11.5.2015
Kategorie: Společnost

Jak mizí tolerance a přicházíme o mír?

Sdílejte článek:

HONZA MIKULA 11|05|2015

“Evropská unie má mnoho chyb. Tyto chyby jsou však ničím v porovnání s mírem, který nám EU zajišťuje.”

Obzvláště starší generace pamatující válečné útrapy, a také ti, kteří většinu svého života prožili v komunismu, neberou mír v Evropě jako samozřejmost. Proto jsou ochotni tolerovat mnohé chyby EU výměnou za to, že díky ní máme v Evropě mír.

Konfliktní člověk

Dokážu být poměrně konfliktní člověk, speciálně pak v případech, kdy někdo z pozice moci nerespektuje mé názory, mou osobní odpovědnost – mou svobodu. Hádal jsem se do krve na hodinách občanské výchovy s profesorkou, která měla evidentně jiný politický názor. Neskrytě se ho snažila všem podstrčit z pozice „objektivní“ autority.

Nesnášel jsem, když fotbaloví trenéři s námi hráči jednali, jako bychom byli jejich tupými hračkami, které mají povinnost dělat kdejakou blbost, kterou nám z nadřazené pozice trenéra řeknou. Konfliktů jsem měl a stále mám víc než dost.

Příroda stvořila člověka jako svobodnou bytost. Kdykoliv se vás jiný člověk pokouší manipulovat, projevuje vůči vám despekt, je na vás agresivní apod., spouští se v našem mozku obranný mechanismus, který aktivuje mimo jiné pocity vzteku, agrese apod. Tyto afektivní projevy aktivuje mozek také proto, aby si danou událost uložil pevně do paměti a tak se proti dané osobě mohl v budoucnu bránit. Když tuto osobu znovu potkáte, nebudete se k ní chovat pěkně, protože váš mozek oplácí to, co vám dříve daná osoba způsobila. Stanete se k ní netolerantní.

Flags-of-European-Union

Rozmanitost? Jednota

Evropská unie chytře zvolila své hlavní moto „jednota v rozmanitosti“, aby zakryla, že její jedinou politikou je vše sjednotit, zcentralizovat a „zestejnit“. EU nebuduje volný obchod, ale jednotný trh, kde všechny výrobky mají mít totožné parametry. Prosazuje jednu měnu (Euro), jednotné daně (harmonizace daní), jeden rozpočet (fiskální unie), jednotný bankovní dohled a pojištění vkladů (bankovní unie), jednu zahraniční politiku (ono pověstné jedno telefonní číslo do Evropy) a mnoho dalších „jednotných“ politik, které logicky nemohou respektovat zvyklosti jednotlivých států a jejich občanů.

Ekonomická prosperita byla vždy výsledkem pestrosti, kdy si producenti rozmanitých výrobků a služeb navzájem konkurovali. Ty nejlepší postupy byly ostatními kopírovány a dále vylepšovány. V prostředí jednotnosti se inovace vytrácejí a nastupuje lidské strádání. Vysoké daně a jejich přerozdělování od jedněch k druhým je jen dalším příkladem nerespektování lidí politickými elitami EU.

Nerespektování lidské individuality a zbytečně způsobené ekonomické potíže budí v lidech oprávněný hněv. Protože je EU v hlavách lidí velmi abstraktní pojem, který nedokážou příliš dobře uchopit, obrací svůj hněv jinam. Lidský mozek nemá rád abstraktní pojmy, zato miluje příběhy. Vytvářejí se příběhy, kde konkrétní lidé či skupiny lidí jsou označovány za hlavní příčiny současných problémů. Ty mohou mít reálný základ, ale často jsou v afektivním hněvu nafouknuty do iracionálních rozměrů.

Španěl? Katalánec

Mnohé oblasti v zemích EU žádají samostatnost. Jen namátkou Benátky, Skotsko či Katalánie. Je to přirozený proces, kdy centralismus zcela zašlapal respekt k rozmanitosti lidské společnosti. Ti, co se cítí být nejméně respektováni a nejvíce ohroženi, v lepším případě žádají samostatnost, v horším případě otevřeně napadají jiné odlišné skupiny obyvatelstva. Posilují nejrůznější formy rasismu a xenofobie, které přerůstají v násilí.

Naše společnost je vážně ohrožena nerespektováním každého z nás ze strany státní moci i Evropské unie. Mír v Evropě nezajistí jednota, ale respekt k rozmanitosti každého státu, každého regionu, každé obce, a hlavně každého člověka. Evropská unie není garantem míru, ale stává se jedním z jeho největších ohrožovatelů. Vystupme z EU a pečujme o mír v Evropě vzájemným respektem.

ZDROJ: Honza Mikula

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 43 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...