proc_izolovat_1
20.11.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Jak se citlivě zbavit vlhkosti u historických budov?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,40 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Pojem hydroizolace už je všeobecně rozšířen. Většina majitelů domů chtě nechtě musí řešit škodlivou vzlínající vlhkost zdiva. Vysoká vlhkost má neblahý vliv nejen na zdraví domu, ale i na lidský organismus. Dlouhodobá vlhkost zdí narušuje statiku stavby a podporuje růst plísní a mikroorganismů ve vzduchu. Proto je dobré zvolit vhodnou sanaci zdiva. Jak a podle čeho ale poznáme tu správnou metodu? A co dělat, když obýváme například historickou vilku z počátku 20. století, která izolaci nikdy neměla a prudký pokles vlhkosti by mohl uškodit stabilitě konstrukce?

Už jste slyšeli o aktivní elektroosmóze?

Když se mluví o hydroizolaci, většina z nás si představí zásah v podobě doslovného podřezání domu. Tyto metody jsou vysoce účinné, avšak ne vždy je možné je použít. O tom, jakou metodou se zbavit vlhkosti, rozhoduje především materiál stavby a její stav. Pokud by fyzický zásah podřezání mohl stavbu ohrozit, je dobré vybírat mezi citlivější chemickou injektáží a elektroosmózou. Sanace vlhkého zdiva je v obou případech velice šetrná obzvláště vůči starším stavbám a památkám. Jsou vhodné všude tam, kde je omezený přístup a je potřeba, aby zdi vyschly pozvolna.

Jak elektroosmóza pracuje?

Aktivní elektroosmóza je technologie pracující s elektromagnetickým polem Země. Podzemní voda obsahuje sůl, která v procesu představuje ionty. Ty jsou pomocí uměle vytvořeného magnetického pole v domě přitahovány ke katodě, tj. k Zemi. Elektroosmóza tedy, laicky řečeno, stlačuje vodu zpět do země. Tento proces však nemůže fungovat, pokud má stavba již jinou funkční izolaci. Ovšem její zabudování je vhodné jako první krok před dalšími možnými způsoby sanace, jako jsou například speciální nátěry a omítky, které je dobré aplikovat, až když je pokles vlhkosti citelný. Za pomoci nainstalované řídící jednotky budete mít elektromagnetické pole a průběh vysoušení pod dohledem. Technologie má několikaletou záruku a podléhá pravidelným revizím. Malý bonus na závěr. Bylo prokázáno, že systém této technologie navíc brání průnikům radonu.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.