misi
21.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Jak se žije v Mississippi: O rodinném rozpočtu

Sdílejte článek:

PETRA

O rodinném rozpočtu

V následujícím textu vypisuju ceny rodinného rozpočtu. Pro porovnání s Českem, si to u cen v dolarech vynásobte koeficientem 21,u cen v dolarech za libru vynásobte koeficientem 48. Není to přesné, ale pro orientaci to stačí. A ještě musíte připočítat 7% DPH. Také bych chtěla upozornit na fakt, že díky tomu, že Mississippi je nejchudší stát USA, ceny se pohybují pod americkým průměrem.

 

Znáte tu písničku: “Dáme si do bytu, dáme si vázu, pod vázu ubrus, pod ubrus stůl, ke stolu židli, kdo židli má, bydlí a ten kdo bydlí má starostí půl. Jo, bydlení, to je velká položka – nutná k spokojenému životu (a jak by dodal matematik – “nikoliv však postačující) – a skládá se ze spousty malých položek. Buď máte vlastní domek nebo jste v nájmu. Pan Občan se v diskusi zmínil o trailer parcích, kde jsou “ustájeny” mobile homes – mobilní domy. Pokud dům nevlastníte, nájem představuje kolem 800 dolarů. Pokud jste jeho vlastníkem a jen si pronajímáte pozemek, platíte 400 dolarů. Pokud máte to štěstí, že dům i pozemek vlastníte, přicházejí na řadu další výdaje – plyn, elektrika a voda. Nevím, jaké jsou ceny za vodu, protože máme vlastní. Když jsem poprvé přijela, byla jsem z naší vody nešťastná, protože je občas kalná. Ale když jsem pak u příbuzných ochutnala vodu z vodárny, byla jsem moc ráda za to, co máme. Ostatně, tu kalnost jsme vyřešili nainstalováním filtru na kohoutek (35 dolarů). Pak tu máme elektřinu. Elektřina se v Mississippi odečítá každý měsíc. U nás se ceny pohybujou někde mezi 80 a 120 dolary. Víc je to v létě, to běží klimatizace a na jaře, když jsou zapnuté inkubátory a vyhřívací lampy pro kuřata a křepelky. Snažíme se šetřit co to dá, a tak sušičku prádla používáme jen výjimečně a klimatizace je nastavená výš než u jiných rodin (obvykle 76°F) – klimatizace tu hlavně slouží ke snížení vlhkosti. Někdy má člověk pocit, že tím vzduchem pluje. Takže spíš počítejte s větším vydáním. Poslední položkou je plyn. K dnešnímu dni je běžná cena 2,69 dolarů za galon. V říjnu má plynárenská firma speciální nabídku. Zákazníci si mohou předplatit plyn na zimu za 2,19 dolarů za galon. Co se neprotopí do dubna, to se převede na další měsíce, ale už za normální cenu. Za minulou zimu jsme spotřebovali 197 galonů, v čemž byl týdenní výpadek elektriky, kdy jsme běželi na elektrocentrálu poháněnou plynem.

Další pravidelná vydání zahrnují internet (50 dolarů) a pojistky – dům, auto, zdraví. Hodně nám v rozpočtu pomáhá skutečnost, že Bill sloužil u vojska 9 let. Dost na to, aby měl nárok na zdravotní péči hrazenou armádou, ale ne dost na to, aby to pokrylo i zdravotní péči pro jeho manželku. Pravda, kdyby u vojáků zůstal, asi bychom se nepotkali, tak co si stěžuju. Za mé zdravotní pojištění platíme kolem 200 dolarů a to není kdoví co. Moc se snažím udržovat se zdravá a modlím, aby se něco nepřihodilo. Opravdu, zdejší systém zdravotního pojištění je džungle a s láskou vzpomínám na relativně přehledný systém, který pokrýval aspoň to základní – preventivní prohlídky, laboratorní vyšetření, chirurgické zákroky i nutnou léčbu. A ještě jedna výhoda českého zdravotního pojištění. Pojišťovny sídlí v kamenných budovách a jednáte s nimi tváří v tvář. Tady je všechno přes telefon. Když vám nabízejí pojistku, slibují modré z nebe jako politici před volbami, ale když pak potřebujete něco řešit, trvá dlouho než se dovoláte a stejně si nakonec spoustu zdravotní péče hradíte sami (tedy pokud nemáte dobré zdravotní pojištění, které začíná někde na 600 dolarech (pojišťovna Blue Cross Blue Shield) I když na samotné zdravotnictví si stěžovat nemohu, ale to probereme jindy. Další velkou položkou v rodinném rozpočtu je vzdělání dětí, ale to si také necháme na příště. Tím, že děti nemáme, budu se muset poptat, abych vám tu nepsala nějaké polopravdy.

No, a když poplatíme všechny tyto měsíční výdaje, můžeme se vydat na nákup potravin a spotřebního zboží. Křesťané po celém světě se modlí “… chléb náš vezdejší dejž nám dnes…” Chleba – jedno slovo a různé národy si pod tím představí něco jiného. V Česku je to hnědý bochník vonící kmínem. A ještě toastový chléb, ale to jen se zavřenýma očima. V angličtině zahrnuje slovo “bread – chléb” poměrně širokou škálu potravin. Chléb, jak jej známe, kukuřičný chléb (cornbread), vdolky, i rohlíky a housky jsou také označovány chléb, o “banana bread” ani nemluvě. (To jsem takhle překládala recepty, co měla Jane – udělali z toho ve sboru kuchařku Janiných oblíbených receptů.  A mezi jinými tam byl recept na “banana bread”. Koukám na ten název – banánový chléb a bleskne mi hlavou: “To musí být hnusné!” A tak překládám, překládám, a z pokynů, jak to upéct jsem si uvědomila, že v češtině bychom to spíš nazvali banánovou bábovkou nebo buchtou a ukázalo se, že to zas tak hnusné není.) Takže – ceny běžného chleba se pohybují někde mezi 0,8 – 3 dolary. Ale to je takový toastový krájený chléb. Ten byste si doma ani neukrojili, protože je tak měkký, že by se pod nožem zbortil. A některé druhy jsou cítit po octu a tak je třeba jej nejdřív opéct v toastovači. Nouze naučila Dalibora housti a mě touha po dobrém chlebu naučila chléb péct. Kmínový chleba a veka jsou v pohodě – dokonce natolik, že je prodávám na trhu, ale housky a rohlíky – to pořád není ono. Co já bych dala za obyčejný rohlík a housku!

A co dáme na chleba? Máslo. Máslo se tu prodává buď solené nebo nesolené (ceny jsou stejné u obou druhů a začínají u 2,98 dolaru za libru (0,454 kg). V jednom balení jsou 4 sloupky másla.) Na to pak můžeme dát šunku, pepperoni salami – paprikáš, bologna – gothaj, sýr – nejběžnějšími druhy sýra je Čedar, Fiesta, Mozzarella a ještě pár značek (Naopak, ještě nikdy jsem tu nenarazila na Eidam). Můžete je koupit v bločku nebo strouhané – ceny jsou, opět, stejné ať už v bločku nebo strouhaný sýr. (2-librový bloček Čedaru stojí 7,32 dolaru). Co tu neseženete je česká anglická slanina. To, co tu prodávají pod názvem bacon – slanina má úplně jinou chuť. Není lepší nebo horší, je jiná. Někdo rád džem. Půllitrová sklenice džemu začíná někde na 2 dolarech, ale to je taková hmota, kterou, když se pokusíte natřít na chleba, odskočí jako blecha (myslím tu hru). Půllitr medu je někde na 8 dolarech.

Tak bychom mohli přejít do oddělení ovoce a zeleniny. Citrusy se prodávají na kusy, případně v balení. Jedno balení citrónů (9 kusů) stojí 3,43 dolaru, pomeranče jsou 0,62 dolarů za kus, ananas 2,08 dolarů za kus. Stejně tak papriky se prodávají buď jako kusovky – zelené tak kolem 0,6 dolaru, červené a žluté (jsou právě v akci) 2 kusy za 3 dolary. Jablka 1,99 dolarů za libru, hroznové víno bez pecek 1,79 dolarů za libru, cibule 1,99 za 3-librové balení, salátová okurka 0,69 dolaru za kus, 8-librové balení brambor 2,99 dolarů. Dlouhou dobu jsem brblala, že nemůžu sehnat kysané zelí. Problém byl na mé straně, protože jsem ho hledala, jak jsem byla zvyklá z Česka, v oddělení zeleniny. Tady se prodává buď konzervované v oddělení konzerv – 0,9 libry za 0,5 dolaru, nebo v sáčku, jak jsme zvyklí, ale to prodávají vedle párků. To proto, že párky ohřáté v kyselém zelí jsou oblíbenou přílohou. To sáčkové zelí je hodně drahé, takže po něm ani nekoukám. Bulvový celer v našem supermarketu neprodávají. To byste museli do Jacksonu, do řetězce Kroger, ale je hodně drahý, takže si velice rychle oblíbíte řapíkatý celer. Pohlreich by ze mě “měl radost”. A majoránka – ta je taky drahá – lahvička, tak odhadem štamprle – kolem 3 dolarů a není k dostání vždy a všude. (Totéž platí pro kmín a mák.) Takže majoránku si pěstuju v květináči. Jedna vzrostlá rostlina mi stačí na celý rok – zjistila jsem, že majoránka je víceletka, jen ji člověk musí přes zimu mít ve skleníku, aby nezmrzla.

Měla jsem studenta, a ten vždycky říkal, že brambory má nejraději přepasírované přes prase. Tak se pojďme podívat na ceny masa a uzenin. Vepřová žebra 1,88 dolarů za libru, vepřová pečeně – 1,28 dolarů za libru, vepřové plecko 1,58 dolarů za libru – to pouze v celku. Plátkovaná slanina uzená na dřevě z hickory – 12,98 dolarů za 2,5 libry. Kuřecí maso je tu levné – možná proto, že nedaleko má firma Tyson Foods závod na zpracování kuřat. Stehna 0,58; prsa – 1,28 dolarů za libru. Mleté hovězí na hamburgery se pohybuje někde od 2,88 dolarů za libru, hovězí plec bez kosti 4,98 dolarů za libru, steaky 8,88 dolarů za libru a výš. Co se týká uzenin – tady studenti angličtiny trochu narazí, protože nás učili, že sausage je párek nebo klobása. Může být a nemusí – někdy se slovem sausage označují vepřové karbanátky. Párky to nejsou v žádném případě – ty se nazývají wieners nebo frankfurters. Rope Smoked Sausage – balení točeňáku 2,88 dolarů za 0,8 libry, 2 balení párků po 0,75 libře – 3 dolary.

Po dobrém obědě by to chtělo něco sladkého ke kávě. Hotové dezerty jsou na naši kapsu dost nákladné – pohybují se někde od 12 dolarů za bábovku, takže peču ze základních surovin. Pro ilustraci – začneme cukrem. 25 liber cukru za 12 dolarů, mouka 25 liber 8,23 dolarů, vlašská jádra – 3-librové balení 9,98 dolarů. Librové balení sušených kvasnic 2,49 dolarů.

A ještě jednu věc bych chtěla porovnat. Prodej léků na teplotu a bolest – acylpyrin/aspirin, ibuprofen/ibalgin, paralen/tylenol. V Česku se prodávají po balení 20 prášků v balení. Tady se prodávají v balení 30 až 600 kusů v lékovce. Předevčírem jsme koupili pro Billa dvojbalení ibuprofenu (200mg), tj. 1200 tablet za 9.98.

Pro pány Vidláka a Zemědělce ještě ceny krmiva pro slepice a křepelky (případně krávy atp.). Pšenice – 12 dolarů, kukuřice – 8, 16% granule pro slepice – 12, granule pro křepelky – 13, oves – 26. Všechno je to vztaženo na 50-librové balení.

Všechny ceny, které jsem uvedla jsou buď z reklamního letáku, tak jak jsem si je poznamenala během nákupu nebo z účtenek našich nákupů.

Na dnešních fotografiích vidíte plynová kamna z naší kuchyně. Mají 2 hořáky, ale prodávají se i větší, s 5 hořáky. V ostatních místnostech topíme dřevem. Pro fanatické ochránce dodávám, že dřevo je z nemocných či uschlých stromů z našeho pozemku. Na druhém obrázku vidíte, proč se v anglických receptech mluví o tyčce másla. Třetí snímek představuje zařízení, kdy výběry a vklady do banky vyřizujete z auta, v prvním pruhu přes okénko, v ostatních dvou přes potrubní poštu.

Z Mississippi zdraví Petra

plynová kamna

Máslo

 

banka z auta

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 478 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)