zakony
21.2.2018
Kategorie: Doporučujeme, Politika

Jak se stáváme všichni zločinci, aneb neznalost zákona neomlouvá

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MICHAELA HOLUBKOVÁ

Náš právní systém, tedy lépe řečeno spíše právní džungle a neustále přibývající legislativní odpad produkovaný našimi zákonodárci zamořují tuto zemi jako mor. Jenže, jak máme vlastně doržovat zákony, když jsou nesrozumitelné i těm, kteří by je měli znát nejlépe, tedy právníkům i soudcům. Leč i oni velmi často tápou a jsem přesvědčena o tom, že mnozí nemají ani tušení, kolik platných zákonných právních norem tato právní džungle vlastně doopravdy má. Jak se pak tedy může takovou džunglí prosekat běžný občan?

No, řekněme si to na rovinu, nemá nejmenší šanci, protože na seznámení se se všemi platnými právními normami, tedy nejen samotnými zákony, ale i vyhláškami, nařízeními vlády, dalšími opatřeními ministerstev, krajů a obcí nebo některých aktů prezidenta atd., totiž jeden lidský život ani nestačí. To by jste museli začít ihned po svém narození, bez spánku a odpočinku studovat a studovat a možná někdy v 75 letech by jste se dobrali konce, tedy za předpokladu, že už by už žádné další normy nepřibývaly. To ale za současného stavu opravdu nehrozí. Vyhledala jsem si pár informací, které by jste rozhodně měli vědět. Tak se tedy pojďme podívat na zajímavá a zároveň alarmující čísla.

Tak tedy, a na to se snad raději posaďte, v současné době je v platnosti cca 2 miliony právních norem! Ano, čtete dobře, skutečně jsou to neuvěřitelné dva miliony. Podle statistik v roce 1948 v této zemi stačilo pouhých 50 tisíc právních norem, v roce 1989 jich bylo něco málo přes jeden milion a v roce 2010 se jejich počet navýšil na 1.600.000 . A za posledních osm let se jejich počet zvýšil o dalších 400.000, tedy na výše uvedené dva miliony.

Asi jen hlupák by si nemohl nevšimnout, jak se šrouby utahují a že se naplňuje heslo, dej volovi funkci a vymyslí lejstro. Za zmínku také stojí to, že za posledních bezmála třicet let, tedy od hadrového podvodu, bylo schváleno stejné množství zákonů, jako za předcházejících 72 let. Nejsem si však jista tím, zda v tomto případě kvantita nezvítězila nad kvalitou.

Ještě se pojďme podívat jak jsme na tom tedy s počtem ústavních zákonů, zákonů, nařízení vlády a vyhlášek. Údaje jsou platné k 31.12.2017. Ústavních zákonů je celkem 81, zákonů máme 2953, nařízení vlády 1538 a vyhlášek pak 4626. Tak schválně, kdo z vás je všechny zná?

V každém případě máme na výběr, buď se je začneme pilně šrotit a každé ráno před odchodem do práce budeme nahlížet do Sbírky zákonů, aby nám nic neuniklo, a nebo s tím začneme něco dělat. Osobně bych byla pro druhou variantu, protože jinak hrozí to, že budeme žít pod nestále zesilující kuratelou a buzerací. Přestaňme být už konečně ovčany a vezměmě si zpět to, co nám patří. Kdo chce žít ve svobodné zemi, jako svobodný občan, tak pro to také musí něco udělat a nečekat, že to za něj udělá někdo jiný. Samo se ještě nikdy nic nevyřešilo a neudělalo. Tak, co s tím provedeme přátelé?

Autor: Michaela Holubková

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
64 komentářů
    • piangendo

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.