vesty4
27.2.2019
Kategorie: Společnost

Jak očernit „žluté vesty“

Loading...
Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK

 
Ve Francii posiluje antisemitismus. Ale kdo za tím stojí? Prezident Macron viní hnutí žlutých vest, které mu pije krev, o muslimském antisemitismu se naopak taktně mlčí.

Pozvání od prezidenta

Na vznik žlutých vest v polovině listopadu minulého roku reagoval Emmanuel Macron nejprve siláckými gesty. Ta ale demonstranty jenom více popudila a proto prezident rychle otočil. Pokusil se je uplatit desetimiliardovým sociálním milodarem, ale ústupky přišly pozdě a protestujícím nestačily. A tak vláda spustila očerňovací kampaň.

31. ledna pozval Emmanuel Macron pět vybraných novinářů do Elysejského paláce. Během posezení při čaji a macronkách je poučil o tom, že „žluté vesty jsou infiltrovány 40.000 až 50.000 ultra-aktivisty“, kteří chtějí zničit státní instituce. Národ se měl od nich dozvědět o tom, že za devadesáti procenty vlivných hnutí na sociálních sítích stojí buď fašisté, levičáci anebo Rusové.

Pečlivě vybraní novináři prezidentovo zadání splnili a dali jeho spiklenecké teorii prostor v médiích. A ejhle, nestalo se nic. Demonstrace pokračovaly a podpora žlutých vest ve společnosti neklesala.

Poté, co je Macron spojil s fašisty, extrémní levicí a Ruskem, již nezbývalo moc možností jak je dehonestovat. Snad by jim ještě mohl předhodit, že nechtějí platit jeho „ekologickou“ daň a nesou proto vinu na klimatické změně a umírání hmyzu. Ale to by bylo asi tak působivé, jako obvinění z kanibalismu. A tak se vláda se vytasila s „matkou všech stigmat“, s antisemitismem.

11. února zvěřejnil ministr vnitra Christophe Castaner zprávu o tom, že se ve Francii šíří antisemitismus. Antižidovské přečiny prý mezi 2017 a 2018 přibyly o 74 procent. Načasování a tón zprávy ministerstva vnitra vyvolávalo dojem, že za dramatický vzestup útoků na Židy mohou žluté vesty. Přímo to vyjádřil Frédéric Potier koordinátor francouzské vlády v boji proti rasismu. Listu Le Monde řekl, že existuje závislost mezi nárůstem antisemitských přečinů a hnutím žlutých vest.

Při detailnějším pohledu ale čísla zveřejněná ministerstvem vnitra ztrácejí hodně ze své dramatičnosti. Francouzská Nadace pro historii pronásledování Židů totiž informovala již počátkem listopadu 2018 o zřetelném nárůstu antisemitských přestupků oproti roku 2017. V její zprávě je řeč o meziročním vzestupu o 71 procent. Ale pozor. Tento údaj se vztahuje na období do září roku 2018.

Protesty žlutých vest však začaly teprve 17. listopadu 2018. Takže jestliže ministr vnitra hovořil v únoru 2019 o nárůstu antisemitských útoků o 74 procent, tak mohl hnutí žlutých vest obvinit nejvýše ze tříprocentního nárůstu.

A co muslimové?

Koncem roku 2017 vysílal německý veřejnoprávní rozhlas pořad o životě židovské diaspory ve Francii. Z něj se dozvíme, že tradiční francouzský antisemitismus ze strany extrémní pravice a konzervativních katolíků již hraje pouze zanedbatelnou roli. Na jeho místě se objevily dvě nové tendence. Je to militantní antisemitismus krajní levice a jako skutečná novinka rostoucí muslimský antisemitismus. Nezdá se mi pravděpodobné, že by zrovna ministr vnitra nebyl o tomto vývoji dokonale informován.

Je vůbec nápadné, že se francouzská vládní místa o muslimském antisemitismu vyjadřují jen velmi zdrženlivě. Důvod je jasný. Ve Francii sice žije třetí největší židovská diaspora na světě, ale její podíl na celkovém počtu obyvatelstva je zanedbatelný; trochu více než půl procenta. Ve vysílání německého rozhlasu proto také jasně zaznělo: každý francouzský politik si snadno spočítá, že židovské hlasy jsou pro zvolení mnohem méně důležité než muslimské.

Ve francouzské politice se proto málo mluví o násilnických muslimech, ale spíše o „mládeži z problémových čtvrtí“, anebo je pachatel rovnou označen za nervově postiženého. To když jde o žluté vesty, vláda si žádné servítky nebere.

Fáze II

Přes všechnu snahu spřátelených médii neměla opepřená statistika ministra Castanera žádoucí odezvu. Až do minulé neděle. V sobotu došlo k útoku na židovského filozofa Alaina Finkielkrauta. Na sociálních sítích koluje video, které ukazuje, jak skupina demonstrujících ve žlutých vestách pořvává na Finkielkrauta „špinavý sionisto“ a „vrať se zpět do Tel Avivu“.

Zdá se mi trochu podivné, proč žluté vesty zautočili právě na něj. Alain Finkielkraut se totiž o jejich hnutí vyjadřoval spíše se sympatiemi. Hovořil o tom, že jsou obětmi globalizace a šílenství pokroku. Vhodnější cíl by byl publicista Bernard H. Lévy, který celé hnutí kritizoval přesně podle Macronova vkusu. Řekl, že pod žlutými vestami může prosvítat hnědá, protože celé hnutí je antisemitské a xenofobní.

Nechci tvrdit, že slovní inzultace Finkielkrauta byla inscenovaná, ale bylo by snadné, aby kdokoliv vpašoval do davu svoje lidi. Ale dejme tomu, že Finkielkrautovi opravdu nadávali skuteční členové hnutí. Pak nepřehlédněme dvě věci. Jednak je při demonstracích pokřikování běžný jev. Ale hlavně: Antisemitská nadávka je něco zcela jiného než vražda tří dětí a učitele v židovské škole v roce 2012 nebo zavraždění čtyř židovských rukojmích v košer supermarketu na předměstí Paříže na začátku osudového roku 2015.

Co říci závěrem? Od počátku hnutí žlutých vest se francouzská vláda snažila především o to, jak je očernit. Po třech měsících se jí to začíná dařit. Úspěch vlády, ale není řešením problému. Vznik žlutých vest ukázal, že ve Francii je největší počet lidí, kteří již zchudli do té míry, že jdou v zimě více než tři měsíce každou sobotu a neděli demonstrovat.

Ten, kdo tyto lidi dočasně umlčí, dosáhne jenom toho, že se brzy dostanou do situace, kdy už opravdu nebudou mít co ztratit.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 844 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.