293097_527268413996186_755348937_n
17.2.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Jak multikulturalismus ničí Švédsko (I.): Policie nezvládá situaci

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JOANNA TEGLUND 17|02|2016

Před několika dny hlavní velitel policie Dan Eliasson požádal vládu o navýšení počtu policistů o 2500 příslušníků a 1600 civilních zaměstnanců.

Policisté komentují v médiích, že minimálně tolik důstojníků bylo třeba už dávno, zvláště, když mnoho policistů odchází ze služby. Hlavní příčina jsou špatné pracovní podmínky, špatná organizace, špatné řízení a také špatný plat. Během posledních měsíců se policie několik krát snažila upozornit společnost na problémy, za které obviňují hlavního velitele policie Dana Eliassona.

V letech 2008-2012 Švédsko přijalo 711 544 imigrantů, v téže době se počet policistů zvýšil o 1574. Těžko najít aktuální statistiky, ale v roce 2014 bylo ve Švédsku 7387 uniformovaných policistů. V loňském roce odešlo z práce 836, pokud nepočítáme ty, kteří odešli do důchodu. Na nové bude muset Švédsko počkat, protože policejní školy každý rok končí jen 350 absolventů, vzdělání policisty trvá 3,5 roku.

“Žádné závody informací do médií”, bylo přikázáno ve vnitřní direktivě policie. Všechny intervence “spojené s hromadnou migrací” od 20. října loňského roku, byly rozhodnutím speciálního útvaru policie NOA vedeny pod kódem 291. Reportér deníku “Svenska Dagbladet” zveřejnil, že pod tím kódem se za poslední měsíce skrývá více než 5000 incidentů, které vyžadovaly intervenci policie . Mezi nimi je 559 případů různých bitek, 450 případů narušení veřejného pořádku, 194 případů hrozeb, 96 hledaných osob, 58 požárů, 42 případů registrovaných jako psychická nemoc, 9 případů přepadení, 4 znásilnění, nastražení výbušného systému. 5000 incidentů v průběhu 81 dní, od 20. října do 8. ledna, tzn. 61 “událostí” denně.

Typickým příkladem je incident ve středisku pro nezletilých azylantů v Emmaboda, kde se muž, vydávající se za 16 letého chlapce, rozzlobil na personál, který mu nedovolil koupit bonbony a povolal dalších 15 kamarádů, kteří začali rozbíjet okna a ničit středisko. Vyděšený personál se zabarikádoval a čekal na příjezd policie. Policisté zadrželi dva nejvíce aktivní pachatele, ale hned museli jednoho pustit, protože se vydával za 15 letého. Policie informovala média, že neměli důvod, aby zadrželi všechny, kteří se zúčastnili incidentu.

Jiným příkladem bezmoci policie byly nepokoje ve středisku pro azylantů Signalisten ve Västaras, kde se zdržuje 600 migrantů. Jeden z policistů, kteří přišli na místo incidentu situaci popisoval: “Stále více a více lidí se hromadilo za námi. Byl jsem připraven na boj o život. Bylo deset policistů v úzké chodbě. Najednou někdo zakřičel, že za námi je evakuační východ, hned jsme začali k němu běžet. “. Policisté komentují, že nejsou proškoleni na to, jak reagovat v těsných místnostech. Natočený útěk policistů byl hned zveřejněn na sociálních portálech.

Velkým problémem jsou také velké vzdálenosti na severu Švédska mezi sídlišti, což má za následek, že na intervenci policie třeba dlouho čekat. Nedávno lokální šéf policie informoval, že jsou takové situace, kdy 75% službu konajících policistů je vytěžených intervencemi ve střediscích pro azylanty.

V říjnu 2015 se v “Svenska Dagbladet” objevil článek popisující situaci dvou statkářů z jižního Švédska, které během dvou týdnů 3 krát přepadli, ukradli jim vozidla v hodnotě více než 100 000 švédských korun. Policie, která přijela na místo řekla, že jim nemůže pomoci, protože imigranti přijíždějící do Trelleborg a Malmo pohlcují všechny jejich síly a poradila jim, aby se obrátili na občanské hlídky z nedalekého městečka Eslov. Hlídky za poplatek dva roky střežily okolí a vše fungovalo dobře do okamžiku, kdy policie z důvodu chybějících prostředků přestala přicházet na volání – občanské hlídky jsou bez policie bezradné proto, že nemají právo zadržovat lidi.

Stále větší popularitu mají střelecké kluby a kurzy myslivosti připravující se na lovecké zkoušky, jejíž pořízení je nezbytné, aby mohli požádat o zbrojní pas na loveckou zbraň.

Ve větších městech jsou problémem pouliční gangy. V Goteborgu policie registruje vážnou eskalaci. Každý den registrují přibližně 20 přepadení, stále více smělejších a se stále větším použitím násilí. Před nedávnem skupina tří osob v průběhu dne přiložila pistoli k hlavě 83 leté stařenky a vzala jí 50 korun, jiné ženě vytrhli mobil.

V současnosti je ve Švédsku mezi několika desítkami migrantů čekajících na deportaci skupina přibližně 800 lidí vydávajících se za nezletilé z Maroka. Většina z nich jsou lidé, kteří od nezletilého věku žijí z krádeží a přepadení v různých evropských městech. Švédsko je pro ně nyní nejvíce atraktivním státem, neboť kromě sociálních benefitů jsou zcela beztrestní. Typickým příkladem takového přístupu je hlavní obviněný za brutální hromadné znásilnění ze září loňského roku ve Stockholmu. Jako obviněný pocházející ze severoafrického státu a nemající místo trvalého pobytu, uvádějící se jako 16 letý, byl odsouzen jen na 9 měsíců pobytu ve středisku pro nezletilé, ze kterého hned utekl a dosud je na svobodě. Ani oběť, ani její advokát nebyli informováni o jeho útěku.

S narůstajícím počtem teroristických útoků švédská policie informuje, že v případě dalších ataků je bez šance. “Je to jako jít na hon na lvy s trubkou na foukání hrášku, v kombinéze z kůže zebry” – okomentoval situaci jeden z nich v rozhovoru pro švédskou televizi. Po útocích v Paříži je zvýšený stupeň teroristického ohrožení, ale policisté nemají dostačující množství zbraní ani ochranných pomůcek. Hlavní zbraní švédské policie je pistole 9mm. Chybí automatické MP5. V Goteborgu je jich 10-20 a je nezbytné povolení vysoce postaveného důstojníka na jejich použijtí. Kromě toho, příliš málo policistů je proškolených pro případ použití automatických zbraní, v jednom s dystriktů dokonce pouze jeden na sto. MP5 používané švédskou policií, mají příliš malý kalibr, příliš malý zásobník a efektivní dostřel 25 m, a to je také příliš málo. Pro srovnání, zbraň teroristů použita během útoků v Paříži AK47 má dostřel 600 m. Švédská policie ve svých tenkých vestách a lehkých přilbách nemá vůbec žádné šance.

Zdá se, že hlavní starostí šéfa policie Dana Ekiassona je ale budování pozitivního mediálního obrazu policie. K tomu cíli je zaměstnáno 200 lidí pracujících na oddělení komunikace, a také je vyčleněno 25 milionů SK na nákup “strategické komunikace” od agentur PR.

ZDROJ: Joanna Teglund

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč

Celkem za měsíc: 3 700,00 Kč
Vybráno 10.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
27 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.