2.11.2015
Kategorie: Kultura a tipy

Jak se staví dokonalý domov

Sdílejte článek:

(PR) 02|11|2015

Toužíte po domu, který nemá každý druhý? Lidé často navštěvují architekty s požadavkem, že chtějí moderní bydlení, které se vymyká mezím klasických hranatých domečků. Občas se vzhledem k terénu pozemku stává, že stavbu ani nelze vyřešit jinak než neobvyklým způsobem. Výsledky architektů vždy stojí za to. I Česká republika se pomalu začíná zaplňovat stavbami světového formátu.

Mnoho z těchto staveb má na svědomí architektonický ateliér Master Design, který najdete v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Výtvory jejich špičkových architektů, projektantů a grafiků najdete v sedmi různých zemích, o jejich stavbách se mluví jako o vzorech luxusu a sbírají ocenění za stavby roku. A proto jsme se podívali, jak probíhá návrh dokonalého domu v jejich režii.

prizemni-vila-cernosice-01

1. Architektonické studie a návrh – studie uvede do konkrétní podoby vaše představy. Jedná se o základní koncept domu s ohledem na terén a vaše požadavky. Díky vizualizaci návrhu se kolem domu můžete virtuálně projít nebo proletět a prohlédnout si jej ze všech stran na vizualizacích, které vypadají jako fotografie.

2. Projektová dokumentace – návrhy a studie jsou převedeny do stavebních výkresů, situačního výkresu a další dokumentace. Zatímco při návrhu šlo primárně o design, v této části vývoje se řeší vodovod, kanalizace, vytápění, statika a další nezbytné aspekty.

3. Inženýrská činnost – následně je třeba vyřídit všechny formality a běhání po úřadech. Potřebujete stavební povolení, územní souhlas, ohlášku stavby, podle lokality například souhlasné stanovisko odboru životního prostředí.

4. Technický a autorský dozor – pokud se ve stavebnictví nevyznáte, oceníte někoho, kdo bude ve vašem zájmu stavbu kontrolovat.

5. Návrh interiéru – nakonec přichází třešnička na dortu. Interiér je často navrhován rovnou s plánem domu a vždy je dobré, když si necháte dům i s interiérem navrhnout od jednoho architekta, aby bylo vše harmonicky sladěné.

Kolik vás to bude stát?

Podle svých zkušeností doporučují odborníci z Master Design jednoduchý vzorec, kterým si lze vypočítat předběžnou cenu stavby. Spočítáte plochu v m2, vynásobíte ji cenou 35 000 – 40 000 Kč za metr čtvereční a připočtete náklady za přípojky, oplocení, terasy a vybavení interiéru. Přesný návod najdete na webu Master Design v záložce Cena domu.

Z výše uvedeného se dá snadno vydedukovat, že dobrý architekt vám vlastně ušetří peníze. Zvládne vaše požadavky vymyslet tak, aby se neplýtvalo prostorem. Každý metr čtvereční znamená desítky tisíc korun navíc, což typové projekty neřeší. I proto stále více lidí volí architekta a nechá si navrhnout originální dům. Díky tomu potom v českých městech rostou nádherné stavby jako bílý bungalov ve tvaru trojúhelníku v Šenově nebo luxusní dům ve svahu v Jihlavě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 12 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.