delnik2
30.10.2019
Kategorie: Ekonomika

Jaká je skutečná cena zaměstnance?

Sdílejte článek:

RÓBERT CHOVANCULIAK

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Politici nabyli přesvědčení, že jejich úkolem a dokonce i schopností je přímo zvyšovat mzdy lidí v ekonomice.
To je však ekonomický nesmysl. Skutečný důvod proč mají slovenští zaměstnanci nižší mzdy než jejich západní kolegové, je jejich nižší produktivita práce. A tu politici v parlamentu nedokážou zvyšovat, ani kdyby pro všechny možné minimálně mzdy, příplatky, poukazy a dovolené hlasovalo všech 150 poslanců dvakrát.

Pěkná ukázka tohoto mylného přesvědčení je přístup politiků k minimální mzdě během posledních pěti let. V roce 2014 byla minimální mzda 352 eur. Během následujících 5 let vzrostla o skoro 50 %. To je více než dvojnásobná rychlost oproti růstu průměrné mzdy, která vzrostla v tomto období o cca 20 %. Nemluvě o tom, že produktivita práce narostla cca o 13 %. Minimální mzda prudce předbíhala růst produktivity práce i v předchozí pětiletce.

 

Kdyby od roku 2014 rostla minimální mzda rychlostí průměrné, tak dnes máme minimální mzdu 415 eur a ne 520 eur. Namísto toho bude minimální mzda příští rok 580 eur. A nelze zapomínat na další pásma — pokud se člověk dotkne hotovosti při práci, tak se na něj použije druhý stupeň tedy skoro 700 eur, což představuje mzdové náklady 950 eur. To však není vše, co zaměstnavatel platí — je tu i 13. a 14 plat, gastrolístky, příplatky za práci v noci, přes víkend nebo svátky, rekreační poukazy a v neposlední řadě dovolené. Takto se mzdové náklady na zaměstnance vyšplhají dokonce nad 1000 eur. A teď si představte dlouhodobě nezaměstnaného člověka, se základní školou, možná Roma, který se bude chtít zaměstnat v Poltári v místní malé firmě. Tento člověk bude muset měsíčně vyprodukovat hodnotu více než 1000 eur.

Co tento závratný růst minimální mzdy znamená? Že podnikatelům, kteří se nacházejí v zaostalých regionech, zaměstnávajícím nízko produktivní lidi a podnikající ve vysoce konkurenčních odvětvích jako maloobchod, stavebnictví, restaurace, hotelnictví apod., rostly expresně rychle mzdové náklady. Tržby těchto podnikatelů však nejsou nafukovací a prostor na snižování zisků je minimální, pokud nějaký vůbec existuje.

Není se pak čemu divit, že v době ekonomické expanze máme stále okresy, kde máme stále více než 15% míru nezaměstnanosti, kde na jedno volné pracovní místo čekají desítky nezaměstnaných. Kde 9/10 nezaměstnaných patří mezi znevýhodněné skupiny — jsou to absolventi, nebo lidé pouze se základním vzděláním a kde až 70 % nezaměstnaných je nezaměstnaných dlouhodobě.

A v této situaci prošel v parlamentu návrh poslance Fica na zavedení minimální mzdy vyšší než 60 % průměrné, což znamená, že další rok se budeme bavit o růstu minimální mzdy o dalších 10 %. Analytici Ministerstva Financí odhadují na příští rok růst průměrné mzdy v soukromém sektoru na 3,7 %. A to zatím stále počítají, pro někoho s optimistickým, slušným růstem HDP o 2,3 %.

Kolik stojí hodina reálné práce zaměstnance? Připravili jsme novou kalkulačku cenazamestnanca.sk, která kalkuluje nejen mzdy, daně a odvody, ale i rekreační poukazy, příplatky, či dovolenou!

Autor: Róbert Chovanculiak, Iness.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 10 796 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,28 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)