google-eu-600
23.5.2016
Kategorie: Politika

Jak soudruzi z EU pokutují Google za zneužívání “monopolu”, kterým není

Sdílejte článek:

MARTIN BULÁK 23|05|2016

Googlu hrozí v Evropě obrovská finanční sankce – nejvyšší v historii. Evropská komise se vyhrožuje udělením pokuty ve výši 3 miliardy EUR, za údajné zneužívání monopolního postavení na trhu.

Tento přístup je ale již v základech špatný, protože Google žádné monopolní postavení nemá. Google je v první řadě oblíbená služba, která prakticky nemá konkurenta. Alternativy existují, ale prostě nedosahují takových kvalit jako nabízí Google.

Dnes máte od Googlu k dispozici perfektní vyhledávač s nejdůležitějšími výsledky, bezplatný Gmail, úložiště, mapy a mnoho dalšího. Vše bezkonkurenční a velmi oblíbené služby, financované převážně díky reklamám.Nikdo z Googlu nepřijde k vám domů a nežádá si pod hrozbou zbraně od vás peníze za používání jeho služeb. Nikdo z Googlu vám neřekne ani nic k tomu, pokud se rozhodnete používat jiný vyhledávač. Google je tedy jen jedna z mnoha jiných standardně podnikajících firem na trhu. Žádný monopol.

Teď se ale dostáváme ke skutečnému monopolu, a jím je stát . Jedině stát si dokáže v dnešním systému vybudovat a úspěšně udržovat monopol, který chrání za pomocí vlastních ozbrojených složek. Jedině stát k vám může poslat někoho, kdo vám bude tvrdit že mu musíte za danou službu zaplatit, protože jinak vám hrozí trest.

Můžeme ale začít zcela základním státním monopolem, kterým je výběr daní. Dnes nemůže nikdo úspěšně konkurovat státu a začít vybírat daně. Byl by označen za kriminálníka. Pokud byste někomu poslali dopis s žádostí o zaplacení nějakého procenta ze svých příjmů za účelem poskytování různých služeb, s hrozbou že pokud vám nezaplatí, tak to budete vymáhat i za pomoci zbraně, tak by to pro vás již po tomto úvodu nedopadlo dobře.

Stát je tedy institucionalizovaným ukázkovým monopolem, který v naší společnosti “přirozeně akceptujeme”.

Google je ve srovnání se státem jen obyčejná firma na trhu, žádný monopol. Jen obyčejná firma se skvělým produktem.

Logika soudruhů v EU je v tomto velmi paradoxní. Ze své monopolní pozice obviňují a chtějí pokutovat Google pro podezření ze zneužívání monopolu, kterým Google ale není.

V zásadě ale tato logika platí jen pro bohaté firmy. Tedy firmy, které již něco vybudovaly, poskytují zákazníkům kvalitní produkty a dobře na nich vydělávají. Pokud jste malá firma se špatným produktem, můžete si dělat co chcete. Můžete upřednostňovat své produkty ve svých produktech, ale euroúředníci si toho absolutně nevšimnou.

Zajímavé to pro ně začne být až tehdy, když si velká skupina lidí oblíbí váš produkt a vám to začne přirozeně dobře vynášet. Tehdy soudruzi zpozorní, neboť uvidí že váš byznys je big, a hned si začnou dělat zálusk na část z tohoto balíku peněz.

Evropskou komisi dnes nezajímá nějaký vesnický vyhledávač xyz, který lidé nepoužívají (a jejich je skutečně nepočítaně), neboť jim nepřináší relevantní výsledky. Je zajímá Google, který vytvořil skvělou službu. Za odměnu jim to chtějí nyní osladit mastnou pokutou.

To bude v konečném důsledku znamenat jen jedno – Google bude mít méně prostředků na inovaci produktů, nebo na nové bezplatné produkty, které by nám mohl nabídnout v budoucnosti. No a peníze, které vyberou bruselští soudruzi se ztratí v EU systému na nesmyslných projektech, u kterých se standardně nabalí celá síť zkorumpovaných úředníků a “podnikatelů”.

ZDROJ: Martin Bulák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
13 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.