ARMADA
3.12.2018
Kategorie: Společnost

Jakékoliv mírové misi předchází ta bojová, uvědomí si to i politikové?

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Premiér Andrej Babiš přišel s návrhem, aby se čeští vojáci účastnili nejenom mírových a výcvikových, ale i bojových misí. Tento jeho návrh vyvolal okamžitou nevoli na politické scéně a většina politiků se staví k návrhu odmítavě. Komunisté dokonce pohrozili, že pokud se čeští vojáci zúčastní bojových operací, tak přestanou tolerovat vládní kabinet. Zrovna u komunistů mi to přijde úsměvné. Pohrobci režimu, který podporoval vojenské akce v různých částech celého světa, se dnes tváří jako největší ochránci míru.

 

I další politici by raději viděli armádu ve výcvikových misích nebo v mírových misích při obnovování země a zajišťování pořádku. Bylo by dobré si uvědomit, že jakékoliv mírové misi, kdy budeme udržovat příměří a obnovovat zemi, musí předcházet mise bojová. Musí přijít někdo, kdo, nepřítele porazí nebo hrozbou síly ho přinutí dodržovat pravidla. Jsme plnohodnotnými členy NATO a nemůžeme se stavět do role, vy to vybojujte a my pak uklidíme až bude klid. Podle účasti v bojových operacích pak spojenci na naše vojáky hledí a každé nasazení nám zvyšuje kredit v očích koaličních partnerů.

Osobně jsem se s touto situací setkal v Afghánistánu ve 2007. Na základně Bastion byli vojáci z mnoha zemí, ale bojové operace prováděli pouze Britové a my. Bylo to díky tomu, že jednotka SOG podléhala přímo britskému velení a Britové se nebáli nás nasazovat do bojových operací. Když jsme pak v roce 2008 jednali s americkým velením o našem působení v Lógaru, tak jedna s prvních otázek amerického generála byla, jestli jsme se zúčastnili bojových operací. Po naší kladné odpovědi k nám zcela změnil přístup, což mělo za následek, že i v Lógaru jsme plnili speciální úkoly, tentokrát ve spolupráci americkými SF.

I ta nejmírovější mise se rázem změní v bojovou, pokud dojde k napadení jednotky nepřítelem. Budete muset střílet, budete muset zabíjet. Jediný rozdíl je v tom, že v rámci bojové mise si pro nepřítele půjdete vy, a máte výhody na své straně. Zatímco v rámci mírové mise bude čekat až vás nepřítel napadne a výhody bude mít on.

Autor: Lumír Němec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 58 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,38 out of 5)
Loading...