stork-633457_960_720
15.1.2016
Kategorie: Politika

Jak šel čas s Čapím hnízdem, které přivedlo Andreje Babiše do problémů

Sdílejte článek:

ROBERT MALECKÝ 15|01|2016

Nejlepší projekt, který kdy Andrej Babiš vymyslel. Ale také projekt, který mu zadělal na značné problémy a zájem policie. Čapí hnízdo – reprezentativní farma u Olbramovic na Benešovsku, dokončená před čtyřmi lety. Otázka, která zajímá pražské kriminalisty, zní, zda by Babišovy firmy měly nárok na 50milionovou dotaci, kdyby v době jejího podání byly známy všechny okolnosti. Jinými slovy, zda nebyl spáchán dotační podvod.

Slova o “nejlepším projektu, co jsem kdy vymyslel“, zazněla v televizním dokumentu režiséra Víta Klusáka Matrix AB.  “Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt,“ řekl Babiš v dokumentu.

Lidé, kteří znali pozadí dotace pro Čapí hnízdo, zpozorněli. Babiš vůbec poprvé přiznal to, co bylo léta jen tušeno. “Nevím, komu to patří,” tvrdil před dvěma lety Respektu. Tehdy dodal, že pouze půjčil přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná. Majitelé byli v době udělení dotace skryti za anonymní akcie – klíčovou roli v tom sehrály dvě firmy z Babišova impéria – Imoba a SynBiol. Jejich pozadí HlídacíPes.org zmapoval pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus.

Cesta ven z Agrofertu

Příběh ukrytí skutečných majitelů v letech 2008 až 2014 je dobře patrný z časové osy v grafice. Akciová společnost Farma Čapí hnízdo, která se v únoru 2008 o dotaci ucházela a obdržela ji, vznikla na konci roku 2007 přeměnou dceřinky Agrofertu Agro ZZN Pelhřimov. 1. prosince 2007 se k vlastnictví všech dvaceti akcií přihlásila Babišova ZZN Pelhřimov, jasná vlastnické pozadí ale firma měla jen do 15. února 2008. Tehdy se nechala pelhřimovská společnost vymazat, majitelé byli nadále anonymní.

Pak šlo vše rychle, jak loni na konci srpna popsal server Echo24. O pět dnů později se Agro ZZN Pelhřimov přejmenovalo na Farmu Čapí hnízdo, během čtyř dalších dnů podalo žádost o padesát milionů, která byla nakonec úspěšná.

Nebýt popisované administrativní kličky, neměla by Farma Čapí hnízdo na dotaci nárok – nesplňovala definici malé a střední firmy. Toho – a skutečnosti, že by dotaci neměla dostat ani po oddělení Agrofertu, protože byla předtím dva roky jeho součástí, což je v rozporu s dotačními pravidly – si povšiml anonymní oznamovatel a dal věc policii.

Ta se věcí oficiálně zabývá od posledních dní loňského roku. Poté, co se z věci kvůli nízké způsobené škodě vyloučilo Vrchní státní zastupitelství v Praze (podle vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství “dělá” škody až od 150 milionů korun), případ skončil na pražské hospodářské kriminálce.

Zpátky do Agrofertu

Na skrytých akciích byl resort uveden do provozu. Stalo se tak v roce 2010, teprve o další čtyři roky se “objevil” majitel. 24. dubna 2014 se k vlastnictví všech akcií přihlásila společnost Imoba, dceřiná společnost SynBiolu, který patří Babišovi.

Podezření, že skutečným příjemcem dotace jsou firmy Andreje Babiše, se během let objevovalo víc. Týdeník Ekonom už v roce 2011 upozornil, že pozemky pod Čapím hnízdem patří Imobě a že Agrofert ručí za úvěr 350 milionů od banky HSBC.

Babiš vlastnictví resortu popíral – až do doby, než v dokumentu Matrix AB zazněla ona věta o nejlepším projektu. Jakékoli pochybení nicméně nadále odmítá. „K tomu projektu jsem se vyjadřoval x-krát. Nevím, proč to stále někdo živí, a nevím, proč někdo řeší nějaké anonymní podání. Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát,” citovaly ho například Novinky.cz.

ZDROJ: Robert Malecký, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 73 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...