migranti518
23.6.2018
Kategorie: Společnost

Jak nás stát (ne) brání před migranty

Sdílejte článek:

MICHAL KODNAR

Migrační krize je výhradně důsledkem migrační oblasti politiky států, které pod svou ochranu uměle lákají migranty na sociální dávky (zvláště ty, kteří by jinak nebyli ochotni migrovat). A vznik globální finanční podpory migrantů na volném trhu je díky absenci státu nepravděpodobný. 

Ve společnosti převládá jednotná definice migrace, na základě které pojem “migrace” označuje skupinový přesun jedinců z jednoho geografického místa na druhé. Jako racionálně smýšlející člověk musím uznat, že taková definice je aplikovatelná pouze na všechny živočišné druhy, kromě člověka, neboť pouze ty nepodléhají populačnímu dělení na základě uměle vytvořených geografických celků – států. Pokud bychom tuto definici aplikovali na lidský druh, tak v tom případě by mohl být za migranta považován např. člověk, který každý den cestuje dopravním prostředkem za prací. Pojem “migrace” je tedy úzce spjat se státy, jejichž hranice by měly na volném trhu asi ještě menší význam, než hranice současných katastrálních území.

Po zavedení volného trhu již bude definice migrace v takové podobě bezpředmětná, neboť státní hranice budou jednoduše nedůležité. Otázkou je, jak se mohou jednotlivci nepřímo chránit před masovou a globální migrací, jaká např. postihuje současnou Evropu. Existuje obrovské množství historických důkazů o tom, že přirozená (tržní) globální migrace nikdy neohrozila společnost původních obyvatel geografických oblastí, zatímco ta regulována téměř vždy selhala. Doposud největší migrační vlna v historii se uskutečnila mezi 17. a 20. stoletím, kdy se z Evropy do Severní a Jižní Ameriky přesunulo až 65 milionů lidí. Za takovou masovou migrací stála především kolonizace, která byla ve všech případech řízena a kontrolována státem. Každopádně, kolonizace měla neblahé účinky na původní obyvatelstvo Ameriky a vedla k obrovskému plýtvání přírodními zdroji. Doba však pokročila a v současnosti se již můžeme setkat pouze s následky kolonizace, nebo v některých případech pouze s jejím zakrslými formami.

Dnes už stát využívá migraci jako nástroj zla jiným způsobem. Do roku 1914 se mohl občanem USA stát kdokoliv, kdo splnil jedinou podmínku – přišel na Ellis Island a požádal tam o azyl. Do této země se tak dostalo obrovské množství lidí, jejichž potomci v současnosti tvoří až jednu třetinu populace. Podle amerického průzkumu veřejného mínění dnešní Američané považují zmíněnou migraci před rokem 1914 za velmi výhodnou a pro USA obzvlášť prospěšnou, a naopak – současnou migraci chápou jako globální hrozbu. 

Pro množství Evropanů je tento názor nekonzistentní, ale mně se zdá taková analogie celkem oprávněná. Tehdejší migranti přicházeli do USA, protože se chtěli uživit prací a pro množství “původních” Američanů byli levnou pracovní silou, která jim usnadňovala každodenní život. 

Jiná situace nastala po roce 1914 a po Úmluvě o právním postavení uprchlíků , která byla přijata v roce 1951 v Ženevě. Úmluva definuje pojem uprchlík, formu právní ochrany, tzv. “Pomoc a sociální práva” pro uprchlíky, které by jim měly poskytnout státy, které jsou signatáři  Úmluvy . To znamená, že migrační krize jsou výhradně důsledkem migrační oblasti politiky států, které pod svou ochranu uměle lákají i migranty na sociální dávky (zvláště těch, kteří by jinak nebyli ochotni migrovat). A vznik globální finanční podpory mezikontinentálních migrantů na volném trhu je díky absenci státu pochopitelně více než nepravděpodobný.

Autor: Michal Kodnar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 9 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.