capi
21.9.2021
Kategorie: Politika

Jak policie a státní zastupitelství ovlivňují již třetí volby v Česku

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPolicie opět navrhla obžalovat Andreje Babiše a projektovou manažerku Janu Mayerovou z dotačního podvodu. Spis byl doplněn o výpověď Andreje Babiše mladšího, který se cítí být bílým koněm.

Městské státní zastupitelství obdrželo v pondělí od kriminalistů doplněný vyšetřovací spis týkající se dotační kauzy Čapí hnízdo. Jeho mluvčí potvrdil, že součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Doplnění spisu vyžadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch, ten nyní rozhodne, zda ji podá. Obhájci premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové (nyní Nagyové) se s doplněným trestním spisem už seznámili.

Ať už státní zástupce Šaroch rozhodne před volbami (to se zřejmě neodváží) nebo po volbách, již třetí volby do poslanecké sněmovny za sebou provázejí policejní manévry spolu s manévry stáních zástupců. V roce 2013 policie provedla „razii“ na Úřadu vládu a poté obvinila premiéra Petra Nečase z uplácení poslanců ODS. Petr Nečas ale na rozdíl od stávajícího premiéra Andreje Babiše „nevydržel s nervama“, rezignoval a ODS na policejní zásah doplatila těžkou porážkou v předčasných volbách na podzim roku 2013.

Před volbami 2017 již běžela naplno kauza Čapí hnízdo. Bohuslav Sobotka se před volbami zbavil svého ministra financí Babiše (vzpomínáte na jeho „demisi-nedemisi“ po níž následoval návrh na odvolání Babiše, čemuž Miloš Zeman po chvilce „váhání“ vyhověl). Důsledkem tehdejší situace byla těžká porážka ČSSD, která dopadla podobně jako ODS v roce 2013 a jen díky výměně vedení – Sobotku vystřídal v pozici předsedy ČSSD nynější ministr vnitra Jan Hamáček – se sociální demokraté udrželi ve vládě. Nicméně, Hamáček a jeho přátelé vedou ČSSD k další porážce a tentokrát ČSSD vážně hrozí vypadnutí z poslanecké sněmovny. Hamáček přičítá propad preferencí ČSSD kauze jeho cesty – necesty do Moskvy pro Sputnik. Dokonce tipuje, že ho to stálo 20% podpory. Inu, to je možné. Při podpoře ČSSD kolem 5 % je oněch 20% podpory právě 1 % a právě díky tomu může ČSSD skončit mimo poslaneckou sněmovnu.

V roce 2021 už kauza Čapí hnízdo nemá onu brizanci. Všechno k této kauze už bylo řečeno a dnes je to jen hra na spravedlnost. V roce 2007/9, kdy se evropské dotace rozjížděly, se s tak zvanými „malými firmami“ roztrhl pytel právě proto, že pravidla podpory jsou v EU nastavená ve prospěch těchto subjektů. O kauze bychom vůbec nevěděli, kdyby Babiš neuspěl v roce 2013 ve volbách a při hledání špíny bylo nutné sáhnout do Babišova podnikání.

Připomeňme si, že stíhání Nečase a jeho současné druhé ženy Jany Nečasové probíhá tak, že někdejší osvobozující rozsudek v kauze údajných trafik neplatí a opět se bude vyšetřovat. Stíhaní poslanci ODS mezitím dostali statisícové částky odškodného za vazbu. Jak se s tím soudy „poperou“ se uvidí. Že Nečasova i Babišova kauza jsou politické procesy s využitím policie a státního zastupitelství pochybuje jen málokdo.

Podíváme-li se na Slovensko, i tam běží na plné obrátky údajná očista veřejného života od mafiánských skupin. Současná vláda zatýká mezi státními zástupci, vysoce postavenými policisty a soudy vynášejí drakonické tresty. V praktické politice ale podpora stranám současné vládní koalice klesla a dnes už by sotva nějakou vládu utvořila. Zato „stará struktura“ SMER opět nabírá na síle a spolu s odpadlíky SMERU by dnes zřejmě vyhrála volby. Právě Robert Fico dnes svou politiku zakládá na kritice politiky trestání bývalých „mafiánů“ jako na politických procesech se zfalšovanými výpověďmi.

Využívání policie a státních zástupců v politice je tak vytěžováno v obou částech bývalé federace. V Česku zatím padlo několik trestů za „kabelky“ a zatím jsme se k nepodmíněným trestům nepropracovali. Přitom za údajný dotační podvod by mohl Babiš a ona nebohá projektová manažerka dostat údajně až deset let „natvrdo“. V této souvislosti je zapotřebí zmínit, že se v kauze Čapí hnízdo osvědčila praxe posuzování trestného činu údajného dotačního podvodu na základě zákonných norem, které v době údajného spáchání trestného činu neexistovaly. Podobně se postupuje proti tak zvaným solárním baronům, jejichž vina je prokazována na základě judikátů, které byly vydány až řadu let poté, co mělo k údajným solárním podvodům docházet. V obou případech tak státní zástupci ve spolupráci s policií a s přispěním soudů posuzují případy staré více jak deset let optikou rozhodnutí a zákonů schválených mnohem později. A právě to by nás mělo docela znepokojovat, nemyslíte?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 089 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)