sweden
22.2.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Jak multikulturalismus ničí Švédsko (III.): Frustrovaní Švédi, frustrovaní imigranti

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JOANNA TEGLUND 22|02|2016

Švédsko již delší dobu nemá dost volného místa a nemá kam umístit další příchozí imigranty. Ve střediscích pro přistěhovalce žije nyní již více než 100 000 lidí.

Frustrace imigrantů roste ze dne na den. Příčinou jsou náročné ubytovací podmínky. V imigračních střediscích, která se často nacházejí v málo obydlených částech Švédska, kde lidé různých kultur a různých náboženství musí spolu sdílet těsně místnosti, kde na jednoho bydlícího připadají zhruba 3 čtvereční metry, dochází často ke konfliktům. Náklady na strážní službu loni byly na úrovni 142 milionů korun.

Imigranti začínají si pomalu uvědomovat, že budou ve středisku déle než předpokládali. Švédská Migrační Agentura má aktuální na stole 150 000 žádostí. Přestože loni zaměstnala 3 000 nových zaměstnanců, i tak je třeba na rozhodnutí čekat 2-2,5 roku.

Během posledních dní se začaly v médiích objevovat výpovědi lidí zaměstnaných ve střediscích pro azylanty. Vyprávějí o špatném psychickém stavu obyvatel středisek a příliš malém množství personálu, s chybějícími kompetencemi pro práci s lidmi, přežívajícími trauma a z různých kultur.

Odborový svaz pracovníků středisek pro mladistivé uprchlíky Vision ve svém reportu alarmuje, že téměř dvě třetiny zaměstnanců stalo se oběťmi hrozeb a násilí na pracovišti. Před nedávnem mladistivý Somálci zavraždili nožem sociální pracovnici ve středisku Mölndal. Bert Karlssonn, majitel 51 středisek pro imigranty v rozhovoru pro deník “Göteborgs-Posten” říká, že ačkoliv se incidenty odehrávají celou dobu, poslední měsíc jsou stále závažnější.

Naposledy začaly také protestovat organizace pro pomoc imigrantům. V obci Fårösund, kde Migrační Agentura chce umístit dalších 400 imigrantů, tedy celkem 600 imigrantů na 800 obyvatel, i nejvíce věrní aktivisté začínají protestovat. Žádají zřízení zdravotního střediska, více peněz na školu, družinu, Bibliotéku, sportovní středisko, komunikaci a také zřízení policejní stanice.

Taková situace je nyní na hodně místech v celém Švédsku, kde jsou lidé často ze dne na den konfrontováni se skutečností, že počet obyvatel drasticky se zvyšuje, někdy i dvojnásobně, ale infrastruktura zůstává stejná. V praxi to znamená, že na návštěvu lékaře se čeká měsíce, na zubaře roky, počet dětí ve třídě se zdvojnásobuje, a učitel v místo učení musí hlídat pořádek. Do Mölndal, které má 60 000 obyvatel, jen v loňském roce přišlo 8 000 imigrantů, z čehož polovina jsou osoby vydávající se za nezletilé.

Poprvé v životě jsem netoužil po pěkném létě”, napsal na Twitteru jeden z policistů. Od loňského roku do Švédska přišlo 100 000 mladých mužů. Sedí nyní nečinně v přeplněných střediscích pro čekatele na azyl a jejich frustrace roste ze dne na den, úměrně tomu jak se jejich naděje na lepší budoucnost sráží se s realitou dnešního Švédska, nezaměstnaností, chybějícími byty a chybějícími perspektivami do budoucna.

Již dnes jsou v alternativních médiích zveřejňovány obavy, že toto léto již holčičky a ženy nebudou v bezpečí, když opustí dům. Švédsko patří ke státům, kde počet nahlášených znásilnění v přepočtu na počet obyvatel je jedním z nejvyšších na světě a je proporční k počtu přijatých imigrantů.

Po mnoho let se Švédsko na mezinárodní scéně presentovalo jako humanitární velmoc a nejvíce atraktivní stát pro imigranty. A není možné se pak divit, že 180 tisíc imigrantů, kteří nyní čekají na rozhodnutí, vsadilo vše na jednu kartu, rozhodlo se prodat cely majetek, někdy se zadlužit do konce života, aby zaplatilo obrovské peníze pašerákům a riskovalo život, prošlo hodně hranic, živíce naději na bezpečný a důstojný život.

Ti lidé, bydlící někdy v otřesných podmínkách ve středisku pro azylanty, se dozvěděli koncem ledna od švédského ministra vnitra, že pravděpodobně až polovina z nich bude po nějakých dvou letech deportována zpět. Že již není platně rozhodnutí, že všichni Syřané, kteří dojdou do Švédska dostanou povolení k bydlení, tak jak to bylo zvykem za poslední roky.

A ti, kteří to povolení dostanou, mají před sebou perspektivu života pouze v oblastech vyloučení (stále více a více pod vlivem radikálních islamistů) jako druhořadí občané bez práce – neboť pro lidi s nízkým stupněm vzdělání práce není – ve společnosti, která je stále více rozpolcena a bez naděje na lepši zítřek.

ZDROJ: Joanna Teglund

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Pistorius AG 2207,43 Kč

Celkem za měsíc: 10 207,43 Kč
Vybráno 29.16%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
76 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.