3.7.2014
Kategorie: Společnost

Jak se žije ve městě, které privatizovalo vše?

Sdílejte článek:

ISIL 03|07|2014

Sandy Springs, Georgia, může vypadat jako ledajaké jiné město v Americe. Má parky, silnice a nádherné prostory na život. Ale je tu jedna věc, která odlišuje toto město od kteréhokoliv jiného. Sandy Springs totiž privatizovalo téměř vše.

 

 

V roce 2005 Sandy Springs outsourcovali téměř všechny funkce městské vlády (s výjimkou policie a hasičů) do jediné společnosti, která zajišťuje chod města. Tato společnost je zodpovědná za všechny důležité funkce městské vlády, od správy parků, po stavbu silnic a dokonce i správu tísňové linky. 

 

Město je provozováno velmi efektivně s žádnými dosud nevyřízených žádostmi o povolení. Zavolejte městu a budete překvapeni, že na druhé straně opravdu najdete přátelského člověka. Město má nepřetržitou neautomatickou linku pro zákazníky, která má kolem 6000 volání za měsíc. Také má nejmodernější dopravní systém s kamerami a high-tech řídícím centrem.

 

Když lidé přijdou do Sandy Springs, obyčejně nemají ani tušení, že je privatizováno, říká Sharon Kraun, městský ředitel pro vztahy s médii. Nejsou zde žádné značky s firemními logy ani nic takového. Podle Sharon “co lidé mohou říct je, že o město je postaráno dobře a obyvatelé, kteří zde žijí nebo ti, co tu pracují, jsou zde rádi a jsou spokojeni s úrovní poskytovaných služeb.”

 

Když projekt začal, University of Georgia odhadovala, že město bude potřebovat 828 zaměstnanců. Ale protože je manažované soukromou společností, zúžili potřebnou pracovní sílu na 471 lidí. Kromě hasičů a policie, město má jen 8 veřejných pracovníků na plný úvazek (město má 99 419 obyvatel, pozn. Překladatele).

 

Kvůli této efektivitě Sandy Springs generuje obrovské přebytky. Nemají žádné nekryté závazky. Město se rozhodlo nepoužít tradiční důchodový model – ten, který dotáhl téměř každou místní vládu v Americe do neudržitelné důchodové krize. Místo toho si zaměstnanci mohou vybrat jejich vlastní balíček (401K – důchodové spoření s odloženou daní), aby se připravili na důchod, pokud si to přejí.

 

Toto přineslo městu Sandy Springs mnoho dodatečných peněz s nimiž může pracovat – přebytek, který použili na budování budoucnosti. Podle Sharon Kraun “město má politiku odkládat 25% příjmů jako rezervu během každého rozpočtového plánovacího období. Kapitálové investice byly nejdůležitější částí našich prvních 8 let s více než 185 miliony dolarů investovanými do infrastruktury. “

 

To vedlo k určitým zlepšením v rámci města. Město znovu vydláždilo 147 mil ulic, opravilo 874 projektů dešťové ochrany a vybudovalo 32 mil nových chodníků.

 

Pokud by nějaká část veřejné správy nefungovala tak, jak má, město může provozovatelské společnosti vypovědět smlouvu a nabídnout kontrakt jiné firmě. V roce 2011 město řeklo sbohem společnosti CH2M Hill, která zajišťovala chod města a rozhodlo se zahájit spolupráci s jinou firmou. Tato změna městu ušetřila přes milion dolarů.

 

 

Většina lidí v Sandy Springs je spokojená se změnou a okolní města a obce si přisvojují tento model privatizace. “K dnešnímu dni je naše veřejnost spokojená,” říká Sharon. “Pokud jsou indikátory spokojenosti volby, náš zakládající starosta – ten, který prosazoval platformu PPP, vyhrál dvě období s ohromující podporou.” Po odchodu do důchodu zakládajícího starosty, nový kandidát, Rusty Paul, také postavil kampaň na závazku ponechat Sandy Springs privatizováno a jednoznačně vyhrál.

 

Mnoho míst z celého světa shlíží na Sandy Springs. Oliver Porter, jeden z hlavních strůjců myšlenky přenést městské služby na soukromou společnost dává rozhovory po celém světě, od Británie, přes Island, Japonsko a Latinskou Ameriku. “Jsem stále více žádaný poskytnout rady a přednášky po zemi,” řekl Porter v nedávném rozhovoru s WND (WorldNetDaily), “Tento model je také mezinárodně aplikovatelný.”

 

Originál publikován na International Society for Individual Liberty 18.6.2014.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 264,00 Kč
Vybráno 32.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 17 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.