2244
11.12.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Jak na to, aby vaše dlažba vydržela dlouho jako nová

Sdílejte článek:

Dlažba, obzvláště ta exteriérová, se obvykle vyrábí z materiálů, které slibují dlouhou životnost. Aby tomu tak ale opravdu bylo a dlažba zůstala stále pěkná na pohled, nevyhnete se pravidelnému čištění a údržbě.

Začněte okamžitě

Nejlépe uděláte, ošetříte-li dlažbu důkladně hned po pokládce. Je nutné odstranit z ní zbytky malty, lepidla, barev atd., a to speciálními čistidly určenými přímo na dlažbu, nebo 2/3 roztokem hydrochlorické kyseliny. Poté proveďte impregnaci – naneste polymerní ochranný nátěr ve dvou vrstvách, případně zvolte hit současnosti, nanoimpregnaci. Zvláště venkovní dlažbu je třeba chránit před působením přírodních sil, především vlhkosti. Po správném ošetření ji nebude narušovat voda ani UV záření a nezačnou se na ní usazovat mechy.

Pravidelná údržba

Běžný úklid a údržbu dlažby zvládnete snadno: potřebovat budete pouze koště, teplou vodu, hadr a obyčejný saponát. U venkovní dlažby vám dokonce postačí jednou za čas spláchnout špínu pořádným proudem vody. V tomto případě totiž platí, že více je někdy méně – silná chemická čistidla by mohla narušit spáry mezi dlaždicemi. Dlažbu nepískujte ani nedrhněte drátěnkou, udělali byste více škody než užitku.

Generální úklid

Dlažbu většinou používáme po dlouhá desetiletí, jednou za čas je tedy potřeba postarat se o ni z gruntu. Jak v tomto případě postupovat? Doporučit univerzální čisticí prostředek a metodu na veškeré dlažby a obklady prakticky není možné. Keramická zámková dlažba vyžaduje jinou péči než moderní beton, rozhodovat se tedy musíte především dle druhu povrchu. Například slinutá dlažba je sice velmi odolná, avšak hydrofluorická kyselina by ji zničila, zatímco terakotě zase vadí čistidla s příměsí amoniaku. Pokud se chcete o dlažbě dozvědět více, poradí vám stránky renomovaného výrobce betonových prvků interiérové i exteriérové architektury, společnosti Presbeton.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 19 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.