big-ben-structure-near-white-concrete-structure-89432
17.5.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Jak se naučit nepravidelná slovesa v angličtině?

Sdílejte článek:

U některých věcí prostě nezbývá než se je naučit zpaměti jako básničku. Příkladem jsou třeba nepravidelná slovesa. Kdo se někdy učil angličtinu, ví, jak dokážou potrápit. Každopádně patří k základním znalostem, protože bez nich nevytvoříte minulý čas. Jak si je tedy zapamatovat?

Nepravidelná slovesa nejsou žádným výmyslem angličtiny. Najdete je také v němčině, španělštině, francouzštině a spoustě jiných jazyků. Vlastně můžete být ještě rádi, protože ve francouzštině pro každé nepravidelné sloveso platí, že se musíte naučit 6 tvarů pro přítomný čas (pro všechny osoby) a pak ještě unikátní tvary pro všechny ostatní časy. V angličtině má každé nepravidelné sloveso pouze tři tvary – infinitiv, minulý čas, minulé příčestí.

Bez nepravidelných sloves se neobejdete

Nepravidelná slovesa angličtina používá v jednoduchém minulém čase (past simple). U pravidelných sloves se v minulém čase přidává koncovka –ed, u těch nepravidelných se využívá jejich druhý tvar. Třetí tvar, minulé příčestí, má o něco bohatší využití. Nejdříve se s ním většina studentů angličtiny setkává v předpřítomném čase. On se však používá ve všech perfektních (před-) časech – předpřítomném, předminulém, předbudoucím. Dále má využití v trpném rodě a jako přídavné jméno. Závěr je tedy jasný, bez nepravidelných sloves se v angličtině prostě neobejdete, aspoň ne bez těch nejpoužívanějších.

Pro běžný život vám stačí cca 100 nepravidelných sloves

Mezi nepravidelná se řadí i taková slovesa, s nimiž se setkáte poměrně běžně. Například sloveso číst – read minulý čas tvoří nepravidelně. Dále také psát, jíst, učit se, ležet a mnoho jiných, která v konverzaci prostě využijete. Nedělejte si však starosti, nepravidelných sloves, která se budete muset naučit, je zhruba stovka. I kdybyste se učili jenom jedno denně, zhruba za čtvrt roku je budete všechna znát!

Jaké jsou triky pro snadnější učení nepravidelných sloves?

Nejdůležitější je pravidelnost. Nepřehánějte to, naučte se třeba jedno nebo dvě denně. Každý den začněte tím, že si zopakujete slovesa, která už znáte, pak přidejte nová. Učte se hlasitým čtením, určitě si zkuste sloveso i napsat. Pomáhá také spojit si každé sloveso s nějakou větou nebo rovnou příběhem. Můžete vyzkoušet i rozdělení sloves do nějakých skupin.

Nakonec to nebude tak zlé. Nejhorší je motivovat se a začít. Dobrou motivací by vám mohla být například myšlenka, že když už se ta nepravidelná slovesa jednou naučíte, budete je využívat celý život.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 600,00 Kč
Vybráno 7.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 535 times, 6 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.