nuclear-678x381ELEKT
4.1.2022
Kategorie: Ekonomika

Jak tedy chtějí tu elektřinu vyrábět?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝElektrická energie jsou s vodou, jídlem, zdravím, kyslíkem a slunečním svitem zásadními atributy života každého moderního člověka. Samozřejmě existují další veličiny, bez kterých je naše bytí nemožné či jen těžko uchopitelné (sex, láska, přátelství, peníze), ale to už bychom zacházeli do jiné roviny. Tím vším chceme říct, že právě elektřina se stala pro naši civilizaci důležitou komoditou a hazardovat s tím, že jí nebude dostatek, je velmi krátkozraké.

Samotná výroba elektrické energie je svým způsobem stále v plenkách a dosud se lidstvu nepodařilo plně využít zdrojů, které se nabízí. Jde především o sílu Slunce a mořských proudů či přílivu a odlivu. Každou minutu tak vyrábíme obrovské množství kilowattů složitěji, než jednou budeme moci. Kdy to bude, netušíme, bohužel lidé, jakým byl třeba Nicola Tesla, se nerodí každý den. Současné technologie však dokázaly aspoň ve vyspělých oblastech vytvářet energetický dostatek a vcelku logicky se dalo očekávat, že dokud nedojde k nalezení nových zdrojů elektřiny, tak bude udržován stávající standard. Jenže to by na světě nesměli být ekoteroristé s velkým egem. Politici s nimi spolupracující a bez znalostí základních fyzikálních zákonů se rozhodli pro jednostrannou změnu. Vše se tedy zpolitizovalo, dalo se vzniknout hrozbám změny klimatu a rozjela se kampaň vyzývající k uhlíkové neutralitě. Smůlou je, že ji prosazují státy mající velkou politickou moc. Paradoxně ti nejšílenější mluví německy. Opět.

Paradoxem zůstává, že právě Rakousko patřící k nejhlasitějším zeleně uvažujícím zemím nemá dostatek vlastních zdrojů a elektřinu dokupuje. Německo se po vypnutí jaderných a uhelných elektráren dostane do stejné situace. Obě tyto země odmítají výrobu z jádra a budou šikanovat okolní státy. Rakušané to vůči nám už zkusili a dá se očekávat, že Němci udělají časem to samé. Ale až tehdy, zjistí li, že mají možnost nakupovat jinde. Do té doby jim je dobrá elektřina jak z polské uhelné, tak i z českých jaderných elektráren. Evropská komise také bere jádro jako čisté s podmínkami, které jsou jen těžko splnitelné. Což znamená nejen velmi zásadní zásah do naší energetické strategie, ale zároveň se dostáváme do situace, kdy perspektivní příměstské reaktory, které mohly časem nahradit velké elektrárny, dostaly červenou dříve, než se začaly vyvíjet. Vzhledem k tomu, že meteorologické podmínky u nás nenahrávají vodním, slunečním a větrným elektrárnám, moc jiných šancí nemáme. A když už nesmíme těžit ani uhlí a u plynu jsme si zavřeli s nákupem z Ruska dveře nesmyslem kolem Vrbětic a následným vystěhováním ruského velvyslanectví, tak pravděpodobně budeme po večerech šlapat na rotopedech s dynamem. Je evidentní, že se opět dostáváme do kleští ovládaných Bruselem a Berlínem.

V této situaci je snaha zlikvidovat osobní dopravu využívající spalovací motory totálním šílenstvím. Aby tomu nebylo vše, má být omezován letecký provoz, a dokonce některé evropské státy plánují bezuhlíkovou vzdušnou dopravu. Spoléhají na vodík, který u Airbusu již testují, jenže…si dávají předsevzetí, plánují, ale vše stojí na vodě a na často naivních představách. Podobně jako s elektromobily. U těch není problém vyrobit pohonné jednotky, převzít to nejlepší ze současných špičkových klasických vozů s výjimkou motorů, zásadní překážkou jsou naprosto nevyhovující baterie, špatná infrastruktura dobíjecích stanic a velmi brzy přibude i nedostatek a vysoká cena elektrické energie. Vodík může být skutečně budoucností dopravy, je to však dosud nedořešený technologický oříšek, na kterém konstruktéři pracují už déle a úplně zběsile se vpřed neposunují.

Co tedy celý tento Green Deal znamená pro Českou republiku? Především to lze vnímat jako ideální pobídku k opuštění Evropské unie, například i po jistých jednáních s Maďarskem, Rumunskem a Polskem. Dalším krokem by měla být snaha usmířit se s Ruskou federací. Nikoliv podlézat, ale s přispěním zkušených diplomatů se shodnout na uzavření trapnosti jménem Vrbětice a vrátit se k rozvoji vzájemného obchodu. Pro mnohé eurohujery je to podobné, jako by jim někdo sypal sůl do čerstvé rány, pro pamětníky sovětské invaze do Československa možná také, ale výhledově je Evropská unie a existence v ní cestou do propasti. V podstatě náš průmysl postavený na výrobě aut jde stejně pomalu ke dnu. Němečtí majitelé Škodovky ji pomalu posílají na druhou kolej, Hyundai by možná ve finále mohl vyrábět nadále spalovací motory se zaměřením na Rusko a čekat, jak dopadne šílenství v Západní Evropě, Toyota podobně. Navíc na Green Deal bude navázán Great Reset. Utrhnout se od tohoto tragického směřování včas je výzvou, kterou naše aktuální vláda nemůže zvládnout. Ale přiznejme si, že představa to je hezká. Rozhodně lepší než černé hodinky v klimaticky dostatečně zelené a ideologicky zpracované společnosti. Černé znamená potmě, bez topení a možná i tak trochu o hladu. A upřímně se ptáme, jak bychom tedy měli u nás za 20 let vyrábět tu elektřinu, když nám všechny elektrárny zavřou, a žít, když na nákup peníze nebudou?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 078 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)