07f46e3c5817e4e8c65f2a0b09b92a0d
30.4.2016
Kategorie: Společnost

Jak zabíjet milosrdenstvím

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HOUŠKA 30|04|2016

Jedna mediální hvězda v rouchu kněze nás drezúruje, že se máme nezaslouženě dobře a za situaci v Africe můžeme beztak my, tak je naší povinností tenhle dědičný hřích odčinit.

 

Uvědomil jsem si, že jestli tím “my” myslí církev a její představitele, něco na té vině bude. Pamětníci možná vzpomenou, jak v devadesátých letech některé hvězdy světového showbyzu jezdily do Afriky a před očima kamer rozdávaly hladovějícím podvyživeným dětem jídlo. Tu a tam vzniklo několik provizorních nemocnic – a kvalita zdravotní péče díky nim i díky tunám dovezených léků skokově stoupla. Na to téma vznikla řada angažovaných filmů, přednášek, článků a některé z těch hvězd to díky svým aktivitám dotáhly i ke šlechtickým titulům.

Maličko v ústraní si někteří zlí škarohlídi tehdy všimli, že souběžně s jídlem přijíždějí vysocí církevní hodnostáři, chválí dobročinnost dárců a vychovávají ty hladovějící místní lidi. Vysvětlili jim, jak moc se Bohu příčí plánované rodičovství, že antikoncepce, nedejbůh potrat, jsou učiněným zlem a správné je prostě nic neplánovat a svěřit to do rukou Božích. Řadě lidí v Evropě tohle působení církve nešlo pod fousy, ale vesměs jsme to brali jako směšný folklór který se přibalil k jinak celkem bohulibé činnosti. Musela být bohulibá, protože jsme zachránili statisíce životů.

Ve skutečnosti ale proběhlo něco jiného. V zemích, kde do té doby byla nouze o zdroje a extrémní dětská úmrtnost, najednou zdroje byly a úmrtnost klesla. Zní to pozitivně. Ale jen potud, pokud si neuvědomíme, že zdroje byly dovezené, tedy nestoupla vlastní schopnost těch zemích zdroje tvořit, a především nezměnily se vzorce chování obyvatel.

Takže tamní lidé podlehli iluzi, že problémy nejsou, navíc biskup – a dokonce sám Svatý otec – řekli, že plánování rodičovství jsou hříchem, tak si tehdejší mladí lidé pořizovali zástupy dětí. (Ve skutečnosti většinou tyto děti zcela nekontrolovaně plodili mladí muži bez jakýchkoli pocitů odpovědnosti jak k samotným dětem, tak k jejich matkám.) Díky evropským lékařům těch dětí přežívalo mnohem větší procento… a nastal populační boom. Pokud si to spočítáte, dojde vám, že se narodili dnešní mladí lidé. Ty miliony afrických mužů mezi dvaceti a třiceti, kteří teď čekají na příležitost k migraci do Evropy.

A tak dnes stojíme před dilematem: Řadě afrických zemí jsme pomohli, podmínky v nich se výrazně zlepšily, přesto populační boom byl ještě rychlejší. Přesto, nebo proto? To je zlá otázka a mnoho čtenářů mě za následující řádky označí za bezcitného cynika, jakkoli jím nejsem.

Aby se v daných zemích něco opravdu změnilo, musela by se proměnit společnost, musely by se významně změnit vzorce chování a žebříček hodnot místních obyvatel. Pokud jim budeme jen materiálně pomáhat, krmit je a zlepšovat zdravotní systém, ve skutečnosti tamní lidi poženeme do stále se zhoršující katastrofy. Naše pomoc je přímým viníkem exponenciálně narůstajícího populačního boomu, Jestliže jsme před dvaceti lety zachraňovaly statisíce, o generaci později jde o miliony, a když pomůžeme těmto milionům, v další generaci budeme řešit apokalypsu v řádu desítek milionů. V místech, která neposkytují dostatek zdrojů bude početná populace, která svými životními návyky a postoji bude odsouzena k další pomoci zvenčí, protože vlastními silami nezajistí vlastní přežití. A čím víc té pomoci zvenčí bude, tím se bude situace ve skutečnosti zhoršovat. Budeme-li takhle “milosrdní”, budeme přímými viníky humanitárního armagedonu rozměrů, jaké lidstvo ještě nezažilo, který s matematickou jistotou přijde v příští generaci.

Pokud chceme opravdu pomoci vrátit svět na nohy a ne se jen prsit před kamerami, jací jsme humanisté, musíme jít úplně jinou cestou. Přesto, že ta cesta bude na první pohled vypadat nelítostně. Všechny africké migranty musíme vrátit. Musíme jim vysvětlit, že jejich cestou není odejít do Evropy, ale zlepšit svou vlastní zemi. Musíme stopnout naši materiální pomoc a minimalizovat míru vměšování do jejich světa, jakkoli bysme měli pocit, že s dobrými úmysly. A jediná pomoc, kterou můžeme nabídnout – bude-li o ni zájem – je pozvednout vzdělání v afrických zemích. A to vzdělání kluků a ještě spíše dívek. Koedukované školy jsou jediná pomoc, která bude dlouhodobá, smysluplná a v konečném důsledku pozitivní.

Jestli chceme skutečné zlepšení v Africe či dalších zemích třetího světa, bohužel musíme přijmout, že naši pomoc možná odmítnou – a potom jejich věc. Pokud budou mít pocit, že koedukované vzdělání všech dětí a mladých lidí je v rozporu s nějakou vírou… jejich věc. Tím to končí. Nejsme za ně zodpovědní.

Ještě těžší bude udržet se v momentě, kdy někde zase vypukne hladomor. Vidět v přímém přenosu ve zprávách umírat lidi hladem je strašné. Ale poslat jim jídlo by znamenalo, že katastrofu jen oddálíme a učiníme jí o řád větší. Když řeknu, že si musíme připustit, že tam ti lidé možná opravdu budou umírat a že tam nebudou mít blahobyt jako Evropané, dáme jim příležitost k tomu, aby tu nerovnováhu mezi zdroji vlastní země a populací řešili sami. A vyřešili ji zůsobem, který přinese stabilitu, způsobem, kdy se naučí zdroje sami vytvářet.

Pokud se do toho nějaký biskup zase namontuje, stane se přímo odpovědným za miliony mrtvých o dvě dekády později. Pokud z moře vylovíme stovku nelegálních migrantů a v Itálii je budeme krmit a šatit, stáváme se odpovědnými za tisíce těch, co je budou následovat a zemřou cestou. To zdánlivé “milosrdensví” bude příčinou opravdové lidské tragédie.

ZDROJ: Tomáš Houška

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 189 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...