putinhoryrf
20.1.2019
Kategorie: Historie

Jak se Putinovi a Rusům stýská po Sovětském svazu

Sdílejte článek:

SM

Skoro každý druhý Rus se stydí za to, že v roce 1991 se rozpadl Sovětský svaz. Vyplývá to z průzkumu nezávislé sociologické služby Levada.

Co to dokladuje? Že v Rusech je stále zakořeněna nemalá nostalgie po Sovětském svazu a jeho velmocenském postavení. Zajímavé také je, že čtvrtina respondentů se stydí za výsledky Gorbačovovy perestrojky, které vedly právě k pádu Sovětského svazu. Mimo průzkumů je nutné zmínit i fakt, že mnoho Rusů trpí komplexem, že současné Rusko není ve srovnání se sovětským impériem velmocí a chtělo by vrátit ,,staré dobré časy”.

Průzkum tak koresponduje i s viděním světa ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten před časem prohlásil, že považuje rozpad Sovětského svazu za největší katastrofu 20. století. I když to neřekne moskevský vládce nahlas, chtěl by nejraději obnovit teritoriálně (byť v ,,osekaném” měřítku) někdejší Sovětský svaz. Záleží samozřejmě, co západní společenství Putinovi povolí v jeho expanzionistických dobrodružstvích.

Pokud mu ,,povolilo” vpád do Gruzie v roce 2008 a anexi Krymu o šest let později, je jasné, že Putinův sen může žít dál. K tomu, aby byla jeho snaha úspěšná, však potřebuje rozložit současnou bezpečnostní architekturu se systémem jeho záruk. To by v praxi znamenalo rozpuštění NATO, rozvržení nových a stálých sfér vlivu mezi Ruskem, Čínou a USA, kde by podle Putinovy vize každá velmoc měla pod sebou svůj ,,pašalík”, nad nímž by vykonávala nerušeně moc, aniž by jí do toho někdo moc mluvil.

Putinův dlouhodobý plán je v tomto směru zatím ,,naoko” latentní, ale současně jasný a transparentní, a proto bychom neměli podléhat tomu, že ruský prezident má pouze dobré a čisté úmysly. Současný bezpečnostní systém sice poskytuje dostatečné záruky k tomu, aby v budoucnu nedošlo k ruské teritoriální agresi na území člena NATO, ale nikde není psáno, že vydrží navždy. A právě Putin na demontáž NATO a tím pádem i konec bezpečnostních záruk zemím bývalého Sovětského svazu spoléhá.

Moskevský vládce si neuvědomuje, že rozpad Sovětského svazu po pádu sovětského bloku byl už nevyhnutelný a Rusko není o nic méně nástupnickým státem po Sovětském svazu jako třeba nenáviděná Ukrajina. Mnoho Rusů se sice podle zmíněného průzkumu stydí za rozpad Sovětského svazu, ale jejich nostalgie je zcela zbytečná, protože ,,zlaté časy” Sovětského svazu zkrátka a dobře odvál čas. To však kremelskému vládci nebrání v tom, aby se nesnažil alespoň zčásti jeho někdejší mocenský lesk obnovit.

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč

Celkem za měsíc: 6 238,00 Kč
Vybráno 17.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 534 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
198 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.