putin-erdogan_01-clanokW
16.12.2020
Kategorie: Politika

Jak Rusko s Tureckem pokořily Arménii

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPo příměří zprostředkovaném Ruskem a Tureckem se podle zpráv z Náhorního Karabachu opět bojuje. Boje probíhají přesto, že v oblasti je přes dva tisíce ruských vojáků jako pozorovatelů.

Západ dnes řeší covidovou pandemii, v USA se chystá střídání v Bílém domě, a za poměrně malého zájmu Západu probíhá likvidace arménského osídlení v Náhorním KarabachuNáhorní Karabach (ázerbájdžánsky Dağlıq Qarabağ, arménsky Լեռնային Ղարաբաղ, rusky Нагорный Карабах) je území o rozloze 4400 km², z jehož cca 145 000 obyvatel je momentálně cca 95 % Arménů. To už ale neplatí, protože v posledních bojích mezi Arménií a Ázerbájdžánem arménská vojska utrpěla těžkou porážku a po příměří, dohodnutém v Moskvě, museli Arméni předat Ázerbájdžánu tři místní okresy a druhé největší město Náhorního Karabachu.

Válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem již probíhala v letech 1918 až 1920. Za Arménii se postavila Velká Británie, za Ázerbájdžán Osmanská říše. Nakonec ale na Arménii i Ázerbájdžán zaútočila Rudá armáda vznikajícího Sovětského svazu a obě země skončily jako součást SSSR. Po rozpadu SSSR konflikt vypuknul v roce 1994 znovu, ale tehdy se ještě Arménii podařilo Náhorní Karabach uhájit. Nejnovější válku o Karabach už Arménie prohrála. Tentokrát se už Rusko stalo mediátorem spolu s Tureckem. Rusko-turecké vazby, zejména prodej vojenské techniky, tak zřejmě na miskách vah ruské politiky převážily a Arménie už nestojí z ruského pohledu za podporu.

Ázerbájdžán zřejmě vyhodnotil spolu s Tureckem situaci jako příznivou pro dokončení anexe celého Náhorního Karabachu a nyní tedy zřejmě nastává finální boj o zbytek území, který měl zůstat v Náhorním Karabachu Arménům. Nelze také pominout fakt, že konflikt o Náhorní Karabach probíhá v blízkosti Íránu, který sousedí jak s Ázerbájdžánem, tak s Arménií. Turecko pak nese právě z období I. světové války odpovědnost za genocidu milionu Arménů. Arménská genocida je souhrnné označení pro vyvražďování přibližně 1,5 milionu Arménů Turky během let 1915 a 1918. Podle některých názorů jde o první novověkou genocidu, nezaměřenou nábožensky, v Evropě a jejím bezprostředním okolí (genocidou v Evropě byly předtím: zákroky franckých vojsk proti Sasům, likvidace albigenských a jim příbuzných náboženských hnutí, likvidace Maurů a Morisků ve Španělsku, pogromy proti Židům v řadě evropských zemí). Začátek genocidy je každoročně připomínán 24. dubna. Podobné genocidy prováděli Turci v tomto období v Řecku a v Íránu na místním obyvatelstvu.

Obávám se, že Rusko nechá Arménii v boji o Náhorní Karabach na holičkách. Současně je nutné připomenout, že Turecko se svou armádou je řádným člen NATO a turecká armáda je po armádě USA druhá největší v této alianci. Arménie i Ázerbájdžán jsou přitom státy, s nimiž má NATO uzavřeno partnerství. O tom, že by se NATO nějak snažilo ovlivnit současnou situaci kolem Náhorního Karabachu jsem nezachytil v médiích žádné informace. Zdá se, že Turecko si dělá, co chce a že ho vedení aliance NATO není schopné nijak ovlivňovat. Je to o to smutnější, že Arménie je malá republika s křesťanskou historií v blízkosti islamistického Íránu a stále „islámštějšího“ Turecka, které už dávno nejde ve stopách svého zakladatele Atatürka.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 188 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,78 out of 5)
Loading...
83 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)