warsaw-996626_960_720
14.2.2019
Kategorie: Politika

Jak Polsko dalo Norsku spolknout velice hořkou pilulku

Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

Posledních několik dní přemýšlím o tom, jestli celá ta kampaň v souvislosti s podezřelým polským masem a nejnověji s jakýmisi odpady z Polska, nemá ve skutečnosti jiné pozadí, nežli to oficiálně prezentované.

 

Ne, nebojte se, nebudu zde zbytečně spekulovat a šířit nějaké fámy a konspirace. Nicméně je zajímavé to načasování. Nejprve se Polsko rozhodlo udělit azyl norské občance, která se tam uchýlila ze strachu před hrozícím únosem svého dítěte Barnevernem a pak se Poláci postavili přání Norů vyhostit konzula.

Aby bylo jasno, ono to nebylo ani tak přání ale Norská strana to považovala za samozřejmě vykonaný příkaz a zřejmě byli ve velkém šoku, když si Polsko postavilo hlavu a neposlechlo. To se nestává ta často a ze zkušeností, které máme i my Češi víme, že například vláda České republiky pokorně svěsí uši a namísto jasných a razantních kroků, jen neurčitě mlží.

Když tedy Polsko neuposlechlo norské “žádosti” došlo k tomu, že onen diplomat byl Norskem vyhoštěn a v tom okamžiku došlo k něčemu, co nečekali nejen Norové ale snad nikdo anebo jen málokdo. Polská vláda odpověděla tím jediným možným způsobem, který jí zachoval hrdost. Jako osobu nežádoucí, označila norskou konzulku.

A včera přišlo oficiální potvrzení, o udělení azylu paní Silje Garmo a její dvouleté dceři.

Co z toho plyne?

Norsko není pánem světa a není důvod se mu bezmezně klanět. Je to jistě krásná a bohatá země. Podle jakýchsi statistik, se tam žije obyvatelům dobře, i když já vím, že nic se nemá přehánět a tím méně slepá víra ve statistiky označující Norsko za ráj na zemi. Ono život ve zlaté kleci nikdy nemá s rájem moc společného.

To je jeden aspekt. Druhým aspektem je, že Polsko svou neústupností vyslalo světu jasný signál. Není možné myslet si a chovat se stylem, že “já mám peníze, ropu a moc a vy mně budete poslouchat”.

Je to především signál ostatním zemím, které by měly začít postupovat vůči svévoli norských úřadů více sebevědomě a hlavně chránit své občany. Protože od toho tady ten stát je. Je to jeho hlavní a základní povinnost vůči svým vlastním občanům a vůbec není důležité, kde tito občané žijí a pracují.

Bohužel je třeba konstatovat, že Česká republika pro své občany nedělá dost. A není to jen případ paní Michalákové, kterou nečinnost vlády a naprostá neschopnost konkrétních lidí jako například pan Kapitán a bývalá ministryně Marksová nehorázným způsobem zablokovala a zkomplikovala případný reunion se jejími dětmi odebranými Barnevernem. Neschopnost českých úřadů vidíme i v případě českého řidiče, pana Sagana odsouzeného ve Francii ve velice problematickém procesu.

Polsko nám ukázalo, že je možné se bránit. A že je nejvyšší čas to udělat. Zachovat si svou hrdost a přesvědčit své občany, že ať budou kdekoliv, že se jím dostane pomoci v nouzi.

Jak jsem napsal v úvodu, ten perex byl spíše takovou úvahou nad prapodivnou shodou časové osy mezi rebelií Polska vůči Norsku a současné proti polské kampani, která v českých mediích vládne. Je mi líto že mně takové myšlenky napadají, že mi vůbec přišlo na mysl podezření, že to celé je snaha poškodit Polsko a jeho ekonomiku za to, že si nenechalo vnutit cizí vůli. Chci věřit, že to je jen opravdová shoda okolností, že ty výtky jsou oprávněné, že se Česko nestává nástrojem něčí pomsty.

V každém případě bychom se v případě Norska a Barnevernu měli k zásadovému postoji Polska připojit a trvat na tom, že diplomaté musí mít možnost hájit zájmy českých občanů kdekoliv na světě, tedy i v Norsku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 13 455,00 Kč
Vybráno 38.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 033 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
72 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.