iphone-410324_1280(1)
3.7.2020
Kategorie: Ekonomika

Jak na telefonní šmejdy?

Sdílejte článek:

COM/V. LÁSKA

Možná, ale spíše určitě, jste se s nimi již také setkali. Telefonní šmejdi, kteří vám otravují život. Jak na ně popsal velmi zajímavě na svém facebookovém profilu právník Václav Láska:

Znáte takový ten druh „telefonních“ šmejdů? Zavolají Vám a vnucují Vám svoje služby. Všechno zdarma, všechno super. A i když je odmítnete, za pár dní Vám přijde faktura, že jste během toho telefonního hovoru uzavřeli nějakou smlouvu. Protože jste si fakt nic neobjednali a žádnou smlouvu neuzavřeli, tak nezaplatíte.

A už to jede. Začnou Vám psát vymahači, hrozí Vám exekucí, uvádějí Vaše jméno na různých seznamech dlužníků. Na žádnou Vaši argumentaci neslyší, jen bombardují upomínkami a vyhrožují. Ale nikdy Vás nežalují u soudu, protože ví, že by prohráli. Zároveň Vy nemáte za co žalovat je. A tak se můžete jen obrnit trpělivostí a ignorovat je. Jenže oni umí být neodbytní. Spousty lidí nakonec nevydrží a zaplatí.

Mám pro Vás čerstvý, soudem ověřený návod, jak se takových šmejdů zbavit. Co víc, možná taky návod, jak takový šmejdský byznys zničit.

Takový návod se začal rodit před třemi lety. Přišel za mnou do advokátní kanceláře klient, kterého jistá firma vydírala, ať zaplatí 4000 Kč. Jinak, že začne exekuce, přijdou vymahači a bude zapsán na seznamy dlužníků. Prý si u nich při telefonickém rozhovoru objednal služby, které chtějí zaplatit.
Vymohl jsem si na firmě, že si ten telefonát v jejich sídle poslechnu. Podle očekávání z něj bylo patrné, že si můj klient nic neobjednal. Firma nicméně dál tvrdila, že objednávku klient učinil a dál vymáhala její zaplacení. Klienta jsem ale uklidnil, že mu nic nehrozí a že to může hodit za hlavu. Odmítl to. Byl naštvaný. Nechtěl, aby mu domů i do firmy chodily výhrůžky exekucí. Aby mu volali vymahači. Chtěl, ať vymyslíme něco, co je zastaví.

Tak jsme sedli v advokátní kanceláři ke stolu a dali hlavy dohromady. Bohužel nemůžete nikoho žalovat za účelem zastavení vymáhání pohledávky. Žalobou nemůžete ani žádat prosté konstatování soudu, že nic nedlužíte. To prostě nejde. Za normálního stavu se počítá s tím, že k soudu podá žalobu ten, kdo se domnívá, že mu něco dlužíte. A soud to rozhodne. Jenže to šmejdi nedělají. Ví, že by prohráli. Proto jen vyhrožují, vymáhají, otravují, ale nikdy Vás nebudou žalovat.

Vymysleli jsme proto protiútok. Po tom, co jsem si se šmejdem coby advokát vyměnil několik dopisů, jsem ho vyzval, aby klientovi uhradil náklady za právní služby, kterých musel využít na obranu před jeho výhrůžkami. Vysmáli se nám.

Tak jsme podali žalobu, která zněla jednoduše. Žalovaný (šmejd) vymáhal po klientovi neexistující dluh, čímž ho donutil vzít si na svou obranu advokáta. A tedy nechť mu teď náklady na právní služby zaplatí. Základem naší argumentace byla rovnost všech před soudem: když má podle zákona věřitel právo na náhradu nákladů právního zastoupení při mimosoudním vymáhání pohledávky, tak stejné právo musí mít i dlužník při obraně před neexistujícím dluhem.

Soud prvního stupně se nám vysmál a žalobu zamítl. Odvolali jsme se a odvolací soud dal za pravdu nám a rozsudek zrušil. Vrátil věc nalézacímu soudu k novému rozhodnutí a připojil jasné sdělení, že je náš nárok po právu a má se mu vyhovět. A když šmejd viděl, že neuspěje, raději sám žalovanou částku zaplatil a s jakýmkoli vymáháním přestal.

Návod na telefonické šmejdy je dnes už tedy zřejmý. Pokud po Vás chce šmejd zaplatit neexistující pohledávku (vyhrožuje, vydírá, ale soudit se nechce), požádejte advokáta, ať mu napíše několik dopisů, aby obtěžování zanechal. A pak po šmejdovi žádejte, aby Vám zaplatil náklady na advokáta podle advokátního tarifu.

Když tento návod vejde v povědomí široké veřejnosti, třeba bude stačit k zastavení šmejda třeba jen taková výzva. V opačném případě podejte žalobu. V jejím rámci musí soud vyřešit otázku, zda vymáhaná pohledávka existuje a je po právu. Pokud ne, pak nastoupí soudem judikované právo. Tedy ten, kdo se za pomoci právníka brání vymáhání neexistující pohledávky, má nárok na to, aby mu náklady na advokáta údajný věřitel zaplatil. Vy budete mít v ruce rozsudek, že nic nedlužíte a naopak šmejd dluží Vám. A máte klid.

Prosím, sdílejte tenhle návod, ať se dostane mezi lidi. Třeba se nám určitý druh šmejdského byznysu podaří vytlačit z České republiky.

Hodně štěstí!

  • Václav Láska, fb
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 203 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
politicon.cz
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.