EKONOMIKABANKROT
20.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Jak zachránit ekonomiku v době populistické

Sdílejte článek:

VLADIMÍR PIKORA

Číst denní tisk začíná být životu nebezpečné. Každý den hrozí, že si přečtete tak neuvěřitelnou zprávu, že vás z toho klepne. Karneval bláznivých nápadů.

Třeba tento týden jsem se dočetl, že stát zvažuje, že koupí leteckou společnost, kterou dříve za hubičku prodal, protože ji neuměl řídit. Ten samý stát se najednou domnívá, že se jedná o strategickou společnost, kterou musí zachránit. Jak by ale mohl zachránit společnost, která se mu už kdysi hroutila pod rukama, takže se jí musel zbavit? A jestliže je společnost strategická, tak proč ji někdy prodával? To přece nedává smysl, to je na hlavu postavené!

Jindy se zase dočtete, že byly otevřené hobbymarkety. Proč nebyly tedy otevřeny všechny obchody? Proč nebyly otevřeny třeba i autosalony či knihkupectví? Tam se šíří virus víc? V jiných obchodech je víc infekčních lidí naráz, nebo prostě jen koupit si šroubovák je důležitější než koupit si auto, když automobilový průmysl je u nás nejdůležitější ze všech? To znovu nedává smysl. Jen to selektivně pomáhá některým odvětvím, která smí vydělávat v době, kdy jiná vydělávat nesmí.

To se nám to žije, dokud nám půjčují

V přímém přenosu sledujeme rozvrat veřejných financí ČR, kterému pod rouškou strachu z koronaviru mnozí tleskají. To, že letos skončí rozpočet s mnohem hlubším deficitem, než se počítalo, bylo jasné a logické. Každý ministr financí by za těchto okolností letos skončil s větším deficitem. Ale to rozhodně není argumentem k tomu, aby stejný deficit jako v roce 2020 byl i v roce 2021. To je jednoduše nezodpovědné. V roce 2021 bude ekonomika už růst, pokud nepřijde nová vlna zákazů a administrativního zavírání továren.

Ministryně financí Alena Schillerová přitom v úterý prohlásila, že ani v době koronavirové krize nebude ustupovat od plánů na růst důchodů a platů učitelů. Deficit by tak měl letos stejně jako za rok činit 200 miliard.

Ministryně vůbec nehodlá šetřit. Jako druhou alternativu vidí jen to, že vláda někde vybere na daních dalších 150 mld. Kč, což ve volebním roce nechce. To není nic jiného než populismus. Zcela zbytečný růst státního dluhu. Představa, že dluh může růst do nekonečna, je dnes sice populární, ale naivní. Navíc tyhle peníze budou směřovat do spotřeby a nikoli do investic. Dluh se tedy jen zcela neproduktivně projí tak, jako tomu bylo v Itálii a Řecku.

Pečené holuby do huby a peníze z nebes

Když už sociálním inženýrům docházejí nápady, kde vzít peníze a nekrást, vzpomenou si na starý text nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, který přišel s myšlenkou, že když není v ekonomice poptávka, dá se podpořit shazováním peněz třeba z helikoptéry. Lidé peníze posbírají, utratí a roztočí kolečka ekonomiky. To je v očích mnoha lidí řešením stávající krize. Po čase sice vzroste cenová hladina, nicméně na počátku to může ekonomice udělit šťouchanec.

Ve skutečnosti Friedman neobjevil nic nového. Už během Druhé světové války uvažovali Němci o tom, že vyrobí naprosto dokonalé padělky britských liber, které dostanou do britské ekonomiky. Tím vyvolají hyperinflaci a ekonomiku položí. Dokonce i o shození peněz z letadel se uvažovalo.

Němci měli před válkou zkušenost s hyperinflací a věděli, jak umí být krutá. Možná, že právě to nakonec vedlo k tomu, že se lekli, že by ta samá zbraň mohla být použita proti nim, a proto ji nepoužili. Padělky používali k financování tajných služeb a většina z nich s koncem války skončila na dně jezera Toplitz.

Já tady vidím neuvěřitelnou paralelu. To, co dnes „progresivní ekonomové“ navrhují jako řešení krize, měli Němci připravené jako tu nejzákeřnější zbraň. A nakonec ji nepoužili, protože stejně jako během Studené války obě strany věděly, že sice mají jaderné zbraně, ale protistrana taky a že jejich použitím prohrají strany obě.

Teoreticky by helikoptérové peníze šlo použít velmi krátkodobě a omezeně. Jenže já se bojím, že politici pochopí, že díky nim si koupí vítězství v příštích volbách. Už teď chce levice rozdat příspěvky na dovolenou jako kdysi zájezdy ROH. Teď se politikům nabízí rozdávat místo koblih lepší dárky. Může to být šrotovné, vánočné, velikonočné atd. To je velmi nebezpečné. Běžný volič nedohlédne, že když se toto bude dělat často a dlouhodobě, musí to skončit vysokou inflací. Zimbabwe by mohla vyprávět.

Likvidační pro naši civilizaci je jak vysoká inflace, tak vysoký státní dluh. Proto odmítám bezbřehé záchranné programy včetně helikoptérových peněz. To není řešení. To je jen populismus. Z krize nevede tisk peněz, ale pot a práce. Ale na to žádný politik voliče neužene. O práci dnes nikdo nechce ani slyšet.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 054 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)