residence-2219972_1280
26.7.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Jaká jsou rizika při prodeji nemovitosti na vlastní pěst?

Sdílejte článek:

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že prodávat nechtěnou nemovitost není nic složitého, opak je pravdou. A to zvláště v případě, že to děláte poprvé v životě. Jaká rizika na vás mohou číhat, pokud se rozhodnete prodej uskutečnit bez pomoci realitní kanceláře?

Úřady, administrativa a smlouvy

Ještě než se pustíte do samotného prodeje nemovitosti, je potřeba vyřídit mnoho věcí. Mezi základní dokumenty, do kterých bude chtít kupující jistě nahlédnout, patří list vlastnictví, nabývací titul, měsíční vyúčtování, doklady o revizích spotřebičů, u bytu bezdlužnost vůči SVJ a dodavatelům energií. Dále je třeba sestavit kupní smlouvu se všemi náležitostmi a sestavit dohodu o podmínkách převodu. Pokud těmto věcem nerozumíte, budete potřebovat pomoc právníka nebo dobrého realitního makléře. V opačném případě hrozí, že třeba díky absenci rezervační smlouvy nedojde k prodeji a zájemce se odmlčí. Kámen úrazu je často i v doma sestavené kupní smlouvě. I když na internetu jistě existují vzory, bez pomoci realitní kanceláře v ní mohou chybět důležité věci, které později zkomplikují celý proces prodeje.

Reálná cena

Správné nastavení ceny nemovitostí je klíčové pro rychlý prodej. Jestliže prodáváte na vlastní pěst, můžete se o to pokusit sami tím, že porovnáte podobné nemovitosti a pečlivě sepíšete klady a zápory bydlení ve vašem bytě či domě. Častou chybou je nastřelení ceny, kterou se pak majitelé postupně snaží snižovat. To však vede ke zbytečné prodlevě a případným otázkám zájemců, co je s nemovitostí špatně. Pokud tedy chcete cenu určit správně hned napoprvé, přizvěte si odborníka. Odhad ceny nemovitosti je v realitních kancelářích standardní službou.

Prezentace

Lidé kupují očima a často dávají na první pohled. Pokud je tedy ve vašem inzerátu vidět vybydlený objekt se zarostlou zahradou, zájemci o koupi se k vám nepohrnou. Ještě než se tedy vrhnete do inzerování, byt či dům pečlivě ukliďte a upravte tak, aby na fotkách vypadal skvěle. Od věci není pozvat si profesionálního fotografa, který leckdy dokáže i z obyčejného prostoru vykouzlit krásné snímky.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 361 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.