letadloafgh
29.1.2020
Kategorie: Politika

Jaká je pravda o havárii letadla v Afghánistánu? Byla to odveta za vraždu generála Solejmáního?

Loading...
Sdílejte článek:

IVAN LEHOTSKÝ

V Afghánistánu spadlo letadlo. Nejprve prý bylo afghánské. Když to Afghánci dementovali, ukázalo se, že to bylo americké vojenské letadlo. K sestřelování se přihlásil Taliban, jenže ten nemá zbraně schopné zasáhnout letadlo v letové výšce. Co je to za zpravodajskou hru?

Celá věc je dost podezřelá. V médiích byla nejprve prezentována jako havárie dopravního Boeingu společnosti Ariana Afghan Airlines. Letecká společnost však rychle tuto zprávu dementovala, a tak nějaký čas nebylo vůbec jasné, co za tajemné letadlo vlastně v provincii Ghazní jihozápadně od Kábulu spadlo a z jakých příčin.

Až deset hodin po události USA přiznaly, že to letadlo byl Bombardier E-11A patřící vzdušným silám Spojených států. K sestřelení letadla se přihlásilo hnutí Taliban, což však Spojené státy popírají a tvrdí, že letadlo prý havarovalo v důsledku technické poruchy.

Letadlo spadlo do oblasti ovládané Talibanem a afghánská armáda spolu s US Army si chtěla vybojovat přístup k vraku, po útoku bojovníků Talibanu však musela ustoupit. Následně se Američané rozhodli použít bojové vrtulníky a po urputném boji se jim podařilo ze zbytků letadla odvézt pozůstatky několika osob.

Podle místního policejního šéfa měli údajně dva lidé na palubě přežít, avšak jsou nezvěstní. Mluvčí Talibanu Zabbiuláh Mudžáhid naproti tomu uvedl, že na místě pádu bylo nalezeno šest těl, mezi nimiž byli i vysoce postavení američtí důstojníci. To, že v letadle letěli VIP osoby, tvrdí i íránská a ruská média. Podle nich jde o důležité činovníky CIA včetně nejvýznamnější persóny CIA na Středním východě Michaela D’Andrea.

Kdo je Michael D’Andrea? Právě on je údajně autorem operace, při níž byl zavražděn íránský generál Kásim Solejmání. Tento vysoce postavený představitel amerického režimu, jeden z absolutně klíčových insiderů, který má v CIA na starosti Írán, se podílel na celé řadě “misí” CIA po celém světě, od Tanzanie, Egypta, Pákistánu, Jemenu, Sýrie až po řízení operace na chycení Osamy bin Ládina.

Pokud je to tak, pak sestřeleno letadlo nebylo obyčejným strojem, ale šlo v podstatě od’Andreovo mobilní velicí centrum prošpikované špionážní elektronikou, o kterém Rusové a Íránci tvrdí, že v něm mohly být i velmi zajímavé dokumenty a zařízení.

Taková letadla obvykle nepadají pouze tak, pro nějakou technickou poruchu … Že zde nejdříve jde ze strany Američanů o účelovou lež, to by naznačovala nejen jistota, s jakou okamžitě hovoří o technické závadě, aniž měli k dispozici analýzu černých skříněk, ale i podivné díry na vraku letadla, které vidět na fotografiích z místa dopadu. Jenže podle všeho, pravdu neříkají ani Talibanci: podle odborníků oni totiž nemají zbraně schopné sestřelit letadlo letící v letové výšce. Ale pokud ne Taliban, tak potom kdo?

A pokud dal americkou mírovou holubici z oblohy dolů přece jen Taliban, znamenalo by to, že musel od někoho nedávno dostat zbraň, která to dokáže – a opět se dostáváme k otázce: kdo je za tím? 

Ovšem, bylo by třeba mít velmi mnoho rukou, abychom na prstech spočítali všechny, kteří by v tom regionu mohli mít zájem zabít šéfa amerických okupačních sil. Jenže takových hráčů, kteří by dokázali vystopovat a organizovaně sundat letadlo z výšky dvanáct a půl kilometru, v regionu není mnoho. Vlastně reálně přichází v úvahu pouze jeden: Írán.

Momentálně neexistuje žádný důkaz, který by potvrzoval, že za sestřelením amerického letadla byl Írán, nevíme s jistotou ani zda v něm skutečně byl D’Andrea. Dávalo by to však smysl: zabití D’Andrea, nejdůležitějšího amerického člověka na celém Blízkém východě by mohlo být tou slibovanou (a dostatečně adekvátní) odplatou Íránců za zabití generála Kásima Solejmáního Američany z před necelého měsíce.

V takovém případě by bylo logické i americké dlouhé mlčení a potom výmluva s technickou poruchou: kdyby přiznali, co se opravdu stalo, a kdyby ukázali prstem na viníka, pak by museli zase oni Íráncům oplácet, což by nakonec asi skončilo v horkém konfliktu – a do toho se Američané zatím ještě nepustili z jediného důvodu: v této chvíli by se jim nevyplatil. Co se však na nebi nad Afghánistánem opravdu stalo a jak se budou věci vyvíjet dál, na to nám odpovědi přinesou až další dny.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Nezn. dárce 0,01 BTC, Eduard Ezer 500,- Kč, ing. Ivan Svoboda 500,- Kč


Celkem za měsíc: 18 770,78 Kč
Vybráno 53.62%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 342 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.