vojak
17.11.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Jaké zbraně je možné vlastnit bez zbrojního průkazu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

V ČR naštěstí, podobně jako v jiných evropských státech, existují jasná pravidla na to, kdo může vlastnit zbraně a jaké. Zákon dělí zbraně do čtyř kategorií a bez zbrojního průkazu si může člověk pořídit pouze zbraň z nejnižší kategorie označené písmenem D. Co všechno do ní spadá a kde si lze takovou zbraň pořídit?

Do kategorie D se podle Ministerstva vnitra České republiky řadí například:

  • zbraně typu flobertka,
  • plynové zbraně na vzduchovou kartuš s kinetickou energií střely na ústí hlavně max. 16 J,
  • historické zbraně vyrobené do roku 1890 včetně,
  • mechanické zbraně se silou větší než 150 N (např. kuše a luky),
  • jednoranové a dvouranové zbraně s kolečkovým, doutnákovým, křesadlovým a perkusním zámkovým systémem,
  • paintballové či airsoftové zbraně,
  • chladné zbraně (nože, mačety, meče apod.).

Co potřebujete k jejich koupi?

V podstatě nic. Stačí být plnoletý a svéprávný. Prodej zbraní se dnes často realizuje i přes internet, kde je ověření plnoletosti dost problematické. Nákup tohoto zboží online se však obecně nedoporučuje. Chcete-li zbraň využívat, dejme tomu ke sportovní střelbě, je vždy lepší si ji osahat osobně. Jiná situace nastává v případě, kdy si ji plánujete koupit třeba za účelem sběratelství. To se může týkat například pistole CZ 75, kterou představila Česká zbrojovka Uherský Brod k výročí Československa. Ta je skvělým sběratelským kouskem a není jediný důvod, proč si ji nepořídit online.

Také zbraně z kategorie D mají svá pravidla

Střelné zbraně jsou zpravidla záležitostí desítek tisíc korun. Bazar zbraní je však dokáže nabídnout daleko levněji, a tak by se mohlo zdát, že hrát si s pistolí dnes může každý. Nenechte se ale zmást, i zbraně z třídy D mají svá pravidla. Střílet z nich lze pouze v určeném prostoru a pod odborným dohledem. Historické zbraně a pušky se zámkovým systémem musí být označeny dle zákona o ověřování střelných zbraní a střeliva. Výjimku pak mají divadla a kulturní akce, střílet však lze jen slepými. Zbraň by taktéž neměla být nošena viditelně, majitel by si ji měl chránit před ztrátou či krádeží a následným zneužitím.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Pavel Šebek 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 754,35 Kč (30,- euro), Petr Čermák 100,- Kč

Celkem za měsíc: 6 965,46 Kč
Vybráno 19.90%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.