zavreno
17.4.2021
Kategorie: Ekonomika

Jak se podnikalo v roce 2020? Těžce, pod tlakem státu a bez perspektivy

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Rok 2020 byl nepochybně jedním z nejtěžších, které české podnikání zatím zažilo. Vláda Andreje Babiše zcela zjevně nezvládala řízení státu v krizi – opakuje dokola a dokola stále stejná opatření, dokáže je pouze přitvrzovat, ale pozitivní výsledky z toho žádné neplynou. Stoupají počty nakažených a především, stále narůstá počet zemřelých. To samozřejmě vládě vyčítáme nejvíce, ale přesto se musíme zaměřit i na žijící a kvalitu jejich života – na malé podnikatele a živnostníky. To je segment společnosti, který Podnikatelské odbory hájí, to jsou lidé, pro které Podnikatelské odbory existují.

 

V roce 2020, v době koronakrize se naplno ukázalo, jak Andreje Babiše a jeho lidi malé podnikání nezajímá, jak je jim lhostejné. Možná, viděno prostřednictvím mnoha opatření i vystoupení vlády, by se dalo hovořit už o zjevném nepřátelství Andreje Babiše a jeho vlády vůči malým podnikatelům a živnostníkům.

Zcela zásadním jevem v roce 2020 bylo uzavření malých firem a živností téměř ve všech oborech, v nichž právě drobné podnikání dominuje. Zákaz provozu mělo celé gastro, hotelnictví a cestovní ruch. Z rozhodnutí vlády nejméně sedm měsíců roku 2020 měla zavřeno kadeřnictví, kosmetiky, všechny ostatní služby a maloobchodní prodejny, kromě těch potravinových. Uzavřena byla veškerá kultura – divadla, kina, koncertní sály a hudební kluby. Nepořádaly se festivaly hudební ani divadelní, lidové slavnosti ani městské slavnosti. Samozřejmě kromě oborů, které vláda svým rozhodnutím zavřela, byly postiženy i odbory navazující na jejich provoz – zájezdová autobusová doprava, taxislužby, prádelny, dodavatelé kávy, hotelový a restaurační servis, průvodci cestovního ruchu a mnoho dalších.

Vláda se celý rok tvářila, jako by zavírání malých obchodních či gastro firem, kultury a provozoven služeb, bylo tím, co ochrání občany před nákazou covidem. Nic takového se neprokázalo a nákaza se šířila, i když bylo malé podnikání měsíce a měsíce zavřené. A vláda dál trvala na svém a likvidovala malé podnikání. Programy podpory, které státní úředníci vymýšleli, se ukázaly být nejen nedostatečné, ale dokonce často byly malým podnikatelům nebezpečné, protože vláda je mnohdy připravovala tak, aby na podpory vydané peníze pak dostala zpátky na nejrůznějších pokutách.

Nejdůležitějším poznatkem pro nás, Podnikatelské odbory, bylo v této situaci zjištění, že vláda zcela ignoruje potřeby a nároky malých podnikatelů a živnostníků. Vláda, a jí zmanipulovaná část nepodnikající veřejnosti, nebere ohled na to, že podnikání je práce, že živnost je práce. A tak, když vláda zavřela statisíce provozoven a živností, vzala tím ve skutečnosti statisícům občanů, malým podnikatelům a živnostníkům, práci. Tento jev je zcela bezprecedentní; nic takového se nestalo v žádném předchozím režimu ani v žádné krizové situaci.

Rok 2020 se pro Podnikatelské odbory stal rokem extrémního vytížení, protože jsme samozřejmě museli pomáhat obhájit existenci malých podnikatelů a živnostníků proti vládě, která byla připravena nechat je zkrachovat. Koncepční programy a projekty, které máme dlouhodobě připravené a jsou součástí strategických plánů Podnikatelských odborů na změny společenského nastavení, na změny společenských stereotypů, jsme museli odložit, a místo koncepční práce se z nás stali hasiči – hasili jsme celý rok požár českého podnikání, požár, který založila vláda.

České podnikání je v stavu akutního ohrožení. Tou hrozbou však není covid, jak se nám snaží namluvit vláda, tou hrozbou je právě současná vláda a její představa o moci státu nad podnikáním.

Kromě drastických opatření, souvisejících s covidovou situací, nás stále ohrožují stejné negativní jevy, jako v minulých letech. A situace se bohužel nelepší, ba spíše zhoršuje:

  • Stále extrémně narůstá regulace.
  • Politici a státní úředníci zvyšují svou moc.
  • Podnikání se dostává více a více pod kontrolu státu.
  • Stát nadále přenáší svou práci a odpovědnost na podnikatele.
  • Stát se chová jako nadřízená složka podnikatelů, jako jejich vrchnost, a tím mění základní společenskou strukturu vlivu a vazeb.
  • Podnikání se stalo činností, jež podnikateli přináší řadu hrozeb, vč. kriminalizace jeho práce – podnikání.
  • A i v roce 2020, v době koronakrize, opět přibylo těch, které musíme živit – úřadů a úředníků.

Protože však tento text píši začátkem dubna roku 2021, musím konstatovat, že první tři měsíce tohoto roku napovídají, že jsme možná ještě nezažili to nejhorší a těžké doby českého podnikání budou pokračovat i v tomto roce.

Je nutné stále a dokola konstatovat zjevnou pravdu: Svobodné a na státu nezávislé podnikání je jednou ze základních svobod, které určují obecnou svobodu společnosti.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 294 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,23 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)