30.1.2015
Kategorie: Společnost

Jak pěstujeme neodpovědnost?

Loading...
Sdílejte článek:

HONZA MIKULA 30|01|2015

“V dnešním světě plném globálních problémů, s korporacemi většími než některé státy, potřebujeme nadnárodní instituci, která bude globální záležitosti řešit.”

Jak bychom si mohli poradit s globálním ochlazováním/oteplováním/změnou klimatu? Jakým způsobem bychom bojovali proti organizovanému zločinu, drogám a terorismu? Kdo by kontroloval velké nadnárodní korporace? To jsou všechno otázky, které v očích mnohých legitimizují Evropskou unii. Ale pomáhá nám EU skutečně tyto problémy řešit?

Nejsem Mirek Dušín

Platí, že lumpárny se vždycky lépe dělají ve více lidech. Platí to i pro má školní léta na gymnáziu. Na řídicím bobu jsme sjížděli školní schodiště. Skákali z okna učebny chemie v prvním patře do připravené sněhové hromady. Na školním kurzu s přízviskem „protidrogový“ odbíhali pod záminkou tréninků do nejbližší hospody na pivo. A mnoho jiných. Jedno je jisté, sám bych je nedělal. Čím více lidí se na nich podílelo, tím méně mě tížilo svědomí.

Ten nepříjemný pocit odpovědnosti, který prostupuje celým naším tělem, když provádíme něco nevhodného, příroda nevymyslela pro nic za nic. Je to ochranný mechanismus, abychom jako jednotlivci nedělali velké hlouposti a zbytečně neriskovali. Je to i ochranný mechanismus celé společnosti, aby jednotlivec svým nebezpečným chováním nenarušoval zavedený společenský řád.

Problém je, že se mozek tohoto nepříjemného pocitu snaží zbavit a odpovědnost přehazuje na druhé. Jak mnohé experimenty ukázaly, pokud dostanete na autobusové zastávce infarkt, je mnohem pravděpodobnější, že se vám spíše dostane pomoci, když bude na zastávce pouze jeden člověk, než kdyby jich tam bylo pět.

eunazi

Kam se ztrácí naše odpovědnost?

Současné ekonomické potíže EU bryskně využila k tomu, že navrhla přesun mnoha politik z národní odpovědnosti na Brusel. Zmíním jen pár příkladů: Centrální dohled na bankovní sektor, nejrůznější společné záchranné fondy pro státy a jejich významné banky, stále opakující se snaha o zavedení společných evropských dluhopisů a mnoho dalších.

Samotnou kapitolou jsou nařízení a regulace z EU, které podle některých odhadů tvoří 75 % naší legislativy. Tato nařízení jsou politiky v národních parlamentech schvalována, aniž by je někdo podroboval kritice. Je to z Bruselu, takže se to musí přijmout. Zbavujeme se odpovědnosti za naše zákony ve prospěch nevolených byrokratů v EU.

Stejně jako nám se při dělání vylomenin líbilo, když se zodpovědnost rozprostřela mezi více lidí, tak i politici se rádi zbavují toho nepříjemného pocitu v našem svědomí. Politici rádi rozhodují o všem, ale nejraději by neodpovídali za nic. Přitom by to mělo být přesně naopak. Měli by rozhodovat o málu a plně za to nést odpovědnost.

Odpovědný úředník v Bruselu? Tak určitě

Přenášíme odpovědnost na EU do rukou neznámých úředníků a politiků. Oni ale přirozeně necítí takovou tíhu odpovědnosti, neboť se nikomu nezodpovídají. Nikdo je totiž nevolil a nikdo je nezná. Jejich jednání jsou mnohem riskantnější a bezohlednější. Zájmy jednotlivých států a jejich občanů nejsou brány na zřetel.

Příklad Švýcarska, jehož ústava je napsána tak, aby se politici maximálně zodpovídali za své činy, ukazuje, že toto je správná cesta. Švýcarsko má obrovský bankovní sektor a dokáže si ho kontrolovat samo. Švýcarské životní prostředí patří mezi nejlepší na světě a podobně to má s kriminalitou. Nadnárodní řešení problémů je jen chiméra, která nic nevyřeší. Dříve nebo později se ukáže, že odpovědnost EU za bankovní sektor, za rozpočtovou oblast a další bude vykazovat mnohem častější a větší selhání.

Vystupme z EU a vraťme ten nepříjemný, ale o to více potřebný pocit odpovědnosti zpět na naše politiky a nejlépe na nás samotné. Na řešení globálních problémů spolupracujme, ale nikdy se přitom nezbavujme vlastní odpovědnosti. Jedině tak omezíme velká selhání politiků, která výrazně poškozují naši společnost.

ZDROJ: Honza Mikula

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč


Celkem za měsíc: 16 820,78 Kč
Vybráno 48.05%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 15 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.