internetcenzura
25.2.2021
Kategorie: Společnost

Jak pandemie ovlivnila svobodu internetu?

Sdílejte článek:

A. HABARTOVÁ (převzato z webu syrzdarma.cz)

Dle organizace Freedom House se vlády během pandemie chopily příležitosti a zasahovaly do internetové svobody. Podle jejich nejnovější zprávy klesá svoboda internetu již desátým rokem po sobě.

 

Internet a sociální média se v počátcích zdály být pro mnohé nástrojem svobody. Zatímco v historii zůstávala vláda nad informacemi v rukou několika vyvolených, počáteční vize internetu přinesla vyhlídku na celospolečenskou změnu. V 90. letech se internet stal nadějným nástrojem demokratizace.

Politický sociolog Larry Diamond oslavoval digitální svět jako osvobozující technologii. Tvrdil, že technologie mohou rozšiřovat politickou, sociální a ekonomickou svobodu a mohou být dokonce použity k mobilizaci proti autoritářské vládě. Příkladem na podporu Diamondova tvrzení může být Arabské jaro, které svrhlo diktátory v několika zemích.

Zpráva O svobodě internetu

Každý rok přináší americká organizace Freedom House report o vývoji svobody internetu. Studie Freedom on the Net každý rok hodnotí svobodu internetu v 65 zemích, což představuje 87 procent uživatelů internetu po celém světě. Nejnovější studie se zaměřuje na vývoj, k němuž došlo v období od června 2019 do května 2020.

Organizace tvrdí, že vlády po celém světě využily pandemii jako důvod k rozšíření on-line dohledu a sběru dat, cenzurování kritické řeči a budování nových technologických systémů sociální kontroly.

Rychlé a nekontrolované zavedení umělé inteligence k řešení krize v oblasti veřejného zdraví přineslo nová rizika pro lidská práva.

Například studie říká, že aplikace pro chytré telefony pro sledování kontaktů nebo dodržování karantény byly zavedeny v 54 ze 65 hodnocených zemí. Jen málo zemí však disponuje účinnými mechanismy na ochranu osobních údajů před nekalými praktikami ze strany státu nebo soukromého sektoru. Což je alarmující fakt.

Pandemie přispěla k propadu svobody v mnoha zemí

Ředitel organizace Michael J. Abramowitz uvedl: ,,Pandemie zrychluje spoléhání společnosti na digitální technologie a to v době, kdy je internet stále méně svobodný.” Dle něho mohou technologie bez odpovídajících záruk na ochranu soukromí sloužit k politické represi. Adrian Shahbaz, spoluautor zprávy, potvrdil Abramowitzův komentář a dodal: ,,Historie ukazuje, že technologie a zákony přijaté během krize mají tendenci zůstat v platnosti. Stejně jako v případě 11. září se podíváme zpět na COVID-19 jako na okamžik, kdy vlády získaly nové pravomoci k ovládání populace.”

Dle studie je prokazatelné, že političtí vůdci využili pandemii jako záminku k cenzuře nepříznivých zpráv, zatýkání kritiků a útlaku etnických a náboženských skupin. V nejméně 45 zemích byli aktivisté, novináři a další členové veřejnosti zatčeni nebo obviněni z trestných činů za on-line vyjádření související s pandemií.

Souhrn klíčových poznatků

Adrian Shahbaz uvedl: „Vydáváme se nevědomě do světa, kde budou naše nejcitlivější osobní a biometrické údaje brzy vydány na milost a nemilost soukromým společnostem, bezpečnostním agenturám, a dokonce i počítačovým zločincům.“

Zpráva tvrdí, že svoboda internetu v roce 2020 klesla již desátým rokem po sobě. Dle autorů ve světe roste tzv. kybernetická suverenita. Například ruské úřady přijaly legislativu, která zemi během mimořádných událostí izolovala od globálního internetu, a íránská vláda přerušila mezinárodní kontakty, aby zakryla násilnou reakci policie na masové protesty.

Desítky zemí vyvinuly vládou podporované aplikace pro sledování kontaktů bez účinných zákonů na ochranu soukromí lidí. Čína, Rusko, Indie, Singapur, Ekvádor a Bahrajn patřily mezi země, ve kterých Freedom House našel implementované aplikace, které buď odesílají údaje na vládní servery bez souhlasu uživatele, nebo vyžadují citlivá zdravotní data.

Vlády v nejméně 28 zemích cenzurovaly webové stránky a příspěvky na sociálních médiích, aby potlačily informace, jako jsou nepříznivé zdravotní statistiky a obvinění z korupce. Vlády používají pandemii jako záminku k zakročení proti svobodnému projevu a přístupu k informacím. Úřady cenzurovaly nezávislé zprávy o viru ve 28 zemích a zatkly online kritiky ve 45 zemích. Obyvatelé nejméně 13 zemí zažili odstávky internetu.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 708 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)