warsaw-996626_960_720
14.2.2019
Kategorie: Politika

Jak Polsko dalo Norsku spolknout velice hořkou pilulku

Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

Posledních několik dní přemýšlím o tom, jestli celá ta kampaň v souvislosti s podezřelým polským masem a nejnověji s jakýmisi odpady z Polska, nemá ve skutečnosti jiné pozadí, nežli to oficiálně prezentované.

 

Ne, nebojte se, nebudu zde zbytečně spekulovat a šířit nějaké fámy a konspirace. Nicméně je zajímavé to načasování. Nejprve se Polsko rozhodlo udělit azyl norské občance, která se tam uchýlila ze strachu před hrozícím únosem svého dítěte Barnevernem a pak se Poláci postavili přání Norů vyhostit konzula.

Aby bylo jasno, ono to nebylo ani tak přání ale Norská strana to považovala za samozřejmě vykonaný příkaz a zřejmě byli ve velkém šoku, když si Polsko postavilo hlavu a neposlechlo. To se nestává ta často a ze zkušeností, které máme i my Češi víme, že například vláda České republiky pokorně svěsí uši a namísto jasných a razantních kroků, jen neurčitě mlží.

Když tedy Polsko neuposlechlo norské “žádosti” došlo k tomu, že onen diplomat byl Norskem vyhoštěn a v tom okamžiku došlo k něčemu, co nečekali nejen Norové ale snad nikdo anebo jen málokdo. Polská vláda odpověděla tím jediným možným způsobem, který jí zachoval hrdost. Jako osobu nežádoucí, označila norskou konzulku.

A včera přišlo oficiální potvrzení, o udělení azylu paní Silje Garmo a její dvouleté dceři.

Co z toho plyne?

Norsko není pánem světa a není důvod se mu bezmezně klanět. Je to jistě krásná a bohatá země. Podle jakýchsi statistik, se tam žije obyvatelům dobře, i když já vím, že nic se nemá přehánět a tím méně slepá víra ve statistiky označující Norsko za ráj na zemi. Ono život ve zlaté kleci nikdy nemá s rájem moc společného.

To je jeden aspekt. Druhým aspektem je, že Polsko svou neústupností vyslalo světu jasný signál. Není možné myslet si a chovat se stylem, že “já mám peníze, ropu a moc a vy mně budete poslouchat”.

Je to především signál ostatním zemím, které by měly začít postupovat vůči svévoli norských úřadů více sebevědomě a hlavně chránit své občany. Protože od toho tady ten stát je. Je to jeho hlavní a základní povinnost vůči svým vlastním občanům a vůbec není důležité, kde tito občané žijí a pracují.

Bohužel je třeba konstatovat, že Česká republika pro své občany nedělá dost. A není to jen případ paní Michalákové, kterou nečinnost vlády a naprostá neschopnost konkrétních lidí jako například pan Kapitán a bývalá ministryně Marksová nehorázným způsobem zablokovala a zkomplikovala případný reunion se jejími dětmi odebranými Barnevernem. Neschopnost českých úřadů vidíme i v případě českého řidiče, pana Sagana odsouzeného ve Francii ve velice problematickém procesu.

Polsko nám ukázalo, že je možné se bránit. A že je nejvyšší čas to udělat. Zachovat si svou hrdost a přesvědčit své občany, že ať budou kdekoliv, že se jím dostane pomoci v nouzi.

Jak jsem napsal v úvodu, ten perex byl spíše takovou úvahou nad prapodivnou shodou časové osy mezi rebelií Polska vůči Norsku a současné proti polské kampani, která v českých mediích vládne. Je mi líto že mně takové myšlenky napadají, že mi vůbec přišlo na mysl podezření, že to celé je snaha poškodit Polsko a jeho ekonomiku za to, že si nenechalo vnutit cizí vůli. Chci věřit, že to je jen opravdová shoda okolností, že ty výtky jsou oprávněné, že se Česko nestává nástrojem něčí pomsty.

V každém případě bychom se v případě Norska a Barnevernu měli k zásadovému postoji Polska připojit a trvat na tom, že diplomaté musí mít možnost hájit zájmy českých občanů kdekoliv na světě, tedy i v Norsku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč


Celkem za měsíc: 13 379,78 Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 991 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
72 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.