ruskorakety
4.1.2021
Kategorie: Historie

Jak SSSR děsil USA neexistujícími raketami – dělá dnešní Rusko totéž? A existují zázračné rakety prezidenta Putina?

Sdílejte článek:

SM

Závody ve zbrojení mezi dvěma supervelmocemi v 60. letech přiměly obě strany využít všechny prostředky, které měly k dispozici, každou taktiku, jak soupeře vyděsit. Málokdo však v té době věděl, že Sověti jsou také odborníky na blufování.

Rudé náměstí, rok 1965. Gigantické rakety s jadernými hlavicemi pomalu míjely tribuny plné lidí včetně zahraničních velvyslanců. Samotná jejich velikost stačila na to, aby u Sovětů vyvolala bázeň a jak asi působily na zahraniční diváky…

Sovětští rozhlasoví komentátoři poté přečetli předem připravený projev: „Přehlídka značné vojenské síly je zakončena gigantickými obrannými raketami. Jejich údržba je zcela automatizovaná. Neexistují žádná omezení toho, co tyto rakety dokážou.“

Byl to nepochybně další triumf sovětské vojenské technologie. Alespoň tak to bylo prezentováno. Masivní zbraně s obrovskými hlavněmi, balistické střely, které mohly zasáhnout jakékoliv místo na zemi. Málokdo ale věděl, že obrovské zbraně jsou jen makety, a tedy jeden velký ,,fake”.

Po rozpadu Sovětského svazu bývalý šéf KGB Vladimir Semičastnyj vysvětlil, o co vlastně šlo. „Pravidelně, asi jednou, dvakrát nebo třikrát ročně, jsme oficiálně tvrdili, že jsme zvládli nějakou novou raketovou technologii. Po těchto oznámeních jsme je ukázali během přehlídek na Rudém náměstí. Pouze velmi malý okruh lidí si byl vědom, že řada těchto nových raket byla prostě jen makety, tak trochu Potěmkinova vesnice a že absolutně nemají schopnost létat. Modely, které tahaly náklaďáky, nebyly rakety, byly to makety, “přiznal Semičastnyj.

Nepřipomíná vám to pravidelné ohlášení nových raket Ruskem dnešních dnů? I nyní jsou sovětské, respektive ruské rakety ty největší a nejničivější na světě.

Semičastnyj vysvětlil, proč byla tato divadelní představení nezbytná. Západní rozvědky nemohly snadno posoudit potenciál sovětské armády, protože to bylo přísně střežené tajemství. Všechny nejmocnější hračky byly drženy v podzemních hangárech a žádný špionážní satelit se na ně nemohl blíže podívat. Nikdo nevěděl, co nebo kolik toho tam je. Jediným způsobem, nahlédnout pod sovětskou pokličku, byly vojenské přehlídky 1. května a den Dělnické solidarity 7. listopadu nebo oslavy Velké říjnové revoluce, kdy na hlavním náměstí SSSR bylo vidělo to nejlepší, co sovětský vojensko-průmyslový komplex mohl nabídnout. Nepřítel tak získával informace, které nemohl nijak ověřit a musel s nimi pracovat, jako by byly pravé.

Sověti naplánovali vše do nejmenších detailů a dezinformační akce řídil sám Chruščov, který v roce 1962 oznámil existenci globálních raket GR-1, které by z orbitu byly schopné zasáhnout jakýkoliv cíl na Zemi. Podle Chruščova existence těchto raket dělá ze všech ostatních zastaralé a tyto globální rakety není možné odhalit, a tedy ani podniknout preventivní kroky na jejich likvidaci. Chruščov blufoval, ale Západ to netušil a když se raketa objevila na Rudém náměstí v roce 1965, měli Američané jasno. Sověti to dokázali!

A opět střih do současnosti. 17.12.2020 pronáší ruský prezident Putin tato slova: „Americká protiraketová obrana není pro nové ruské zbraně žádný problém“. Alespoň tolik hlásná trouba ruské propagandy Sputnik News.

Ale zpět k GR-1. Nebyl to případ jen této rakety. Podobně Sověti ukazovali například i nukleární dělo 2B1-Oka, nebo bombardér Mjaščevič M-4 schopný vzlétnout z Čukotky a zasáhnout území USA.

V případě GR-1 byli Sověti úspěšní a USA pod tlakem „neexistující“ zbraně podepsali Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Hraje stejnou hru i současný ruský prezident? Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš a bývalý důstojník KGB vládnoucí zemi, živící se vývozem surovin jako země třetího světa by mohl hrát stejnou hru jako jeho dávný předchůdce Chruščov.

 

  • Zdroj: Russia Beyond, Sputnik News
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 750,00 Kč
Vybráno 33.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 142 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,10 out of 5)
Loading...
politicon.cz
84 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.