Graffiti-Karlův-most
29.7.2019
Kategorie: Společnost

Jak zmizelo graffiti z Karlova mostu?

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonGroteskní průběh odstranění graffiti z Karlova mostu se široce komentuje pod články ve všech médiích, která jsem navštívil. Čtenáři z toho mají „prču“, já také.

Státní správa – konkrétně památkáři – si uřízla pěknou ostudu. Někdo jí „sebral práci“ jejíž náklady byly odhadnuty na desetitisíce korun. Ten někdo to navíc provedl tak utajeně, že si toho na rušném pražském mostě nikdo ani nevšiml. Podle všeho byla použita technologie ostřikem tlakovou vodou, možná s příměsí nějaké chemické látky (rozpouštědla).

Vyčištění posprejovaného pilíře Karlova mostu, které kdosi provedl během noci ze soboty na neděli, bylo provedeno neodborně a bude třeba jej dodělat. Po obhlédnutí stavu to v pondělí konstatovali zástupci Technické správy komunikací (TSK), památkářů a restaurátorů.“K očištění došlo nějakým proudem. Na zemi jsou stékance. Jestli byla použita chemikálie, nemusíme nyní poznat. Kdyby to byla chemikálie, byla by to jistě těkavá látka, která nemusí být cítit,” řekl restaurátor Jan Mjartan, který měl odstranění graffiti na starost.

Restaurátor si z nás dělá evidentně blázny. Pokud jsou po zásahu patrné „stékance“, lze moderními analytickými metodami rozpoznat, čím byl nápis smyt. Co se „poškození“ týče, je velmi pravděpodobné, že účinkem tlakové vody mohlo dojít k částečnému otěru povrchu kamenů, pokud je to pískovec, tak zcela jistě. Je-li to možné nazvat „poškození“, je otázkou, protože se tím jistě pevnost ani další fyzikální vlastnosti kamene nezměnily.

Pokud budou památkáři akci „dodělávat“ a restaurátor pilíř „dočistí“, doufám jen, že na to neutratí celou plánovanou částku.

Jak píší čtenáři – státní správa se ukázala jako moloch bez fantazie a úřední šiml přebil selský rozum. Jen jedno mi není jasné. Na sprejery se díky kamerám přišlo hned, jak to, že není známo, kdo pilíř „neodborně“ vyčistil?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 7 393,00 Kč
Vybráno 21.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 096 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.