20.11.2013
Kategorie: Ekonomika

Jak zlikvidovat podnikatele – příběh Lenky a jejího growshopu

Sdílejte článek:

E-MAILEM 21|11|2013

Jmenuji se Lenka Burkowiczová. Svůj Growshop Krnov jsem otevřela v říjnu 2012. Už dlouho před tím jsem měla plné zuby času stráveném na Úřadu práce. Už jsem dál nedokázala věřit tomu, že mi v současné době tento úřad dokáže najít práci.

 

 

Věřím, že valná většina lidí už si to aspoň jednou v životě vyzkoušela a ví, jakou beznaděj v takovém případě člověk cítí. Jak se může člověk v takovém stavu cítit poníženě a zoufale. Rozhodla jsem se si pomoci sama. Chtěla jsem pracovat, umět se sama dobře postarat o svou osmiletou dceru a sebe.

 

Žiji v chudém kraji. V kraji, kde je nejvíce uchazečů (78 500) o zaměstnání. Zuby nehty se tu drží i obyčejné hospody, pekařství …. prostě vše, co není market, který má dost prostředků na „reklamu až domů“ a „vše zlevněno“ a „kupte si dvě tatranky a jednu dostanete zdarma“. Doba je prostě taková.

 

Dala jsem si teda tu práci a hledala ve svém regionu prázdné místo na trhu. Nečekala jsem od toho žádné miliony, jen život bez dluhů a hlavně už žádný čas strávený na ÚP. Otevřela jsem si tedy svůj Growshop Krnov a snažila se, aby vše bylo poctivě, dobrovolně jsem se přihlásila jako plátce DPH, zaplatila i OSU a týden před zásahem PČR měla hotovou i druhou revizi hasícího přístroje na prodejně za rok svého podnikání.

 

Nejdříve jsem prodávala vše, co měli ostatní shopy stejného druhu ve své nabídce. Vždyť některé z nich fungovaly už např. 15 let. Měla jsem i v prodejně několikrát návštěvu PČR, a když mi z nich nikdo nic nevytýkal, žila jsem v domnění, že nic protizákonného nepáchám. Vždyť policie v takovém případě je povinna zasáhnout a né jen přihlížet páchání trestného činu a odejít. Nebo se pletu? Vždyť jejich heslo je POMÁHAT A CHRÁNIT.

 

Když se ke mě dostaly informace o „uceleném řetězci k pěstování marihuany“, zakroutila jsem samozřejmě hlavou, vždyť „prodejce nemůže přeci nést odpovědnost za kupujícího“, ale udělala jsem, co udělal každý člověk, který nechce mít problémy s policií a se zákonem a dvě věci z tohoto řetězce jsem odstranila. Šlo o tiskoviny a semínka.

 

A i přes toto opatření jsem ještě zašla na místní odd.policie a žádala kohokoli o rozhovor, abych se utvrdila v tom, že teď už na mém obchodě policii nic nevadí. Bohužel se mnou nikdo mluvit nechtěl.

 

Rozhovor s policistkou u okénka probíhal asi takto:

 

„ Mohl by mi, prosím, někdo říct, co tedy ve svém obchodě můžu prodávat?“

„To my vám říct nemůžeme. Můžeme vám pouze říct, co prodávat nesmíte.“

„A co tedy nesmím?“

„To my nevíme.“

 

 

Opravdu jsem se tedy snažila, nedostat sebe i svého zaměstnance do žádného maléru. Zaměstnance jsem si dovolit nemohla a tak jsem si ho vyžádala z ÚP a byly mi na jeho pojištění i výplatu vypláceny peníze z dotací EU. (Teď trochu přeskočím události- tento zaměstnanec je teď trestně stíhán a byl obviněn z šíření toxikomanie spolu semnou. Byl rád, že se dostal z ÚP, že má práci a po pár měsících je na tom takto).

I tak se u mě 5.11.2013 v úterý objevilo slušné množství policistů v uniformě, či v civilu, později došel i nestranný svědek, paní z Městského úřadu a začalo se zabavovat všechno mé zboží. Od substrátů a květináčů, po krabičky s motivem marihuanového listu, který si zakoupíte od trafik až po prodejny s dárkovým zbožím a suvenýry. Vše bylo různě zabaleno, velice divně zdokumentováno, (viz. papírový pytel s Perlitem na prokypření zeminy- byl zdokumentován jako pytel s bílým práškem…atd.) a odvezeno z prodejny. Na chvíli prodejnou proběhla i státní zástupkyně a nařídila policistům, aby mi z objektu posundávali i reklamní cedule. To, že je s poulámanými rohy již nepoužiji, sem snad ani nemusím psát.

 

Bylo mi zabaven i počítač, různé firemní dokumenty.

 

Pro zbytek semínek mě odvezli do místa mého trvalého bydliště, kam jsem je odvezla s prodejny, kde jsem je již neprodávala a ve skladu byly nalezeny dvě knihy „Jak pěstovat outdoor“, opravdu zapomenuty a zaprášeny.

 

Bohužel i tak mám v obvinění napsáno, že byl u mě nalezen ucelený řetězec.

 

Nebudu zde popisovat, jak mi bylo, když mi bylo zabavováno zcela legální a řádně zdaněné zboží. Jak mi bylo, když mi při tom jeden vyšetřovatel sdělil, že z nich nemám dělat blázny, že je to všechno na pěstování marihuany a že nám žádné peníze, ani žádní právníci světa nepomůžou, (myšleno „nám“ majitelům growshopů). Že dnešním dnem growshopy v ČR končí.

 

Můžu Vám ale sdělit, jak mi je od té doby.

 

Nevěřím už v tento stát, ve spravedlnost. Nevěřím už nejen politikům, ale ani policii. Jejich heslo POMÁHAT A CHRÁNIT ve mě vyvolává jen skepsi a na jazyk se mi derou sarkastické poznámky, tak jako u sledování politické situace v ČR.

 

Kdybych si svým podnikáním něco vydělala, kdyby mi po razii policie nezůstalo jen 268kč v hotovosti a cca 680kč na účtu, kdyby se mi v momentální situaci nezačaly jenom hromadit dluhy, které z dané situace jasně vyplývají a které mě budou pronásledovat dlouho, těšila bych se, že hned jak budu moci, sbalím sebe a dceru a začnu jinde nanovo a budu tam klidně uklízet wc. Jen když tam naleznu znovu víru ve SVOBODU a SPRAVEDLNOST.

 

Momentálně se děsím toho, že tu moje dcera bude muset vyrůstat a žít.

 

S tímto se budím a s tímto usínám.

 

Lenka Burkowiczová, toho času opět na Úřadu práce …

 

 

Více zde:  asanace.cz

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 197 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.