, které více jak třikrát překročily svoji životnost, jsou nákladné na vytápění, okna a jiné prvky se zde rozpadají. Stát si ale pro svoji vlastní potěchu zřídil z velké části města téměř nedotknutelný historický skanzen. Občane máš smůlu a plať jako mourovatý. V historii docházelo k opuštění mnoha hradů a zámků, protože ztratily význam pro své majitelé, nebo ti neměli peníze na údržbu. Dnes je známe jako zříceniny. V Anglii jsou k vidění autoservisy umístěné v bývalých kostelech. Zajímavé stavby tak nezanikly, ale našly nové využití. Při pouhém pomyšlení na něco takového, pokouší naši stavební byrokracii mrákoty.

 

 

V menším měřítku zažívá podobné trápení každý stavebník. Shůry mu přikazují, co smí na svém vlastním pozemku postavit, jak změřit radon, které použít cihly. Co je komu do toho? Pokud si někdo zakládá na vlastním pojetí krásy, měl by sáhnout do portmonky a penězi přimět souseda k změně projektu jeho úpířího hradu, třeba, ….. na perníkovou chaloupku.

 

Počínání stavebních byrokratů bude vždy iracionální, a to z jednoho prostého důvodu. Rozhodují o cizích penězích, čase, životě. na základě čistě subjektivních měřítek, aniž nesou osobní riziko. Mohla by v současných podmínkách, kdy každý referent je etalonem chytrosti a vkusu vůbec vzniknout Eiffelova věž, pyramida v Louvre, vysílač na Ještědu nebo obyčejná železnice? Kolik je tedy správný počet hypermarketů?

 

 

ZDROJ: Vilém Barák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Alexandra Wernerová 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 769,00 Kč
Vybráno 22.19%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

PRAVÝ PROSTOR BYL OPĚT ZABLOKOVÁN NA FACEBOOKU. VELMI TÍMTO PROSÍME O SDÍLENÍ NAŠICH ČLÁNKŮ, NEBOŤ SAMI TO NYNÍ NEMŮŽEME UDĚLAT. DĚKUJEME
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.