trash-near-door-1549528
22.4.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Jak správně nakládat s odpadem v době pandemie?

Sdílejte článek:

Nový typ koronaviru razantně změnil fungování celého světa, který se najednou přepnul do mnohem pomalejšího módu. Současná pandemie se odráží snad ve všech oblastech našich životů. Abychom ochránili nejen sebe, ale i lidi ve službách, měli bychom vážnost aktuální situace zohledňovat i při nakládání s našimi odpady. To platí obzvlášť pro domácnosti, které jsou v karanténě nebo mají na nákazu podezření.

Základní pravidlo – hygiena a dezinfekce

Při zacházení s odpadem bychom měli základní hygienická opatření dodržovat samozřejmě za všech okolností. Nyní to však platí dvojnásobně. Ochráníme tak nejen sebe a svou rodinu, ale také všechny, kdo následně s odpadem manipulují – popeláře, pracovníky třídicích linek a další zaměstnance odpadových firem.

Pravidla pro nakládání s odpadem jsou jiná v domácnostech v karanténě nebo s nemocí a v těch bez rizika nákazy či příznaků, a tudíž bez karantény.

Domácnosti bez nákazy a karantény

Pro lidi, kteří nemají příznaky nemoci COVID-19, se pravidla pro nakládání s odpadem příliš nemění. Třídit mohou, jak jsou zvyklí, do veřejně dostupných hnízd barevných kontejnerů a směsný odpad odkládají do nádob na komunální odpad.

Jen pozor! Jednorázové roušky, respirátory, kapesníky a rukavice do nádob na tříděný odpad nepatří! Veškeré ochranné pomůcky po použití uzavřete do igelitového pytle a vhodně do nádoby na směsný odpad. Ochráníte tak pracovníky svozových firem a třídicích linek.

Před i po cestě ke kontejnerům s odpadem si vždy pečlivě umyjte a vydezinfikujte ruce!

Domácnosti s nákazou nebo v karanténě

Pokud jste v karanténě, nebo máte potvrzenou nákazu, odpad netřiďte! Vystavili byste tak nebezpečí nákazy pracovníky odpadových společností, a především pak obsluhu třídících linek.

Všechen svůj odpad vhazujte do plastového pytle a poté dobře zavázaný vhoďte do nádoby na směsný odpad.

Směsný ani žádný jiný odpad nikdy nedávejte mimo nádobu na odpad! Ohrozili byste tím zdraví popelářů, kteří by s odpadem v tomto případě museli přijít do přímého kontaktu.

Samosebou.cz k pytlům na odpad dále uvádí:

Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm a po naplnění – nejpozději však do 24 hodin, pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekcí.

Pokud jsou pytle z tenčí vrstvy plastu, je třeba použít pytle 2 a oba pevně zavázat. V takovém případě je třeba ošetřit dezinfekcí vnější pytel.

Velký úklid počká

Máme jaro, a navíc spoustu času, což mnohé z nás svádí k velkému úklidu. Ten však počká. Neriskujte zbytečné šíření viru nadměrnou tvorbou odpadů. Naopak se snažte odpad v domácnosti omezit na co nejmenší množství.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 86 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.