VIRTEST
20.2.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Jak řešit Covid po první jarní bitvě 2020

Sdílejte článek:

JIŘÍ NEUMANN

Na jaře 2020, koncem dubna a v květnu již byly jasné rizikové faktory těžšího až těžkého průběhu onemocnění. V této fázi se opatření postupně rozvolňovala, což byl naprosto správný krok. Kdyby se tehdy vláda zeptala skutečných lékařů, internistů a praktiků místo epidemiologů, kteří většinou žádného pacienta neviděli, dozvěděla by se, že virózy se vracejí a s nástupem podzimu se opět vrátí i tato a počty nositelů viru, kteří jsou nesmyslně označováni za nakažené nebo dokonce nemocné, přirozeně vzrostou. Je to stejné jako u jiných známých viróz nebo chřipky. Tento je zřejmě nakažlivější a šíří se rychleji, protože je prostě nový.


Jenže příprava ze strany vlády během léta byla nulová, zkušenosti z jara nevyužité a vše na co se zmohli, bylo opět totální a nesmyslné ohrožení existence většiny kvůli zcela minimální vážně ohrožené menšině.

Co se tedy dalo dělat? V první řadě využít během léta praktické lékaře (dále PL). Je jich cca 5 000 a po jarní zkušenosti se někteří z nich stáhli z ambulancí a téměř přestali pracovat. Proto také cesta pacientů nevedla přes ně, ale postupem: pozitivní test, karanténa, v případě zhoršení možná telefonická konzultace a rychle rovnou do špitálu. Kde byli praktičtí lékaři? Báli se nákazy? Nebo možná ne? Určitě většina ordinovala. Na jaře měli dostat nařízeno, aby vytipovali konkrétní rizikové pacienty ze svých obvodů, aby je oslovili, dali jim písemné návody, pravidla chování, ochranné prostředky, důrazně vysvětlili jejich rizika. K tomu jim měla vláda dát masivní a zcela vyjímečnou podporu. Peníze navíc, materiální podporu, ochranné pomůcky, pomoc dalších lékařů, dobrovolníků, ambulantních internistů, pediatrů, studentů medicíny, studentek sester, armády, kohokoliv… Tak, aby každý rizikový občan ČR v září věděl, že je rizikový, věděl, co má dělat a proč a dokázal se přiměřeně chránit. Během dalších týdnů by vždy cesta pacienta do nemocnice vedla výhradně přes jeho obvod.

PL mají dvě hlavní organizace, Sdružení PL a Společnost PL při ČLSJEP. Obě mohly a měly pomáhat ze všech sil a pod jedním vedením. Důležitou roli mohla sehrát také Lékařská komora. To by ale musel být prezidentem Komory chlap a ne křečovitý uzlík strachu a emocí s vypoulenýma očima, který umí veřejnost jen strašit a strašit na hranici šíření poplašné zprávy. Musel by to být někdo, kdo vidí situaci z nadhledu, má autoritu, dovede lidi především uklidnit a neklepe se sám strachy 24 hodin denně. To pan Kubek rozhodně není.

Kdyby PL využili své kontakty, svou znalost pacientů v obvodech a veškerou státní podporu, určitě by nebylo v nemocnicích 40% lidí, kteří tam nemusejí být a a kteří by se mohli léčit doma. S důvěrou a pod dohledem svého praktického lékaře. Tato významná a důležitá skupina lékařů selhala a vše nyní leží na bedrech nemocnic.

Ostatní život lidí se známým minimálním rizikem by běžel dál, stejně tak školy, sport, restaurace, obchody, kultura. Ekonomika by to přežila a zdravotnictví to ustálo. Nemocnice by nebyly přetížené, mohly by se věnovat také plánovaným výkonům a nezvyšovat tak počty těžce nemocných ve společnosti.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 954 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)