15.2.2015
Kategorie: Kultura a tipy

Jak vybrat vhodné kvalitní krmivo pro psa?

Loading...
Sdílejte článek:

(PR) 15|02|2015

Každý zapálený a hlavně odpovědný chovatel psů bere svého zvířecího kamaráda jako součást své vlastní lidské rodiny. Vytváří mu doma přátelské prostředí, vychází vstříc jeho specifickým potřebám, přizpůsobí chod domácnosti novému elementu. Odměnou mu pak bývá nehynoucí láska a oddanost čtyřnohého přítele a mnoho vzácných i uklidňujících chvil po jeho boku.

Mělo by tedy být samozřejmostí, že pes má svoje klidné stabilní místo, pravidelný pohyb spojený s výcvikem, zdravotní prevenci a hlavně kvalitní stravu, která významně ovlivňuje kvalitu života našeho rodinného mazlíčka.

Výběr krmení

Otázka výběru kvalitního krmení by neměla být tedy v žádném případě podceňována. Je již dávno prokázáno, že zbytky lidského jídla, kterými se snaží živit svoje zvíře někteří méně odpovědní páníčci, nejsou pro psy vhodné, neboť s sebou přináší řadu zdravotních komplikací.

Z čeho tedy vybírat, pokud chceme mít psa vitálního, zdravého a spokojeného? V první řadě musíme mít na paměti, že strava musí být dlouhodobě vyvážená. Musí obsahovat v odpovídajícím poměru přísun vody, energie, bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Krmení můžeme při základních odborných znalostech připravovat sami doma nebo můžeme využít nabídky komerční, která je v dnešní době opravdu bohatá a pokud vybereme opravdu kvalitní produkt, máme záruku, že náš pes dostane vše co potřebuje a my ještě ušetříme spoustu svého drahocenného času s domácí přípravou.

feeding the dog

Kategorie krmiv

Pokud se tedy rozhodneme k nákupu vyráběných krmných směsí, musíme při výběru produktu samozřejmě zohlednit aktuální stav našeho psího přítele. Existují tyto základní kategorie:

  • krmiva pro štěňata
  • krmiva pro dospělé psy
  • krmiva pro staré psy
  • krmiva se zvýšeným obsahem energie
  • krmiva se sníženým obsahem energie
  • hypoalergenní krmiva
  • vegetariánská krmiva
  • holistická krmiva
  • organická krmiva

Každé krmivo je vhodné pro určitý věk či specifickou skupinu zvířat, kterému odpovídá jeho složení. Zásadně bychom se měli vyvarovat nákupu marketingových krmiv v různých akcích velkých obchodních řetězců, jejichž složení při ne příliš kvalitním základu s mnoha dochucovacími složkami často spíše připomíná jídlo z lidských fast-foodů a stejně tak působí na psí organismus.

Složení krmení

Dávejme tedy přednost krmivům kvalitním, ať již v podobě granulí, konzerv či různých psích pamlsků, u nichž máme jistotu, že jejich vyvážené složení má na vývoj našeho pejska pozitivní vliv. Na etiketách sledujme údaj o obsahu masa v sušině, pokud je pod 10%, není něco dobře.  Měli bychom také vyhledat údaj o bílkovinách, pokud není přítomen, opět se nejedná o prvotřídní kvalitu. V neposlední řadě by nás měl zajímat i obsah obilnin, pokud je příliš vysoký, nebude krmivo pro psy dobře stravitelné.

Jak krmit?

Pokud jsme zvládli správný výběr krmiva, nesmíme v žádném případě také zapomínat na způsob podávání. Důležitá je pravidelnost a konzistentnost. Krmné dávky udržujeme v optimálním množství, pokud možno ve stejném složení, na které je náš pes již navyklý. Tak dosáhneme optimálního vstřebávání všech živin jeho organismem a přispějeme nejlépe k jeho dobrému zdraví. Jak to nejlépe poznáme? No přece pohledem. Pokud je všechno v pořádku vně, bývá to většinou v pořádku i uvnitř. Pak bude náš chov a psí soužití úspěšné i spokojené.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč


Celkem za měsíc: 10 298,00 Kč
Vybráno 29.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 21 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.