hospodavirus
28.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Jaký dopad bude mít koronavizová krize na ekonomiku?

Sdílejte článek:

VLADIMÍR PIKORA

Pár novinářských dotazů:
Jak se podle Vás bude situace vyvíjet? Bez práce se už ocitla spousta lidí a další jistě přibudou.

Zdá se, že ve všech nakažených zemích bude průběh krize podobný. Nejprve se vláda rozkoukává, zjišťuje, jak se vir šíří, následně se lekne, začne zavádět omezení, až postupně ekonomika přejde do zimního spánku. Mnoho výrob ustane, obchody se zavřou a dělá se jen to nejnezbednější. To trvá několik týdnů. Následně jsou omezení změkčována a ekonomika se vrací do „normálních“ kolejí ve smyslu, že se lidé vrací do práce. Mezitím je ale nakažena další ekonomika a další kontinent. Tady je vývoj o pár týdnů posunutý. Jenže tím, že najednou je jedna ekonomika schopna vyrábět, ale druhá není schopná odebírat zboží, trpí obě. Jedna sice méně, ale trpí také.

Navíc hrozí, že se bude nákaza vracet ve vlnách a kontinenty si ji budou mezi sebou pinkat. Zdá se tedy, že nepůjde jen o dva či tři měsíce. Představa, že po prudkém pádu přijde prudké oživení, je podle mě moc optimistická. Věc bude asi složitější.

Kdyby trval propad ekonomiky jen pár měsíců, tak než proběhnou výpovědní lhůty, bude ekonomika zase nastartovaná. Nezaměstnanost by proto nemusela moc vyskočit. Evropa není Amerika. Máme zde výraznou sociální ochranu. Nicméně pokud bude propad delší, a to je pravděpodobné, bude nárůst nezaměstnaných citelný. Kolik? To dnes neumíme říct. Nevíme ani, kdy půjdou děti zase do školy, natož abychom věděli, kdy se rozběhne výroba v továrnách.

Nesmíme ovšem zapomínat, že jsme měli v posledních letech velmi nízkou nezaměstnanost. I kdyby nám nezaměstnanost vyskočila na dvojnásobek, nebyla by to v mezinárodním porovnání žádná katastrofa. V únoru činila nezaměstnanost 3,0 %. Kdyby se vrátila na 6,0 %, byli bychom tam, kde jsme byli v zimě 2016. Můžeme se na nezaměstnanost dívat i jinak. V únoru činil průměrný počet uchazečů o jedno volné místo 0,65. Průměr od ledna 2010 přitom činí 8,0. Jinými slovy, trh práce se jen vrátí do normálního stavu. To, co jsme zde viděli v posledních dvou letech, nebylo normální.

Jaký dopad bude mít koronavizová krize na cestovní ruch a pohostinství? Tato odvětví přestala prakticky ze dne na den profitovat. A jak se to projeví v dalších odvětvích (pokud se to nějak projeví). Co dalšího může být zasaženo?

Bude to naprosto zdrcující. Restaurace sice stále mohou jídlo rozvážet, případně ho dávat s sebou skrze okénko, i tak ale jejich tržby dramaticky padají. To se už projevilo v prvních datech, která byla zveřejněna. Počet transakcí v restauracích uskutečněných stravenkovou kartou Ticket Restaurant společnosti Edenred v pondělí 16. března oproti běžnému pracovnímu dni klesl o 89 procent.
Je vidět, že restaurace se snaží, prodat přes okénko 11 % obědů je výkon, ale to nejde vydržet dlouhodobě. Situace je pro gastroodvětví likvidační. Náklady sice během doby zavřených obchodů a restaurací částečně klesnou, ale nikterak dramaticky. Takto se možná ani nepodaří spotřebovat potraviny, které byly už naskladněny. Ztráty budou vysoké. Vlastně se jedná jen o spotřebování zásob a plynulý přechod k trvalému zavření.

Hostinští nemají rezervy, aby mohli dál platit nájem bez hostů. Při delším zavření provozů dojde k propouštění. Dnes přitom nikdo neví, jak dlouho budou restaurace zavřené. A jak se bude jíst v restauraci s rouškou? Mnoho otázek a žádné odpovědi. Zažíváme situaci, kterou jsme nikdy nezažili.
Podle studie Institutu oceňování majetku Vysoké školy ekonomické se přitom roční tržby restaurací pohybují kolem 153 miliard korun. Pokud by uzavření restaurací trvalo pouze do 24. března, jak bylo původně rozhodnuto, pak by restaurace přišly zhruba o 3,5 mld. Kč. Pokud by musely prodávat jen přes okénko a rozvoz celý měsíc, přišly by o 11,3 mld. Kč. To už je neúnosně vysoká částka. Někteří odborníci přitom varují, že omezení mohou trvat měsíce a někteří varují i před úplným zákazem vycházení. Nikdo nezná budoucí scénář, a to ekonomice nepomáhá.

Pak je tu ještě jeden problém. Až restaurace otevřou, mnoho lidí se tam bude bát ještě nějaký čas chodit. Mohou je považovat za nebezpečné. Podobně na tom mohou být kadeřnictví a další služby.

Cestovní ruch na tom bude lépe v tom smyslu, že nyní není hlavní sezóna. Než se rozjede, mohou být restrikce ukončeny. Jenže opět: Z nejvyšších míst slyšíme varování, že by také mohlo být ještě opravdu mnoho měsíců omezeno cestování přes hranice. To by bylo naprosto likvidační. Neumím si to představit, ale to jsem si neuměl představit řadu opatření. Měl jsem malou představivost.

Gastroodvětní i cestovní ruch jsou ale nic v porovnání s automobilovým průmyslem. To je motor české ekonomiky. Tady je největší továrna zavřená a mnoho přidružených výrob také. Nevíme, kdy budou otevřeny. Výhled není dobrý. Zatím se mluvilo o tom, že v roce 2020 kvůli pandemii poklesnou prodeje aut o 16 %. Já se bojím, že to bude více.

Spousta lidí se ocitne ve finančních potížích – problém s půjčkami, pojištěním. Některé banky se nestaví úplně kladně k odložení splátek.

Že budou mít lidé finanční potíže, je jasné. Budou je mít i firmy a také státy. Těch, kteří nebudou mít problémy, bude málo. Všichni budou natahovat ruku ke státu. Vlády budou mít brutální deficity státních rozpočtů. Výsledkem bude nárůst globálního zadlužení na nový historický rekord.

To, že se bankám nechce odkládat splátky, chápu. Samy s tím budou mít problémy, ale nakonec jim nic jiného nezbyde. Odkládání splátek bude ještě v pohodě. Horší bude, pokud se v ekonomice rozjede druhotná platební neschopnost. Proto očekávám, že bude aktivnější centrální banka. Ta zatím snižovala své úrokové sazby jen málo. Bude je muset snížit víc a bude se snažit dolévat likviditu na trh. Největším průšvihem by totiž bylo, kdyby si banky přestaly půjčovat mezi sebou. To by zastavilo bankovní sektor. Ten je páteří moderní ekonomiky. Dokud budou banky půjčovat, budou se řešení stále nacházet. U řady úvěrů se změní splátkový kalendář a půjde se dál. Někde pomůže překlenovací úvěr.

Hodně se mezi levicovými ekonomy mluví o škrtání dluhů. To není podle mě cesta. Škrtnutí dluhu je jen okradením věřitele. Ten příště buď už vůbec nepůjčí, nebo za horších podmínek.

  • Vladimír Pikora, FB
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 084 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,91 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)