15.4.2015
Kategorie: Kultura a tipy

Jaký rum je nejžádanější?

Loading...
Sdílejte článek:

PR 15|04|2015

Můj dědeček, pamětník obou světových válek, poctivý hospodář a vzácný člověk, často používal průpovídku: „Není ruma, není šturma!“ Ve své podstatě svým zdravým selským rozumem predikoval současné vědecké lékařské výzkumy, které nám říkají, že přiměřené množství kvalitního alkoholu má na lidský organismus vliv motivační, povzbudivý a tedy celkově všeobecně pozitivní. Děda se si vychutnal kalíšek svého oblíbeného nápoje každý den. Žil dlouhý a spokojený život.

Pokud bychom chtěli následovat příkladu a moudrosti mého předka, musíme si nejdříve vyjasnit, co že to vlastně pil. Rozhodně to nebyl potravinářský líh s trestí, známá to náhražka rumu, lidově, ale dnes i oficiálně u nás zvaná „tuzemák“.  Lahodný mok, kterým si dědeček dělal radost byl pravý, nejlépe kubánský rum, destilovaný zásadně z melasy nebo ze šťávy z cukrové třtiny. Takový nápoj bychom si měli vybírat ke své spotřebě i my.

rum

Jak si vybrat rum

Rumů existuje celá škála druhů, která však nemá nějaká přísně stanovená kritéria. Všeobecně by se dalo říci, že každá země původu má určitá specifika, svoje malé, jemné odlišnosti. Existují světlé rumy s méně výraznou chutí. Tyto slouží proto především jako základ do koktejlů. Zlaté rumy jsou obecně středně plné rumy, které delší dobu vyzrávají v dubových sudech. Tmavé rumy jsou o třídu tmavší než rumy zlaté. Vyzrávají také déle, většinou v těžce vypálených sudech. Mají mnohem výraznější aroma než světlé a zlaté rumy. Rozpoznáme v nich koření a silné melasové tóny. Míšeným drinkům dodávají ušlechtilou bázi i barvu. Nejčastěji ze všech typů rumů se také právě tmavé rumy uplatňují při vaření. V nabídce pak ještě můžeme najít ochucené rumy s menším obsahem alkoholu a nějakou přísadou, ale i silné (overproof) rumy, jejichž objemový obsah alkoholu je mnohem vyšší, většinou kolem 75 procent.

Pokud si tedy vybereme ten svůj rum, ať již dle nálady, příležitosti nebo oblíbené chuti, můžeme si jej vychutnat samotný, popřípadě též jako součást stále oblíbenějších míchaných nápojů. Mezi nejznámější míchané nápoje z rumu patří Mojito, Cuba Libre či Daiquiri. Jemná nasládlá chuť a bezbarvá konzistence bílých rumů je jako stvořená pro přípravu báječných koktejlů. Tmavé rumy pak slouží spíše k přímé konzumaci. V takové podobě se pije pravý rum většinou nechlazený, aby lépe vynikla jeho vynikající chuť.

Proslulé a nejžádanější značky rumu

Jistě jste se už někdy setkali s produkty největších světových výrobců  jako je Baccardi nebo Havana Club.  Nicméně pro výběr výjimečných a chuťově exklusivních výrobků je dobré se podívat i do nabídky dalších producentů. Mezi ně rozhodně patří Rum Legendario od Legendario S.L., který vám nabízí hlubokou zlatou barvu a lahodnou harmonii mezi hloubkou a plynulostí chuti získanou pětiletým zráním v sudech z amerického bílého dubu.  Je to lehký, vysoce kvalitní rum, ideální pro pití samostatně, ale i v různých nápojových kombinacích. Před finálním plněním do lahví je rum filtrován tradičním Legendario systémem přes aktivní uhlí a křemičitý písek, čímž získá zvláštní barvu a chuť.

Ještě o kvalitativní stupínek výše si pak můžeme například dopřát Rum Diplomático Reserva Exclusiva od výrobce Ron Diplomático, což je venezuelský tmavě zlatý rum té nejlepší kvality. Je destilovaný z melasy v měděných kotlíkových zařízeních a zraje v průměru dvanáct let v sudech po bourbonu. Diplomático Reserva Exclusiva je perfektně vyvážený, lahodný a neskutečně jemný nápoj s ovocnou chutí. Tento výjimečný rum je určený k pomalému upíjení a stal se lahůdkou pro všechny milovníky rumů u nás i na celém světě. Jeho kvalitu a výjimečnost pak potvrzují i získaná ocenění „Best of Category“ v kategorii rumů zrajících 9 –15 let na soutěži International Rum Festival v roce 2008 v Tampě na Floridě a Master Gold Over 12 Years old 2009.

Pokud si tedy některý z těchto lahodných nápojů vyberete, zcela určitě budete spokojeni a zažijete opravdu příjemné chvíle ve svém životě. Stejně jako již můj výše zmiňovaný dědeček, celoživotní milovník a konzument pravého, kvalitního rumu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč


Celkem za měsíc: 10 864,60 Kč
Vybráno 31.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 243 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.